alexa
ArcheAge Eu
Genel bazda klasik biçimde fantastik bir dünya üzerine kurulu yapısı ile birlikte kullanıcılarına yeni bir tecrübe sunamayacak gibi görünen ArcheAge , oynanılmaya başlandığı ilk andan itibaren söz konusu düşünceler ile uzaktan yakından alakası olmadığını hissettirmeye başlanıyor. Pek çok oyunun en sevilen özelliklerini karma yapıda içinde barındıran ve bu sayede MMORPG sektöründe geride kalan yaklaşık on beş senenin son derece üstün bir birleşimi olarak nitelendirilebilinecek ArcheAge, genel yorumlar ve incelemeler baz alındığında keyifli ve canlı yapısı ile dikkatleri üzerine topluyor. ArcheAge E Pinleri oyunun sayfasindan E Pin bölümünden aktif edebilirsiniz.
150
ArcheAge (İnceleme)
Kubilay A.
7 Mayıs 2016 17:59

Devasa online oyunlar yıllardır pek çok oyuncunun hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Ultima Online ile başlayan bu macera, World of Warcraft'ın bundan yaklaşık 10 yıl evvel piyasaya sürülmesiyle birlikte çok daha fazla oyuncuya hitap etmeye başladı. World of Warcraft ile birlikte çok fazla oyunsever, devasa online oyun evrenine adım atmış oldu ve pek çoğu zaten kendisini bu dünyadan bir daha da koparamadı. Aradan yıllar geçti, World of Warcraft yavaş yavaş vadesini doldurmaya başladı ve bu süre içerisinde pek çok devasa online oyun piyasaya sürüldü. Tabi bu oyunların pek çoğu istediği başarıyı yakalayamadı ve zaten bu durum oldukça normaldi, World of Warcraft gibi bir rakipleri varken işler gerçekten zordu. 

Elbette World of Warcraft'ın ardından çıkıp, başarıyı yakalayan devasa online oyunlar da yok değil. Guild Wars, Guild Wars 2, Aion ve Final Fantasy XIV: A Realm Reborn gibi oyunlar oldukça başarılı çıkışlar yaptı. Ayı zamanda bu yapımlar halen daha yüksek bir oyuncu sayısına sahip durumdalar. Özellikle Guild Wars 2 ve Final Fantasy XIV: A Realm Reborn  gerçekten büyük bir başarı elde etmiş durumda olan iki oyun olmayı başardı. 

Bu saydığım oyunların arasında bir oyun daha piyasaya çıkmıştı. Rift isimli bu oyun, Trion Worlds tarafından geliştirilmiş ve 2011 yılında piyasaya sürülmüştü. Peki Rift kaliteli bir yapım mıydı? Aslına bakarsak kendi içerisinde hoş detaylara, farklılıklara sahip bir oyun yapısına sahipti ve kesinlikle kötü bir oyun değildi. Fakat oyunun oldukça World of Warcraft'a benzemesi pek çok oyuncu için; "World of Warcraft oynarım daha iyi!" gibi bir durum yarattı. Bunun dışında Rift adına yapılan en büyük hata, Trion Worlds'ün oyunun piyasa sürülmeden önce yapmış olduğu enteresan reklam sloganıydı. "We're not in Azeroth anymore" bu nasıl bir reklamdır? Bu reklamı Rift'in sitesinde gördüğüm günden beri unutamıyorum. Nasıl bir güven, nasıl bir iddiadır bu? Hala anlam verebilmiş değilim... Eğer bir yapımı (hele ki bu World of Warcraft ise) hedef alarak piyasaya oyun sunuyorsan, hedef aldığın yapımdan çok daha başarılı bir sonuç elde etmiş olman gerekir değil mi? 

Sonuç olarak baktığımızda Rift, çıkışından bir kaç ay sonra kaderini zaten belli etmişti. Tek bir sunucuyu anca doldurabilecek sayıda oyuncuyla baş başa kalan Trion Worlds, sanırım bu durumdan iyi bir ders çıkartmayı başarmıştır. Elbette ki bizim konumuz Rift yada başka devasa online oyunlar değil. Masaya yatıracağımız tek bir devasa online oyun var. ArcheAge! 

Cevap bulunamadı.