alexa
Age of Empires 2 HD Edition
Age of Empires 2 Satın Al ve ilk oyunun üzerine çıkarılan The Conquerors genişletme paketinde bulunan toplamda 18 adet farklı ırkı HD olarak oyna. Age of Empires 2 satin alma isleminizden sonra PC versiyonu olarak hemen teslim edilmektedir. Aktivasyon Steam üzerinden yapilmaktadir.
222
İnceleme ! (Haala oynamayanlar için)
Ekin G.
2 Mart 2015 14:58

ge of Empires’ın hem birinci versiyonu hem de ikinci versiyonu bir zamanlar strateji oyunları dünyasında fırtınalar estirmişti. Microsoft tarafından yayınlanan ve Ensemble Studios tarafından hazırlanan oyunun müdavimleri de özellikle ülkemizde internet kafelerin bir numaralı müşterileri oldular.

Elbette çıkışının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçen Age of Empires 2: Age of Kings ve ek paketi Conquerors zaman içerisinde unutuldu ve tarihin sayfalarındaki yerini aldı. Özellikle Windows Vista’dan sonra oyunun çalışmakta çok problem çıkarması nedeniyle yeni oyuncuların Age of Empires’a göz atma şansları da ortadan kalkmış oldu. Age of Mythology ve Age of Empires 3’ün beklenen ilgiyi görmediğini dikkate alırsak Microsoft’un serinin önceki oyununu neden canlandırdığını farkedebiliriz.

Age of Empires 2 HD, Hidden Path Entertainment tarafından hazırlandı ve orijinal oyunun bazı geliştirmelerle birlikte güncel bilgisayarlarda oynanabilmesi amaçlandı. Dilerseniz varolan değişiklikler hakkında kısa değerlendirmelerimize başlayalım.

Oyun eski bilgisayarlarda mümkün olmayan 1920x1080 full HD çözünürlüğü destekler hale gelmiş ve haliyle dokular ile kaplamalar da buna uygun hale getirilmiş. Her ne kadar oyunun grafikleri eski haline oldukça benziyor olsa da ufak tefek geliştirmelerin gerçekleştiği, patlama ve yanma efektlerinin kalitesinin arttırıldığı, su animasyonlarının daha iyi hale geldiğini görebiliyoruz. Ancak bu konuda çok yüksek beklentileri olanların beklentilerini daha aşağı çekmeleri gerekiyor zira karşımıza tamamen yenilenmiş bir oyun motoru çıkmıyor.

Ancak pencereli (windowed) modda oynandığında oyunu bir veya birden fazla monitöre yayabiliyorsunuz ve böylece daha fazla alandan faydalanarak kolayca daha geniş bir alanda stratejik hakimiyet sağlayabiliyorsunuz.

Sesler

Age of Empires 2 HD’nin seslerinde orijinal oyuna göre hiç bir fark bulunmuyor. Tamamen aynı ses yapısı üzerine kurulu olan oyun bu konuda değişiklik bekleyenleri üzecektir. Hidden Path Entertainment bu kararıyla oyunun yapısını ve nostalji hissini aynen korumak istemiş.

Age of Empires 2’nin artık çok eski kalmış olan bağlantı protokolleri bu yeni sürümde tamamen güncellenmiş ve Steam üzerinden satın aldığınız Age of Empires 2 HD, Steam’in online oyun sistemine bağlanmış. Böylece Steam profiliniz üzerinden multiplayer olarak oynayabileceğiniz oyun ranking sistemi ve hızlı oyun odası bulma yapısıyla tatminkar bir online oyun deneyimi sunuyor. 

Multiplayer bölümde karşılaştığınız oyuncuları hemen Steam arkadaşlarınıza ekleyebiliyor, oyununuzun yarım kalması halinde oyunu kaydettikten sonra kapatırsanız daha sonra bu arkadaşlarınızı yeniden aynı oyuna davet ederek uzun süren maçları bir kaç seferde tamamlayabiliyorsunuz.

Ageof Empires 2 HD’nin senaryosu ise orijinal oyun ile aynı ancak senaryo modunda hem Age of Kings, yani orijinal oyunun hem de ek paketi Conquerors’un senaryoları bulunuyor.

Cevap bulunamadı.