alexa
Age of Wonders 3
Age of Wonders 3, kullanıcısına pek çok zevki tek bir yapım altında yaşatmayı başararak takdir ve beğeni de kazanmakta. Age of Wonders 3 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
204
İnceleme-son
Emre S.
9 Nisan 2015 21:09

Ne kadar diplomatik oynamaya kalksanız da bir noktada savaşmanız kaçınılmaz olacak. Oynadığınız ırka ve elinizdeki şehirlere göre emrinizdeki askerler değişecek olsa da, aslında çoğunun görevi birbirine paralel. İnsanların parlak zırhlı, atlı şövalyeleri varsa elflerin de ona karşılık gelecek boynuzlu ata binen elf süvarileri var anlayacağınız. Asıl farkı kahramanlar ve gelişmeyi seçtikleri yollar belirliyor. Misal Sundren, Rogue olduğu için ilerlediği yolda da Rogue's Palace altında üretilebilecek yeni birimler kazanabiliyor. Başka bir kahraman ise etraftaki hayvanları kontrol altına alma ya da Necromancy üzerine yoğunlaşabiliyor. Bu fark, özellikle de kendi kahramanınızı yarattığınız serbest haritalarda daha da ön plana çıkıyor.

Hikâyeyle işiniz öyle ya da böyle bittikten sonra asıl yöneleceğiniz kısım serbest haritalar olacak. Bu haritalarda ister yapımcıların sizin için önceden hazırladığı karakterlerden birini seçme, isterseniz de tamamen tipinden ve sembolünden tutun da güçlerine kadar kendinizin oluşturacağı bir kahraman yaratmakta serbestsiniz. Toplamda seçebileceğiniz 6 karakter sınıfı var. Bunlar teknoloji yoluyla güç kazanan Dreadnought, ilahi bir kudrete sahip Theocrat, gizlilik ve aldatmacada uzmanlaşmış Rogue, Doğa'nın gücünü ve öfkesini kullanan Archdruid, kadim güçlerin gizemini çözmüş Sorcerer ve bileğiyle kılıcının kudretine güvenen Warlord'dan oluşuyor. Az önce de dediğim gibi her birinin farklı uzmanlık alanları ve gelişebileceği yollar mevcut ve kahramanınızı geliştirirken yaptığınız seçimler birimlerinizden şehrinize kadar her alana etki ediyor.

Kahramanlarımızı ve ordularını savaş alanına sürdüğümüzdeyse taktik ve stratejinin buluştuğu durağa varmış oluyoruz. Her bir ünitenin durduğu nokta, yaptığı hamleler savaşlarda kritik bir rol oynuyor. Özellikle de ilk başlarda yanlışlıkla rakibe uzaktan saldırmaya çalışırken yanına tıklayıp da arbedenin içine dalınca daha iyi farkediyorsunuz bunu. Bu açıdan Age of Wonders III'ün son yıllarda görmeye alıştığımız çoğu oyundan daha acımasız ve zor olduğunu belirtmem gerek. Rakibiniz size gerçekten de pek acımıyor ve hamlelerinizi çok ciddi ölçüp tartmak zorunda kalabiliyorsunuz. Hele ki yüksek zorluklarda oynuyorsanız... Ama açıkçası böyle olması benim daha çok hoşuma gitti. Zira uzun zamandır şöyle beyin kıvrımlarımı zorlayacak ve beni adımlarımı düşünmeye itecek bir oyunla karşılaşmamıştım.

Age of Wonders III, sıra tabanlı stratejilerin yeni kralı olmasa da, nesli tükenmekte olan bir türün güçlü bir örneği olarak bu tarz oyunlardan hoşlananlara keyifli saatler geçirtmesi garanti bir oyun. Serinin önceki oyunlarını da oynadıysanız, yapılan atıflar, tekrardan bestelenen eski müzikleriyle sizi hoş bir yolculuğa çıkartmayı kesinlikle beceriyor.
Cevap bulunamadı.