alexa
Araf Online
Araf Online, mevcut orta çağ temalı rol yapma oyunlarında yeni bir sayfa açıyor. Hali hazırda klasik MMORPG’lerde görülebilecek görev, zindan ve arena savaşlarına ek olarak pek çok yeni sistem ve sınıf özelliğine sahip olan Araf Online, bu sayede kişilerin uzun yıllardır arzu ettikleri gelişmiş sistemleri oyuncuların beğenisine sunuyor. Araf Online ürünleri dijital olarak aninda teslim edilmektedir. Aldiginiz Araf Online GT Puanini oyunun E Pin bölümünden aktif edebilirsiniz.
1129
Yaşam Becerisi(Meslek) Rehberi!
Serhat Ç.
16 Aralık 2014 09:53

Merhaba arkadaşlar,

Bu rehberimizde sizlere Araf Online içerisinde bulunan 4 farklı meslek ve bu mesleklerin nasıl geliştirilebileceği konusunda bilgiler vereceğiz.

Mesleklerinizi seçmek için öncelikle şehir merkezinde bulunan Yaşam Rehberi'ne gitmeniz gerekmektedir.

Yaşam Rehberi'ni kolay yoldan bulmak için; ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan radar haritanın altındaki ''YOL'' butonuna bastıktan sonra, açacağınız NPC listesinden ''Yaşam Becerisi'' adlı NPC'yi bulmanız ve tıklamanız da yeterlidir.

NPC'ye tıkladıktan sonra açılan sayfadan ''Meslek Seç'' seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Açılan sayfada meslekleri görebileceksiniz.

Üretim Becerileri; zırh, ilaç, takı ve silah olarak ayrılmaktadır.

Toplama(Koleksiyon) Becerileri; metal, pamuk, cevher ve bitki olarak ayrılmaktadır.

İstediğiniz 3 mesleği seçtikten sonra, ilgili meslek rehberlerine giderek üretim formüllerini satın almaya başlayabilirsiniz.

Üretim rehberlerini kolay yoldan bulabilmek için; ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan radar haritanın altındaki ''YOL'' butonuna basmanız ve açılan NPC listesinden istediğiniz Meslek NPC'sine tıklamanız yeterlidir. Oto takip sistemi sizi kolaylıkla istediğiniz NPC'ye gönderecektir. Ayrıca Bulut Şehri'ndeki NPC'lerden de formül satın alabilirsiniz.

NPC'ye tıkladığınızda açılan ''Formül satın al'' seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Seçeneğe tıkladığınızda karşınıza satın alabileceğiniz formüllerin olduğu sayfa açılacaktır.

Formül satın alırken dikkat etmeniz gereken nokta; formüllerin leveline sizin meslek levelinizin yeterli gelmesidir. 

Formül levellerini formüllerin üstlerindeki açıklamalardan görebilirsiniz.

Meslek levelimi nasıl arttırabilirim?

Meslek levelini arttırmak için; 20 level olduğunuzda Yaşam Rehberi'ne gitmeniz gerekmektedir.

Yaşam Rehberi'ne tıkladığınızda, en alt kısımdaki ''Beceri'' görevini seçerek mesleklerin ilk levellerini aldırmanızı sağlayacak olan görev serisine başlayabilirsiniz.

Bu görev serisini tamamlamadan, meslek levellerini aldıramazsınız ve bu sebeple de üretim yapamazsınız.

Görevleri sırası ile alarak ve tamamlayarak ilerleyebilirsiniz.

Görevleri aldığınızda oto takip sistemini de kullanabilirsiniz. Bunun için ekranınızın sağ kısmında bulunan ''Görev Takip Penceresi'' bölümündeki görevlere tıklamanız yeterlidir.

İlk görevinizi tamamladığınızda Pamuk Koleksiyonu levelinizi de açmış olacaksınız.

Pamuk Rehberi'nden görev alarak devam etmeden önce, görevler sırasında hızınızı arttırmak ve daha anlaşılır olmasını sağlamak açısından bir göreve dikkat çekmek istiyoruz.

Yukarıda da gördüğünüz ve sizden ''Dükkandan eşya al.'' türü görevlerde yapmanız gereken; şehir merkezinde bulunan ''Dükkan'' adlı NPC'ye giderek aradığınız eşyaları satın almaktır.

Bu NPC'ye ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan radar haritanın altındaki ''YOL'' butonuna tıkladıktan sonra açılacak olan NPC isimlerinden ''Bakkal'' isimli NPC'yi bularak da gidebilirsiniz.

Aradığınız her türlü meslek malzemesini burada bulabilirsiniz.

Yukarıda resimli olarak da gösterilen görevi tamamladığınızda, kazandığınız ilk formül ile birlikte zırh üretim leveliniz açılış levelini alarak bir level olacaktır.

Daha sonra yine ''Rehber'' görevlerini alarak devam ediyorsunuz ve meslek levellerini 1 seviyesine getiriyorsunuz.

Yaşam Bölgesi'ndeki NPC'ler arası görevleri tamamlayarak, Dükkan'dan da gereken malzemeleri alarak gerekli meslek levellerini açabilir ve üretim aşamasına artık başlayabilirsiniz.

Nerede üretim yapabilirim?

Üretim yapmak için Yaşam Bölgesi'ndeki farklı aletleri kullanmanız gerekmektedir.

Aşağıda kullanabileceğiniz aletleri görebilirsiniz.

Zırh üretimleri için Dikiş Makinası

Silah üretimleri için Altın Eritme Fırını

İlaç üretimleri için İlaç Fırını

Takı üretimleri için Öğütme Makinesi

Nasıl üretebilirim?

NPC'lerden formül satın aldıktan sonra sıra geliyor bu formülleri üretmeye.

Formüllerin de levelleri olduğunu daha önceden belirtmiştik. Üstlerinde yazan levellere gelmeden önce o formülleri üretmeniz mümkün değildir. 

Formül levellerini ilk başta yapacağız görevlerle level 1 olarak açtıktan sonra, formül üreterek level atlatmaya devam edebilirsiniz. Daha yüksek formül levellerinde daha iyi ürünler üretebilirsiniz.

Meslek levellerinizi ekranınızın alt kısmındaki ''Yaşam Becerisi'' bölümünden kontrol edebilirsiniz. Aynı şekilde klavyenizde bulunan F tuşuna bastığınızda da meslek arayüzünü açabilirsiniz. 

Açtığınız bu bölümden mesleğinizin levelini görebilir ve diğer bir level için gerekli olan özellikleri de okuyabilirsiniz.

Bu aşamada üstte belirtilen dikiş makinası, öğütme makinası gibi farklı üretim cihazlarından ihtiyacınız olana giderek üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

Üretim aşamaları

1- Çantanızda bulunan ve satın aldığınız formüle sağ tıklayarak kullanıyorsunuz. Ekranınızda formülü öğrendiğinize dair bir sistem mesajı çıkacaktır.

2- Gerekli üretim cihazının yanına giderek cihaza sağ tıklıyorsunuz. Üretmek istediğiniz formülü listeden seçiyorsunuz ve ''Üret'' butonuna basıyorsunuz.

3- Üretim için gerekli olan malzemeleri de yine bu arayüzden görebilirsiniz.

4- Üretim aşaması başladığında, alt kısımda sıcaklık ile ilgili bir not göreceksiniz. ''2-4'' arası yazmasından kasıt; sıcaklığı sürekli olarak ''3'' seviyesinde tutmanız gerektiğidir. Ara ara sıcaklık 4'e yükselecek veya2'ye düşecektir.

Sıcaklık 2 olduğunda; 

Resimde de gösterilen kırmızı renkli butona basarak sıcaklığı 3'e çıkarmalısınız.

Sıcaklık 4 olduğunda;

Resimde de gösterilen mavi renkli butona basarak sıcaklığı 3'e geri düşürmelisiniz.

Sıcaklık 3 olduğunda;

Herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Üretimin ilerlemesini bekleyebilirsiniz.

Eğer ısıtma ve soğutma işlemlerini zamanında yapmazsanız, üretim başarısız olacak ve kullandığınız malzemeler de kaybolacaktır. Bu durumda; tekrardan malzeme toplayarak yeniden üretim yapmanız gerekmektedir.

Üretim sırasında ekstradan özellik eklemek isterseniz, arayüzün sağ kısmındaki butonları kullanabilirsiniz.

Üretim başarıyla gerçekleşirse; ekranınızda bir sistem mesajı göreceksiniz.

Ve ürettiğiniz eşyayı sırt çantanızı açarak görebilirsiniz.

Malzemeleri nereden alabilirim?

Üretim için gerekli malzemeleri yukarıdaki anlatımda Dükkan'dan alabileceğinizi belirtmiştik. Ayrıca sandıklardan ve bazı görevlerden de kazanma şansınız vardır. Ek olarak; belirli bölgelerde gezdiğiniz zemini incelediğinizde, parlayan bitkiler göreceksiniz. Bu bitkilere sağ tıklayarak da toplayabilir ve malzeme olarak kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde yerlerde bulunan taşlara sağ tıklayarak da yine üretim malzemelerinden biriktirebilirsiniz.

Haritalardaki zeminlerden bu malzemeleri topladıkça, koleksiyon becerileriniz artacaktır ve bu becerileri de yine ''Yaşam Becerisi'' arayüzünden yani klavyenizde bulunan F tuşuna basarak ulaşabileceğiniz arayüzden de görebilirsiniz.

Ayrıca oyun içerisinde bulunan ''Tüccar '' adlı NPC'lerden de ''Mercan'' adlı eşyalar ile üretim malzemelerini takas edebilirsiniz.

Mercan adlı eşyayı da oyun içerisinde kazandığınız sandıklardan düşürebilirsiniz.

Canlılık- Yaşamsallık Değişimi

Formül üretim sırasında her üretim sizden belirli oranda enerji yani CANLILIK götürecektir. Azalan canlılığınızı ''Yaşam Becerisi'' arayüzünden yani F tuşuna basarak ulaşabileceğiniz arayüzden görüntüleyebilirsiniz.

Canlılığınız azaldığında yine bu kısımdaki Yaşamsallık-Canlılık oranlarına bakarak değişim yapabilir ve karakterinize canlılık ekleyebilirsiniz.

Bunun için; arayüzün altındaki ''Değiştir'' butonuna basarak değişim oranını seçmeniz gerekmektedir.

Değişim oranı 2:1'dir. Yani seçtiğiniz yaşamsallığın yarısı canlılığa çevrilmektedir.

Örneğin; 24 puan yaşamsallık size 12 puan canlılık getirecektir.

Koleksiyon becerileri sizden yaşamsallık götürürken, üretim becerileri sizden canlılık götürmektedir.

Uzmanlık silme ve yeniden beceri açma

Eğer bir beceriden memnun değilseniz, sahip olduğunuz beceriyi silebilir ve başka bir beceri açabilirsiniz.

Silme işlemi için; ''Yaşam Becerisi'' arayüzünü açarak yani klavyenizde bulunan F tuşuna basarak, silmek istediğiniz beceriyi seçtikten sonra alt kısımdaki ''Uzmanlığı Sil'' butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bilgi: Koleksiyon becerilerini silemezsiniz ancak üretim becerilerini silebilir ve yenisini seçebilirsiniz.

Silme işlemini gerçekleştirdikten sonra tekrardan Yaşam Rehberi'ne gidebilir ve yeni beceri seçebilirsiniz.

Elinizde var olan formülleri de yine klavyenizde bulunan F tuşuna basarak ulaşabileceğiniz ''Yaşam Becerisi'' arayüzünden ''Formül Kontrolü'' butonuna basarak takip edebilirsiniz.

Meslek Ünvanları

Meslek becerilerinde geliştikçe; Zırh Çaylağı, Tıp Uzmanı, Takı Efendisi gibi farklı ünvanlar kazanabilirsiniz.

Her becerinin kendi içerisinde kademe kademe kazanılan ünvanları bulunmaktadır.

Bunlar;

Çaylak
Çırak
Usta
Uzman
Efendi 

Olmak üzere 5 tanedir. Kademe arttıkça kazanılan ünvanların renkleri de değişmektedir.

Ekipman Ayrıştırma

Ekipmanları ayrıştırarak karakterinize EXP kazandırabilirsiniz. Ekipman ayrıştırma sizden belli oranlarda enerji ve canlılık götürecektir.

Ekipman ayrıştırabilmek için öncelikle bu ekipman ayrıştırma becerisini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun içi Yaşam Rehberi'ne giderek ''Beceri'' adlı görev seçmeniz ve tamamlamanız gerekir.

Görevi tamamladığınızda özel beceriyi kazanabilirsiniz.

Bu beceriyi kullanarak ayrıştırmak istediğiniz eşyaların üzerine tıklayabilir ve ayrıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgi: Ayrıştırma işlemi yalnızca yeşil ve yeşil kalitedeki eşyalar için geçerlidir.

Yeşil kalitedeki eşyalardan kastedilen şey; eşyaların isimlerinin yeşil renk ile yazılmış olmasıdır.

Örneğin; 

Resimde de görülen eşyayı yeşil kalitede olması sayesinde ayrıştırabilir ve EXP kazanabilirsiniz.

Ancak örneğin; 

Resimde de görülen eşyayı beyaz kalitede olması nedeniyle ayrıştıramaz ve EXP kazanamazsınız.

Bilgi: Kazanacağınız EXP, eşyanın özelliğine ve kalitesine göre farklılık göstermektedir.

Bilgi: Eğer eşyanın leveli sizin levelinizden 5 level yüksekse, ayrıştırma işlemi yapılamaz.

Bilgi: Ayrıştırma işleminden sonra eşya kaybolacaktır.

Bilgi: 3.emir özleri 30.seviye (+30 level) ve üstü eşya ayrıştırma işleminden düşer.

Nasıl ayrıştırabilirim?

Uygun olan eşyayı ayrıştırabilmek için; ayrıştırma becerisine tıkladıktan sonra, ayrıştırmak istediğiniz eşyanın üstüne gelerek tıklamanız yeterlidir. Ayrıştırma süresini ekranınızın alt kısmından takip edebilirsiniz.

Ayrıştırma işlemi tamamlandığında ekranınızda bir sistem mesajı belirecek ve kazandığınız EXP miktarını da yine buradan görebileceksiniz.

Aynı şekilde sohbet kanalında da bir mesaj belirecektir.

Bilgi: Ayrıştırma işlemi sizden 10 puan enerji götürecektir.

Rehberimiz; açık beta başlangıcında hazırlanmış bir rehber olup, zaman içerisinde oyunumuzun daha iyi kavranmasıyla birlikte geliştirilerek güncellenecektir.
Cevap bulunamadı.