alexa
ArcheAge Eu
Genel bazda klasik biçimde fantastik bir dünya üzerine kurulu yapısı ile birlikte kullanıcılarına yeni bir tecrübe sunamayacak gibi görünen ArcheAge , oynanılmaya başlandığı ilk andan itibaren söz konusu düşünceler ile uzaktan yakından alakası olmadığını hissettirmeye başlanıyor. Pek çok oyunun en sevilen özelliklerini karma yapıda içinde barındıran ve bu sayede MMORPG sektöründe geride kalan yaklaşık on beş senenin son derece üstün bir birleşimi olarak nitelendirilebilinecek ArcheAge, genel yorumlar ve incelemeler baz alındığında keyifli ve canlı yapısı ile dikkatleri üzerine topluyor. ArcheAge E Pinleri oyunun sayfasindan E Pin bölümünden aktif edebilirsiniz.
323
Suç Sistemi !
Ekin G.
2 Mart 2015 16:49

ArcheAge'de suç sistemi ana 4 katagoriye ayrılır.

1. Suç = Suç işlemek
2. Mahkeme = Oyuncuların suçlu yada suçsuzluğunun kanıtlanması.
3.Hapishane = Suçluların hepisde belli süre geçirmeleri.
4.Korsan = Çok sayısa suç işlendikten sonra olan bir şey.1. SUÇ

Katil Olmak

Kendi ırkından insanları öldürmek. ( Yani PK olmak.) (Galiba CTRL+F ile açılıyor PK mod) 
Eğer kendi ırkınızdan insanlara PK olursanız çevrenizde kan damlaları bırakıyorsunuz. Ve görgü tanıkları bu kan örneklerini toplayarak sizi şikayet edebilirler. 
Atıyorum kan örneklerini aldığınızda kasanıza gelen iteme sağ tıkladığınız zaman PK olan oyuncu suç puanı kazanmış oluyor. Bir nevi o oyuncuyu şikayet etmiş oluyorsunuz.
Hırsızlık 

Oyuncuların ekinlerini ve hayvanlarını korunan bölgelerden çalmak. Korkulukla korunan. ( Yazılmış ama yalnış galiba bu korkuluklarla yada ev bölgesine dizilen ekinleri hayvancıkları çalamıyorduk galiba.)
Aynı bu kan toplama sizteminde ki gibi ekin yada hayvanları çalınca bu sefer ayak izi bırakıyorunuz oyuncular aynı şekilde sizleri şikayet edebiliyorlar.
Suç Puanı

Her işlediğiniz suçtan sonra eğer adamlar sizi şikayet ederler ise 1 suç puanı kazanıyorsunuz.

1.Suç Puanı 2. Utanç Puanı


Suç puanınız 50 puana ulaştığında dikkatli olmalınız . Herkes size saldırabilir.


Ve öldüğünüz zaman yada oyundan çıkıp tekrar girdiğiniz zaman .Önünüze bir soru sekmesi gelecek. Yargılanmak ister misiniz yoksa direkt olarak hapse mi gideceksiniz. '' 

Araştırmaya katılmak ister misiniz ? '' Evet yada Hayır '' 

Cezanıza juri üyeleri karar verecektir. Cezayı verenlerde diğer oyuncular yani şansınıza kalmış ceza oranınız.2.Mahkeme 

Mahkemede juriler 5 adet normal oyunculardan oluşuyor.
Juri üyesi olabilmek için 30 levelın üzerinde olmak gerekiyor ve şehirde ki NPC'lere kayıtlı olmak gerekiyor.
Suçlular yargılanmak için gönderildiğinde , jury olmak için NPC'ye kayıt olan oyuncuların mesaj kutularına mesaj geliyor. Galiba gelen soruda karşıda ki kişiyi suçlu bulup bulmadığına karar veriyorsun . Birde eğer juri üyesi olmak istiyorsak hızlı bir şekilde tıklamamız gerekiyormuş gelen uyarılara. ( karar vermek için adliyeye gitmeniz gerekiyor)
Adliyede bazı yerlerde taşlar bulunmaktadır. Juri üyeleri bu taşları alarak ( Paving Stone) suçluların üzerine fırlatabilirler. Bu esnada suçlular hiç bir şekilde hareket edemezler sadece otomatik hareketeler vardır.
Juri üyeleri suçluların suç listelerini (geçmişte işledikleri suçları gösteren) görerek suç aktivitelerine göre oyuncuların suçlu yada suçsuz olduğunun hükmünü verebilirler. 
Dediğimiz gibi eğer suçlulara ceza vermez istersek orada belirli seçeneklerden biribi seçerek ( zamanlar) suçlu arkadaşın hükmünü veriyoruz.
Crime History = Suç Geçmişi
Number = Sayılar
Reporter = Şikayet edenler ( rapor edenler)
Charges = Ücretler
Victim = Kurban

Rulling Select = Ceza Kararı
Innocent = Suçsuz
Sentence (16 33 66 132 264) = Mahkeme Kararı Süreleri ile birlikte.


Örneğim bu ekranda oyuncunun 100 adet suçu var 12 sayfa juri üyeleri 264 dakika ceza verdi. Ama oyuncunun suçu az . Bu yüzden oyuncu sadece 48 dakika ceza yatıp çıkıyor.

Suçlunun süresi işlediği suçlara göre değerlendirilir. Oyuncunun ne kadar ceza alacağı jurilerin kaç ceza puanı verdiğine bağlı.
Suçsuz = 0 Suç Puanları 1,2,3,4 en yüksek suç puanı = 5
Sergen B.
10 Mart 2015 20:25
Oyunun Suç Sistemi Çok Güzel