alexa
Arma 3
Arma 3, ikinci oyununun hikâyesinin geçtiği 2005 yılından yirmi beş yıl sonra 2030’larda geçiyor. NATO’nun zorlaması ile Ege Denizi’ndeki adalara çıkarma yapan askerler, doğudan gelen İran askerleri ile karşılaşmasını konu alan senaryolar boyunca, kişi aynen ilk iki oyunda olduğu gibi onlarca farklı araç ve yüzlerce farklı silahı birincil dereceden tecrübe etme şansına erişiyor. Arma 3 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
222
Bence Kesinlikle Okuyun
Ahmet Hakan G.
19 Aralık 2014 16:19

ArmA 3 Altis Life Nedir, Nasıl Oynanır ?

ArmA 3 kendi üzerinde birden fazla oyun modu barındırabilen bir oyun türüdür. Bunların en başında gelenlerden bir tanesi RPG (Rol Playing Game) mod'dur.
Ve şuan en yaygın olanı ise Altis Life modudur. Herşeyden öncesi bu oyun modlarını geliştirirken oyun üreticisi için çoğumuzun kurduğu "keşke şunuda yapsalardı" cümlesini kurmanıza gerek kalmıyor.
Oyunu oynadığınız sunucunun yöneticisine talebinizi mail gönderiyorsunuz. Eğer "ilginç bir fikir" denilirse bahsettiğiniz özellik için (tabi scripting dilinden anlayan bir admin olması önemi ) mod'u geliştiriyor ve yayınlıyor.

Artık Herkesin toplandığı meydanda ihtiyaçtan dolayı umumi wc'mi talep edersiniz yoksa oyun içerisindeki balık tutma modu için sahil kenarında "eminönü balıkçısı" tadında tuttuğu balıkları pişirip satan ve para kazanan bir eklentimi talep edersiniz orası size kalmış.
Kısacası ArmA 3 altyapısı, Altis Life gibi modların bahsettiğim geliştirilmesine yönelik taleplerin neredeyse hepsine cevap verir türden.


Oyun İçi İletişim

Oyun içerisinde diğer oyuncularla etkileşim mikrofon ile ve yazışarak (chat) sağlanabiliyor. Karakterinizi meydanda toplanmış bir oyuncu grubuna yaklaştırdığınızda onların aralarında yaptığı konuşmaları duyabiliyorsunuz. Aynı zamanda CAPSLOCK tuşunu kullanarak "Direct Comunication" modunda sadece etrafınızdakilerle konuşabildiğiniz gibi "Side Chat" modunda sunucudaki herkesin sizi dinlemesine olanak sağlayabiliyorsunuz. Fakat Side Chat konusu Türkiye'deki sunucularda biraz sıkıntılı, herkes sizi duyabildiği için bu türdeki konuşmalar çoğu sunucuda YASAK. Bu sebeple sizden iletişim için uzaktaki bir kişiye mesaj göndermeniz rica ediliyor.

Kendi karakteriniz oynadığınız sunucu üzerinde 3 farklı türde konum sahibi olabiliyor. 


1-) Civil : Vatandaş (Sivil)
2-) Cop (WEST) : Polis
3-) EMS (MED) : Doktor


1-) Civil : Vatandaş (Sivil)
Bu arkadaşlar genelde zamanını RPG'nin derinliklerinde yaşarcasına Ticaret, Gasp-Hırsızlık ve Oyuncu Etkileşimi ile geçiriyor. Sivillerin oyun içerisinde öncelikli olarak yapmaya çalıştığı şey çok hızlı para kazanıp (oyun içerisindeki tabiri para kasıp) çeşitli ekipmanların kullanılması için gerekli Lisanları satın almak (örneğin : silah lisansı, elmas işleme lisansı, petrol işleme lisansı gibi) bu lisansları satın aldıkça siz daha fazla iş yapabilir ve daha fazla para kazanabilir hale geliyorsunuz. 

Oyun içerisinde size özel bir banka hesabınız var. İhtiyacınız kadar parayı ATM'lerden çekip üzerinizde taşıyabiliyorsunuz ve bu paraları genelde anlık ihtiyacınız olan şeyleri almak için kullanıyorsunuz. Aynı zamanda banka hesabınızdan başka bir oyuncuya para transfer edebilmeniz mümkün. Fakat dikkat, meblağ ne kadar yüksek olursa o oranda "işlem ücreti" banka tarafından kesilebiliyor.  Bu yüzden parayı üzerinize almanız ve göndereceğiniz oyuncu ile haritadaki bir noktada buluşarak elden vermenizi tavsiye ederim. Bu şekilde işlem ücreti ödemiyorsunuz. Aynı gerçek hayattaki gibi. Genelde oyuncular ilk önce sunucunun size ödediği başlangıç parası ile (örneğin ArmaTR sunucularında $50.000 ile başlarsınız) kendilerine başlangıç lisanslarını, kıyafet, şapka, gözlük, sırt çantası v.b. malzemeleri alıyorlar.
Daha sonra ticaret için hazır hale geldiklerinde yapabilecekleri en uygun işi aramaya başlıyorlar. Şahsen başlangıç için şeftali ve elma bahçelerinden elma ve şeftali toplamanızı ve markete satmanızı tavsiye ederim. Başlangıç için iyi gelir sağlıyor ve çoğu sunucuda bu iki ürün Borsa'ya (bazılarında Market olarak ta biliniyor) dahil değiller. Borsa konusuna ayrıca gireceğim.

Baktınız, güzel para kazandınız şeftali ve elma işi artık sizden sorulur oldu sunucuda ama sıkıldınız bu işten. Artık ticareti bir tık üst seviyeye taşımak istiyorsunuz.
Bu durumda hemen lisans merkezinden "tır kullanma ehliyeti" alarak kendinize bir kamyon yada tır satın alıp daha büyük işlere girebilirsiniz. Mesela Demir, Bakır, Petrol, Tuz gibi maddelerin ticaretini yapabilirsiniz. İlk önce ham maddeyi madenden çıkartıp aracınıza yüklüyorsunuz daha sonra bu maddeleri işlemeye götürüp işlenmiş Demir, Bakır v.s. yapıyorsunuz. En sonunda da bir tüccara götürüp mallarınızı satıyorsunuz. Sunucu içinde çevre yaptınız 5 - 10 kişilik bir çete kurup ticarete kendi araçlarınızla beraber yapıp daha büyük paralar kazanabilirsiniz. Bu iş kazançlı. Ticarette diğer "illegal" dediğimiz ve başınızı Polislerle belaya sokabilecek türden ürünlerde var. Uyuşturucu madde ticaretine girerseniz daha fazla kazanabilirsiniz fakat bu ürünlerin ticaretini yaptığınız ortaya çıkarsa (polis devriyesinde tarlada basılırsanız yada satmaya götürürken çevirme denk gelip üstünüz ve aracınız aranırsa) mallarınıza el konulabileceği gibi kafi miktarda para cezası ve hapis yolu size görünebilir 

Ticaret işinden sıkıldınız, aksiyon ve macera peşindesiniz. Etrafa bakınırken bir baktınız başka birinin aldığı son model bir "Hatchback" araç önünüzde etrafta da kimse yok... hemen marketten bir maymuncuk alıp oyuncunun arabasını çalabilirsiniz. ve daha sonra hurdacıya götürüp aracı satıp para kazanabilirsiniz. Yada üzerinde para bulunduğunu düşündüğünüz bir oyuncuyu kesiyorsunuz Kavala meydanında, adam ara sokaklardan birine girdi, hemen arkasından gidip kuytu bir yerde silahla tehtid edip parasını gasp edebiliyorsunuz. Fakat bu gibi "hırsızlık, adam öldürme ve gasp" olaylarını yaparken bir riskiniz olduğunu unutmayın. Polisin bir aranan listesi var. bu gibi adam öldürme, gasp, araçla adam ezme ve ölümüne sebebiyet gibi suçları işlerseniz o listeye otomatik giriyorsunuz ve polis sizi aramaya başlıyor. O yüzden tavsiyem bu tarz konulara fazla bulaşmamaya özen gösterin. Büyük vurgun yapacaksanız mantıklı olabilir ama şehir eşkıyası gibi dolaşmanın da bir anlamı yok (Bence) Fakat bu RPG nasıl hissediyorsanız onu yaşamanızda önemli...

Altis Life modunda birçok tipte Hususi, Ticaret, Hava ve Deniz aracı kullanmak (kiralamak)-satın almak mevcut. Araçlarınızı satın aldıktan sonra garaja götürdüğünüzde bu araçlar siz onları satana kadar garajınızda duruyor ve kullanmak istediğini zaman garajdan çıkartıp kullanabiliyorsunuz (Sunucuda olsanızda olmasanızda size ait olan araçlar kalıyor) Oyun içinde oynayan diğer oyuncularla anahtarını paylaşıp onlarında aracı kullanmasına izin verebiliyorsunuz. Kiraladığınız araçlar gün boyunca yada araca zarar verip kullanılmaz hale gelmesini sağladığınız zaman kadar sizde kalmaya devam ediyor. Eğer bir polis aracınızı çekerse o araç kiralıksa gidiyor. Satın aldığınız bir araçsa garaja geri dönüyor.

Oyun içinde sivil grubunun bir alt teması olan "Rebel (İsyancı" pozisyonunda bir karaktere sahip olabilirsiniz. İsyancılar "suç" konusunu kendilerine hobi olarak benimseyen ve çete kurarak hareket eden tipler. Bu arkadaşlar sadece gasp, adam kaçırma, organ mafyası, araç hırsızlığı, ticaret yeri baskını, satış yeri baskını işlerini kovalayıp milletin parasını, silahlarını, aracını ve eşyalarını gasp ediyorlar. Taki polis onları yakalayana kadar.

Sivil (Civil) mod için yazacak daha çok çok fazla şey var ama bunları zamanla konuyu editleyip ekleyeceğim. 
Şimdilik bu kadar. Daha fazlasını sizde sunucuya girip (Sunucu IP : 159.253.45.160:2302) kendiniz öğrenebilirsiniz.


2-) Cop (WEST) : Polis (Aynasızlar)
Bir Rebel (İsyancı Sivil) der ki! : Ah şu lanet aynasızlar, tüm işlere burunlarını sokuyorlar !!! 
Polisler, oyun içerisinde suncuda sivil olarak başlayıp daha sonra "Evet ben bu ülkeyi ve insanlarını koruyabilirim" zihniyeti ile "Polis" olmaya karar veren kişilerden oluşuyor.
Polislerin sorumlulukları gerçek hayatta da olduğundan farklı değil, şuça karışmış kişileri aramak, tutuklamak, cezalandırmak ve gerekirse hapse atmak. Fakat işin güzel tarafı polis kazancını bu işlerden sağlıyor. Aynı zamanda her 5 dakikada bir maaşı hesabına otomatik yatırılıyor. Sunucu yöneticisinin insiyatifinde her polisin birde haftalık büyük maaşı olabiliyor. Buda Armatr.com sunucularında polisin o anlık performansı ve gayreti ile eş değerde değişebiliyor. Polislerin rütbeleri var, çaylak olarak level 1 polis olarak başladığınız "Polislik" mesleğinizde level 6 ya kadar yükselebiliyorsunuz. 

Oyun içerisindeki sivillerin size "komiserim", "komutanım" şeklinde hitap ettiklerini göreceksiniz. Suçluyu kelepçeleyebiliyorsunuz bu şekilde hiçbir yere kaçamıyor. Üstünü arayabiliyorsunuz. Aracını arayabiliyorsunuz zararlı madde (illegal madde) uyuşturucu v.b. gibi çıkarsa direkt olarak cezalandırabiliyorsunuz. Oyun içindeki benzinliklerin soyulma girişimi size otomatik olarak geliyor ve Hunter yada OffRoad polis aracınıza atlayıp sirenlerinizi ve çakarlarınızı açarak olay yerine intikal edebiliyorsunuz. 

Şehir içinde suçlu kovalarken size teaser (şok silahı) veriliyor ve kaçan kişiyi vurduğunuzda ölmüyor sadece şoka girip yere düşüyor ve direk kelepçeleyip tutuklayabiliyorsunuz. Devriye gezebiliyor, polis helikopteri kullanabiliyor, yer tespiti yapabiliyor ve hatta eğer Swat lisansınız varsa snipper modunda polis olarak geniş çaplı çete olaylarında intikal ettiğiniz birime destek verebiliyorsunuz. Polisler amirlerine bağlı hareket eder ve rütbeleri artıncaya kadar onlardan emir alarak görev yerlerine intikal ederler. Ticarete gitmeye hazırlanan bir sivil polis desteği talep eder. Bu durumda polis ticaret yerine kadar eskort eder ve onu korur. Aynı zamanda ticaret yerlerini hırsızlara karşı savunmaya özen gösterir.


3-) EMS (MED) : Doktor
Medic (Doktor) grubu da aynı polislerde olduğu gibi "Ben düşen vatandaşın yanındayım, sağlık desteği verip iyileştiririm" zihniyeti ile hareket eder ve yine sunucu yönetimi tarafından sivil hayatından çıkarılıp onu kamu görevlisi yapan birilerine ihtiyaç duyarlar. Eğer bir sunucuda medic olarak RPG oynuyorsanız sorumluluklarınız en az polisler kadar yüksek yine onlar gibi sizde 5dk 'da bir maaş alıyor ve yaptığınız faaliyet karşılığında para kazanıyorsunuz. Yaralı tedavi etme, ölmek üzere olan birini iyileştirme gibi. Aynı zamanda yine sunucu yönetiminin inisiyatifinde haftalık yüklü doktor maaşlarınız olabilir.

Evet arkadaşlar genel olarak oyunun gidişatı bu tarz kurgular üzerine. Biz oynarken inanılmaz zevk alıyoruz. Hele oyun içerisinde yakın ilişkiler kurduğunuz birkaç kankanız varsa. Nerede akşam orada sabah takılıyorsunuz.


Arma 3 Altis Life Lisans Fıyatları
ArmA 3 Bohemia software (Czec - Çek Cumhuriyeti) menşeli bir oyun üreticisinin ürünü. Bu oyun kendini kantılamış 3. sürüm bir oyun olduğundan free (ücretsiz) dağıtılan bir oyun değil. Oyunu oynamak için lisans satın almanız gerekiyor. Oyunu dağıtan firma Steam, steam üzerinden oyunu 125 TL karşılığında yada Bohemia'nın kendi sitesinden daha indirimli fiyata satın almanız mümkün. Ayrıca tavsiyem güvendiğiniz indirimli oyun lisansı satan siteleride araştırmanız. Bu sitelerde daha düşük fiyatta lisans alabilirsiniz. Bilgisayarnıza steam kurarak (http://store.steampowered.com/) satın aldığınız lisans anahtarını girdiğinizde otomatik olarak bilgisayarınıza kurulum dosyaları inmeye başlıyor.

Oyunun ücretsiz dağıtılması ile ilgili şahsi yorumum. Bu şekilde olması daha mantıklı, en azından RPG bilmeyen TROLL'ler sizi meşgul etmiyor.


Dolu Sunucumu Yoksa Daha Düşük Kullanıcılı Sunucumu

Nerede çokluk orada ..... burada devreye giriyor işte. Şahsi kanatim, hedefinize ulaşmanız için (daha fazla para kazanmak ve soyulma (lotlamak) riskleri daha aza iniyor) en verimli ortam az kullanıcılı sunucu. Birde oyun içinde sunucu bazlı bir RPG modeli oynayacağınız için başladığınız sunucuyu iyi belirlemeniz gerekir. Sunucu kapanır mı?, Hack saldırısı oluyor mu?, Yönetim ilgili mi? bu gibi konuları iyi araştırmalısınız. Sonuçta vereceğiniz emeğin bu gibi sorunlar olduğunda geri dönüşü yok. Gider emeğiniz. ArmaTR.com yöneticileri olarak sunucularımızda oynayan arkadaşlarımız hallerinden memnun. İhtiyaçları biliyor ve sürekli geliştirme odaklı çalışıyoruz. Bu sebeple "Hımmmm RPG alırım bir dal" diyorsanız sunucu detaylarını yukarıda belirttim buyrun gelin, bekleriz.


Oyun Görüntüleri

  


  Cevap bulunamadı.