alexa
Age of Empires 2 HD Edition
Age of Empires 2 Satın Al ve ilk oyunun üzerine çıkarılan The Conquerors genişletme paketinde bulunan toplamda 18 adet farklı ırkı HD olarak oyna. Age of Empires 2 satin alma isleminizden sonra PC versiyonu olarak hemen teslim edilmektedir. Aktivasyon Steam üzerinden yapilmaktadir.
764
Irklar
Emre S.
9 Nisan 2015 20:33
Irklar: 
Her Irkın belirli bir stratejisi vardır. Bu stratejiler, her ırkın sahip olduğu kendine özgü savaş aletlerine göre şekillenir. Örneğin, Moğol süvari sınıfının içinde ayrı bir sınıf okçu sınıfı idi. Bu sınıfa mensup askerler arkalarını dönerek bile ok atabilme yeteneğine sahipti. Age Of Empires 2'de bunlara 'Mangudai' denmiş. Age 2, bu örnekteki gibi pek çok Unique Unit içermekte ve bu, savaş stratejilerini direk etkiliyor. Şimdi gelin tek tek bütün ülkelerin savaş stratejilerini inceleyelim. 

Mayalılar: Okçularda uzman olan Mayans da Aztecs gibi atlı ünitelerden yoksunlar fakat aynı Aztecs gibi birçok ekonomi artısı var. Mesela en göze çarpan özellik olan kaynakları %20 daha verimli toplama olayı. Mesela bir altın madenin bir parçasından bir ırk 800 altın çıkarıyorsa Mayans buradan 960 altın çıkarıyor. Bu sadece altın için değil tüm kaynaklar için geçerli. Mayans okçularını bir miktar daha ucuza üretiyor. Feudal Age’de %10, Castle Age’de %20, İmperial Age’de %30 daha ucuza çıkarıyorlar tüm okçu ünitelerini. Ayrıca bir köylü (villager) fazla fakat –50 food az başlıyorlar. Bu ırk hızlı oyunlar için. Ayrıca mayans’da scout yok onun yerine eagle warrior adlı daha fazla menzilli fakat daha yavaş bir ünite ile başlıyorlar. Ekonomi konusunda yine uprgadeleri iyi fakat birçok askeri zaafları var. Unique unit: Plumed Archer("Mayalılar" alıntıdır)

Vikingler: Limanlarında "longboat" denilen gemiler üretebiliyorlar. Bu sayede deniz savaşlarında büyük bir üstünlük kazanıyorlar. Genelde yaya askerleriyle ünlüdür çünkü unique unitleride bir yaya asker olan barserkerlerdir. Barserkerlerin hit pointi yeterli düzeydedir. 

Japanese: Kalelerinden samurai adlı yaya savaşçı çıkarırlar. Samurai'lerinin diğer tüm ırkların Unique Unit'lerine karşı bonus atağı vardır. 

Koreans: Limanlarından "tutrle ship" adı verilen bir gemi üretilirler. Bu gemi vikinglerin long boatlarından bile daha güçlüdürler. Unique unitleri "war wagon" adlı, scorpion gibi ateş eden at arabalarıdır. Korelilerin keepleri diğerlerinden (+3) daha uzun menzillidir , yan yana 7-8 tane koyarak mini kale etkisi yaratmak mümkün, özellikle düşük populasyonlu Regicide oynarken çok işe yarıyorlar. 

Gothlar: Barrackları diğer ırklarınkine göre %70 daha hızlıdır. İmperial agede 7 saniye gibi bir sürede bir champion çıkarabilir. Kaleden çıkan adam barrackdan da çıkabilir, oyuna +10 population limitle başlarlar ve unique unitlerine ok işlemiyor gibi. 

Aztec: Piyade ve rahiplerde (monk) uzman olan bu ırkın en büyük eksisi herhangi bir atlı birliğinin bulunmaması. “Paladin’siz oyun mu olur?” diyenler biraz sabretsinler. Bir kere işçiler her kaynağı (resource) 5 tane daha fazla taşıyorlar. Bu rakam az gibi görünse de oyunun sonundaki işçi sayısını ve her getir götürdeki 5 fazlalığı hesap edersek hiç de yabana atılacak bir özellik değil. Ayrıca bütün askerler %15 daha hızlı üretiliyorlar. Rahipleri manastırdaki (monastery) her upgrade başına +5 sağlık (hit point) alıyorlar. Ekonomide pek de önemli olmayan bir upgrade hariç tüm upgrade’lere sahipler fakat halberdier (pikeman’in bu oyunda yer alan gelişmişi) ve bir çok gemi olmaması bu ırkın çok iyi olan ekonomisine gölge düşürüyor. Ayrıca uzun süren oyunlarda işe yarayan %33 relic’ten daha fazla altın alma bonusu var.("Aztec" alıntıdır) 

Britons: Stratejilerini okçular üzerine kuran oyuncuların favorisi olan bir ırktır. Irkın en göze çarpan birliği Castle'dan çıkan çok uzun menzilli Longbowman'lar. Her çağda menzillerine aldıkları +1 ve blacksmith upgrade'leriyle birlikte okçular, Castle Age'de uzaktan kale yıkar hale geliyorlar. Ne yazık ki düşük hitpointleri nedeniyle Castle'da garrison edilmiş süvariyle kolay bir hedef teşkil ediyorlar. Fakat aklı başında hiçbir oyuncu bunları tek başına kullanmayacağı için (tabi ki rush hariç) bu pek de büyük bir problem değil. Eğer yanına biraz piyade veya süvari eklerseniz çok iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. 

Chinese: En önemli özelliklerinden biri oyuna 3 köylü fazladan yapılmış olarak başlamaları. Bu biraz daha hızlı rush yapabilmenize imkan veriyor. Bir diğer özellik ise vuruş gücü yüksek ve seri ok atabilen Chi-oku okçuları. Şato kurduktan sonra bunlardan bolca yapıp düşmanın başına musallat edebilirsiniz. Ateşli silahlara da birkaç bonus alan bu ırkın dezavantajları ise Paladin ve Champion yapamaması ve Imperial Age'de bazı upgrade'lerin eksikliğinden dolayı biraz zayıf kalması. 

Byzantine: Türk'lerin kök söktürdüğü Bizanslılar, Cataphract adlı özel bir süvariye sahiptir. Oklara karşı dayanlıklı ve yüksek hitpointe sahip bu atlılar çevrelerindeki birliklere trample hasar verme yeteneğine sahip (Filler gibi).Ayrıca Cataphract'ının tüm infantry'lere karşı yine Paladin'den daha etkili. 

Franks: Irkın tek cazip özelliği farm bonusları ve düşük fiyata kale yapabilmesi ve genelde tech tree kısıtlaması olmaması. Bunun dışında çok fazla bir getirisi yok. 

Huns: Unique Unit'leri olan Tarkan, bonusları sayesinde binalara karşı oldukça etkili. 1 VS 1 savaşlarda çok iyilerdir ancak diğerlerinde bu kadar iyi olamayabilirler. 

Mongol: Mangudai adlı Unique unitleri var. Bunlar çok seri ok atabilen, yüksek vuruş gücüne ve hit pointe sahip cavalry archer'lardır. Bu atlılardan 30 tane ve bunların önüne de 40 tane knight koyarsanız çok iyi sonuç alırsınız. Ayrıca kaleleri diğer ırklardan daha fazla ok attığından nispeten daha güçlü. Manguadi'lerinin %25 daha hızlı ok attığını (diğer Atlı Okçulardan), ve Siege Unit'lere bonus zarar verdiğini (diğer okçular ram'den 1 götürürken normal Mangudail'ler bile 5 götürüyor), 

Persians: Perslerin en iyi özelliği +50 food ve wood ile başlaması. Tabiki bu başlarda fazladan 1 köylü daha üretmeniz ve daha hızlı rush yapmanız anlamına geliyor. Uzayan ve çıkmaza giren oyunlarda Unique Unit'leri olan fillerle superior hale geliyorlar. Fillerin en büyük özelliği abarık hitpointleri olması ve binalara karşı ve diğer süvarilere karşı bonusları olması. Tabi trample özelliği de göz ardı edilemez. Bunlardan birkaç tanesi biraraya geldiğinde kalelerin en büyük düşmanı haline geliyorlar. Ne yazık ki yeniçeri veya hand canoner'lara karşı zayıf kalıyorlar. Persian'ların en önemli bir özelliği de tech tree kısıtlamaları olmaması. 

Saracens: Memluke adlı atlı okçuları ile göze çarpıyorlar. Çok seri ok atmaları, güçlü vuruş güçleri en büyük özellikleri. 

Teuton: Unique Unit'leri teutonic knightlardır. Çok iyi saldırı ve savunmaları olmasına karşın çok yavaş hareket ederler. 

Turks: Castle age'de ateşli silah kullanan tek ırk bizim ırkımız Türkler. Yeniçeri isimli askerlerin castle age'de yapılması dolayısıyla diğer ırklara karşı inanılmaz üstünlük sağlıyorlar. Attack ve defense'ları yüksek ve diğer piyade birliklerine kıyasla hızlı. Ayrıca gemilere karşı karadan çok iyi savunma yapıyorlar. Diğer ırklara kıyasla daha hızlı altın kazmaları da iyi bir avantaj. Eksiklikleri ise Paladin-Champion ve Onager yapamamaları. 

Spanish: Unique Unit'leri olan Conquisitor'lar oldukça ilginç. Bunlar yeniçerilerin ata binmiş cinsi. Yanlız attack'ı biraz daha az. Fakat oldukça seriler. Ayrıca İspanyollar, tüm upgrade'leri yapabiliyorlar. Cannon Galleon'ları diğer tüm ırklarınkinden daha etkili, çünkü attığı gülle onlar gibi süzülmüyor, direk hızlı şekilde hedefe yöneliyor ve %90 vuruyor. 

Celts: Celt'lerin unique technology'leri sayesinde tüm Siege ünitelerinin hızını artırıp, hit pointlerini yükseltmek mümkün, 540 puanlık, teutonic knight'dan hızlı giden RAM'ları var. Kalelerinden "woad raider" adlı bir piyade birimi çıkıyor, hit points: 65, attack: 8, range : 0, armor : 0/0 +1 pierce armor. Ayrıca woad raider birimi; skirmisher, deve ve hafif süvari birimleri üzerinde etkili olduğu kadar, okcu, scorpion, süvari, mangonel ve cataphract birimleri karşısında da güçsüz. 
Cevap bulunamadı.