alexa
4Story
4Story hikâyesi gereği Iberia yarımadasının birbirine sonsuz bir nefretle düşman olan iki krallığı arasındaki bitmek bilmez savaşı konu alıyor. 4Story Ay Tasi satin alma isleminden sonra, Bigpoint ödeme sayfasi üzerinde E Pin seçilerek yüklenebilir.
176
Önemli Bilgiler !
Erhan Ş.
21 Aralık 2014 23:22
Deneyimli bir muharebeci olarak bir muharebe rehberi oluşturmaya karar verdim , umarım herkese biraz yararı dokunacaktır .

Rehberde tüm sınıflara , kazanma taktiklerine ve rakibi şaşırtma yollarına değineceğim .
ilk olarak sınıflar . 

Tüm sınıflara önerim silah geliştirmeyi tamamladıktan zırh geliştirmeye geçmeden önce 2000 puan biriktirerek binek almalarıdır bu muharebenin ilerleyen zamanlarında inanılmaz bir avantaj sağlar . Hatta ben bu puanları silah geliştirirken biriktirerek olabildiğince çabuk almaya çalışıyorum bineğimi .

Muharebede çoğunlukla okçum LethalFlame ile girdiğim için okçu ile başlayacam .

Okçu : Her zamanki gibi muharebede de üstünlüğünü korumakta iyi bir silahla rahatlıkla ks atarak ve kill yaparak çok iyi bp kasabilirsiniz . Burda tüm sınıflara geçerli önerim muharebe başında gelen parayla binek değil ışınlanma parşömeni almasıdır . Okçu muharebede iki şeyden korkabilir biri 86 level olmadan savaşçılar rahatlıkla okçuyu keser ikicisi zırhları fullemeden hatta fullese bile iyi bir düzenbaz rahatlıkla okçuyu alır .
Tek kasılırken hayatta kalmak hazırlıksız yakalanmamaya bağlıdır kasılırken devamlı haritadan düşman noktasına bakabilirsiniz bu oldukça kolaydır düşman size saldırırken görünmez olduğu için nokta haritadan kaybolur sizde hemen kaçıp hazırlanabilirsiniz .
Silahı iyi bir artı seviyesine getirmeden ( 14 - 15 ) okçunun tek başına kill alması biraz zordur karşıdaki kişiye kör atıp canını azalttıktan sonra hızlı bir S6 skiliyle kesebilirsiniz .
Okçuda ilk parayla ışınlanma parşömeni aldıktan sonra sadece silaha artı verilmelidir içinde bulunduğunuz duruma göre ışınlanma ile kendinizi kurtarabilirsiniz . Zor olan tek şey kederli rahipleri silmektir bu durumda grupta göz yoksa ve karşıda göz varsa işiniz çok zor böyle bir durumda rahibin görünmezlikten çıkıp saf açmadan önceki o 4 saniyelik aralığı yakalamanız gerekiyor sürekli olarak arka tarafta kalın göz sahibi kişinin aradan sıyrılıp sizi bayıltmaması için büyücülere dua edin ve rahip görünmez olduktan 6-7 saniye sonra S2 skiline tıklayarak dokunulmaz olun yan taraftaki karşı gruptakilerin adı olduğu sekmeden rahibi seçerek direk buf silin burda tek umudunuz rahibin saptırının başarısız olmasıdır .

Savaşçı : Muharebede en çok saygı duyulan ve korkulan sınıflardan birisi eli + kaç olursa olsun kimse kolay kolay teke tekte bir savaşçıya buluşmaz . 82 levelda 2 stuna kavuşan savaşçı çağırıcıdan sonra teke tekte en güçlü sınıftır . Kılıç ve kalkan kullanmanızı kesinlikle öneririm . Herzamanki gibi misslemediğiniz zamanlarda oldukça tehlikeli olan bir sınıftır . Muharebede savaşcı ne yapar ? Karşıda altıncı his skili olan biri varsa ilk balta atılarak o kişi tutulur sonra görünmezlikle büyücü ve okçuların arasına girilerek çığlık atılır okçuya ayrıyetten bir yavaşlatma ve sonrasında gidilip altıncı his sahibi kişi kesilir . Eğer karşıda rahip varsa tüm bunları boş verip ölme uğruna rahibi keseceksiniz zaten 5 kişinin arasına girip alanlayıp S6 skiliyle 3000 hasar yapıp rahibi kestiğinizde diğerlerinin alanları vs ölmeniz 5-6 saniye sürecektir .


Çağırıcı : Gelelim muharebenin en güçlü sınıfına kim ne derse desin muharebede iyi bir çağırıcı oyunun tüm dengesini değiştirir . Neden ? 80 levelda stuna kavuşan çağırıcı yanına birde herhangi sınıftan birini alarak herkesi kesebilir muharebenin başından sonuna kadar en az ölen kişi kendisidir . Bir çağırıcı ne kadar güçlü olabilir sorusu arkadaşlar muharebede bir çağırıcı ölümsüz olabilir . Evet abartmıyorum ölümsüz bir keresinde 24 zırh setli bir çağırıcıya denk gelmiştik bu kişi rahip + potlu tüm buflara sahipti biz bunu 3 e tek yakaladık . 2 okçu ve bir büyücü hepimizin silahı 24 ve arkadaşlar kesmeyi bırakın canı yarıya inmedi bizim buf sillerimiz missledikten sonra ben bu çağırıcıya 24 arbaletle kritik 150 vurdum EMO_ALT_1

Düzenbaz : Karşı grupta göz yoksa tam bir baş belası olan bir sınıf kendi base'mizde bile görünmez olup aura açarak dolaşan bu sınıfı göz olmadan kesme umudu oldukça düşüktür düzenbazların görevleri aurayla canlarını azaltarak büyücüleri bir iki hamlede kesmek ve rahibi stunlamaktır eğer varsa karşı gruptaki göz sahibi kişiye uzaktan ok atarak görünür kılabilirler .

Rahip : Rahipler gene teke tekte en zayıf olma özelliğini koruyarak tek kasılmaları neredeyse imkansızdır . Karşınıza gelecek her sınıf sizi rahatlıkla kesebilir , kesmese bile devamlı saldırı yapıp kasılmanızı önler bu nedenle rahip oynayanlara önerim kesinlikle bir okçu yada düzenbaz yanında kasılmasıdır . Rahip oynayanlar saf + görünmezlikten sonra oluşan 4 saniyelik boşlukta okçudan olabilidiğince uzak kalmalı ve bu arada bir saptır yapmalıdırlar böylelikle debuf boşa gidebilir . Eğer karşıda göz sahibi bir kişi varsa pek umudunuz yok o kişi sizi bayıltıp S6 skiliyle hasar vererek rahatlıkla kesebilir bu durumda tek umudunuz takımınızından birinin S1 skiliyle 3000 hayat puanınızı yenileyerek sizi kurtarmasıdır .

Büyücü : Karşına savaşçı yada düzenbaz gelmediği takdirde 84 - 86 levela kadar tek kasılabilirler . Savaş esnasında ve titan keserken karşı grubu bayıltması çok önemlidir . Titan kesilirken iki büyücünün karşıya 14 saniyelik cehennem atması titanı almanızı sağlayabilir . 

Gelelim muharebe nasıl kazanılır : 
En önemli şey titanı almaktır , titanları doğru zamanda ilerletmek muharebenin kaderini değiştirebilir .
İlk olarak titan noktalarına ad vererek başlayacağım . Titanın bizim base'e yakın olan noktasına 1 diyelim ortaya 2 düşman base'e yakın olan noktasına da 3 diyelim . 
Siz 3 noktasında titanı keserek düşman tarafına ilerletmeye çalışıyorsunuz birden bir yada iki adet düşman geldi ve bir savaşta kazanma olasılığınız çok düşük bu durumda kaçmayın unutmayın o titanı ittirmek hayatta kalmaktan önemli onlardan kaçarken titana dalarak ölmek uğruna o titanı itin ve her zaman çantanızda hazır bulunan ışınlanma parşömeni ile kaçmaya çalışın eğer hızlı olursanız başarabilirsiniz .
Ortadaki titan kenar titanlardan daha hızlı ilerler , buna dikkat edin bu kaybetmenize neden olabilir . 
Bir düşman orta titanı sizin 1 bölgenize ittirdiğinde takımın hemen base de toplanması gereklidir çünkü 1 kısımından base'e olan yok çok kısadır ne olduğunu bile anlamadan titanı kesebilirler . 
Bu durum nasıl kullanılır siz orta titanı düşmanın 3 bölgesine kadar getirdiniz ama düşman 5 kişi ile kenar titanlardan birinizi sizin base'e ittirmeye başlamış bu durumda devam edin çünkü ortadaki titan çok daha hızlı ilerler bu durumda orta titanı hemen keserek geri dönebilir ve base'i kurtarabilirsiniz .

İtem geliştirirken dikkat edin muharebenin ilerleyen dakikalarında zırh geliştirmeye tüm puanlarınızı harcamayın her zaman en az 1000 - 1500 puan hazır bulunsun . Mesela base den uzaktasınız ve geri dönüşün süresi henüz dolmadı size bir titan ilerletiyorlar bu durumda hemen base'e dönerek diğer takımdaki kişileri çağırım parşömeni ile yanınıza getirmeniz gerekir .

Kenardan titan ilerletiyorsunuz bu durumda ortadan giderek düşmanı şaşırtabilirsiniz büyücüler ortadan girerek kenar titanda sizleri bekleyin düşmanı bayıltarak hepsini kesmenizi sağlarlar . Etkili bir yöntemdir .

Unutmayın titan almak . Bu en önemli şeydir . mesela iki takım bir savaş içerisinde muharebede kritik anlardasınız durum 1-1 sizin yapmanız gereken hemen aradan sıyrılarak titanı ilerletmek bazen titan düşman base ine itilmişken düşman size dalarak kesebilir sakın savaşmayın usulca titana giderek kimse farketmeden kesebilirsiniz . 
Düşman base'inde titan keserken öncelik titandır düşman kişileri kör edin uzaktan stunlayın yada canı az olanları hemen kesin , ama kritik bir titan savaşında düşman base'i içine girerek kendinizi riske atmayın . Normal haritadaki kurşun küresi ve buz haritadaki pusu küresi : 

Evet muharebe haritalarında en işe yarayan iki eşya bu eşyaları ara koridorlardaki slotları keserek .
düşürebilirsiniz 

Kurşun Küresi : Sadece normal muharebe haritasında çıkar . En çok okçuda işe yarar . Muharebede ilerleyen dakikalarda bir iki koridor odasını temizleyerek 2-3 tane düşürebilirsiniz . Bu küre uzaktan atılma özelliğiyle kalmayıp kişiyi 7 saniye bayıltabilir savaşçı yada çağırıcıları bunla kesebilirsiniz.

Pusu Küresi : Tüm eşyalar arasında bence en çok işe yarayan budur . Özelikle savaşçı ve büyücüler 
için çok güzel bir eşya bunu kendinize attığınızda düşman tarafından görülmeyen 1 dakikalığına bir tümseğe dönüşüyorsunuz . ( Düzenbaz gibi ) Karşı grupta savaşçı yada düzenbaz göz var diyelim ve size doğru geliyorlar bu durumda bunu kullanarak kendinizi gizleyip onlar geldikten sonra ortayaçıkıp hepsiniz bayıltabilirsiniz.

Rehbere daha sonra eklemelerde bulunacağım şimdilik bu kadar . Kendi önerilerinizi yazarsanız onları da ekleyebilirim .
Batuhan S.
22 Aralık 2014 08:50
Teşekkürler kardeşim yardımcı oldun