alexa
Anno 2070
Anno 2070, hali hazırda oyuncuların oldukça dikkatini çeken ilerleyişe göre değişen doğal yapı ve dış etkenleri bir adım öteye taşıyarak kelimenin tam anlamı ile oyuncusuna sıfırdan yaratabileceği bir dünya sunuyor. Aldiginiz Anno 2070 CD Keyi geçerli bir UPlay hesabinizda kullanabilirsiniz ve ardindan oyununuzu indirebilirsiniz.
295
Şehir Kurma Hayali !
Ekin G.
2 Mart 2015 16:27
İlk oyundan beri süregelen Anno klasiği yeni oyunumuzda da geçerli. Her ne kadar konsept değişmiş olsa da söylediğim gibi ana tema ve mekanikler hala temelde aynı. Anno 2070 de selefleri gibi bir ada kapmaca oyunu esasında. Gelişen ve güçlenen ekonominizi etraftaki adaları istila ederek koruyor ve bu şekilde varlığınızı sürdürmeye uğraşıyorsunuz. Hem üretim alanında hem de parasal alanda kurduğunuz binalar, o binaların ürettikleri veya size sağladığı diğer avantajlar ve bunların yanında halkınızdan topladığınız vergiler sayesinde ilerliyorsunuz.

Adaların her zaman için sorun olan kısıtlı inşaat alanları eski oyunlarda olduğu gibi yine bu oyunda da mevcut. Zaten siz isteseniz de istemeseniz de bir süre sonra gözünüzü dışarı dikmek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü ihtiyacınız olan bir hammadde sizin adanızda bulunmazken yanınızdaki o küçücük el değmemiş kara parçasında gani gani sizleri bekliyor.
Bunun yanında sadece üreteyeim demek de yetmiyor. Yine halkınızın ihtiyaçlarına göre üretim yapmaya odaklanmak zorundasınız. Çünkü siz onları tatmin ettikçe klasik Anno mekaniği bir kez daha işliyor ve halkınız da seviye atlayarak sizlere daha verimli olmaya başlıyor. Bunun en büyük artısı ise gelen vergilerde görülüyor. Ardından gelen seviye ise gerçekleşmek için yine klaisk olarak yeni farklı ihtiyaçların karşılanmasını bekliyor ve bu şekilde hem ekonominiz hem nüfusunuz hem de varlığınız harita üzerinde gittikçe büyüyor. Tıpkı eski Anno’ların o zevkli oynanış kurgusu gibi.
Savaş her yerde savaştır
Yazının başında da bahsettiğim gibi koşullar ne olursa olsun insanlık bir şekilde kendi arasında çatışmak için bir sebep buluyor. Aslında olumsuz gibi gözüken doğal felaketler esasında bu çatışmayı başlatmak için çok daha etkili bir sebep. Nitekim daha da kıtlaşan kaynaklar ve bu kaynaklara erişimin zorluğu çatışmaların çok daha kolay çıkmasını sağlıyor. Ancak oyunu oynarken bir şekilde bu iki farklı gözüken grubun birbirlerini ne kadar tamamlayıcı unsurlara sahip olduğunu da fark etmeden duramıyorsunuz.

Eski Anno oyunlarında savaş sistemi temel olarak ekonomik sisteminiz üzerine kurulu bir şekilde yapılandırılmıştı. Zaten çok mantıklı olan bu sistemde ekonomizin gücü kadar savunma ve saldırı sistemlerini kurabiliyor ve karşınızdaki düşmanı alt edebiliyordunuz. Öte yandan savaşları da ekonomik çıkarlar için yapıyor ve bu şekilde varlığınızı sürdürebiliyorsunuz. Ancak artık savaşmaktan çok koloni sistemine daha büyük önem gösteriyoruz yeni oyunda.

Anno 2070’in hikaye modu mükemmel olmasa da yine de sürükleyici bir yapıya sahip. Bu mod sayesinde her fraskiyonun kendisine has özelliklerini iyice anlayabiliyor ve ardından Sandbox modunda daha sağlıklı bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Zaten hikaye modunun yarısı size birşeyler öğreterek geçiyor. Her bölümde farklı ancak birbiriyle bağlantılı oynanış sistemlerini tanıtan oyun ayrıca bir önceki bölümde yaptıklarınızı yine bir sonraki bölüme taşıyor ve sizleri sil baştan yapıyor hissinden kurtarıyor. Bu şekilde yeni bölümde planlamanızı daha rahat ve hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Sonuç olarak hikaye modu denenemeden geçilmeyecek bir bölüm olmuş.
Ancak elbette işin Sandbox modu daha eğlenceli, çünkü sizi burada sınırlayan hiçbir şey yok. Günlerce sürdürebileceğiniz bu modun yanında ise görev modları önceki iki modu bir şekilde birleştirip gerçekten sonu olan ancak kısıtalyıcı olmayan bir seçenek sunuyor sizlere.  Öte yandan oyun içerisinde “Current Events” dediğimiz günlük değişen, kısa görevlerden oluşan ve her üç fraksiyon içinde ödüller sunan olaylar meydana geliyor. Bunun yanında oyuncular dünya başkanlığına, senatoya oy kullanma gibi farklı özelliklerle de karşılaşıyorlar. Bunların sonucunda ise farklı yararlar sağlanabiliyor.
Sergen B.
10 Mart 2015 14:04
Emeğine Sağlık Kardeşim Harika Anlatmışsın :)