alexa
Arma 3
Arma 3, ikinci oyununun hikâyesinin geçtiği 2005 yılından yirmi beş yıl sonra 2030’larda geçiyor. NATO’nun zorlaması ile Ege Denizi’ndeki adalara çıkarma yapan askerler, doğudan gelen İran askerleri ile karşılaşmasını konu alan senaryolar boyunca, kişi aynen ilk iki oyunda olduğu gibi onlarca farklı araç ve yüzlerce farklı silahı birincil dereceden tecrübe etme şansına erişiyor. Arma 3 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
269
Oyun Açıklama
Ahmet Hakan G.
20 Aralık 2014 21:26

ohemia Interactive dediğimizde aklımıza her zaman gerçekçi savaş oyunları geliyor. Operation Flashpoint ile adını duyuran bu firma Arma serisi ile de askeri simülasyon oyunları geliştirmekte bir numaraya yükseldi. Mart ayında alfa sürümüyle karşımıza çıkan ve bizim de o versiyon üzerinden izlenim yazısı yazdığımız Arma 3 geçtiğimiz hafta piyasaya sürüldü. Ama ne yazık ki Bohemia Interactive'in oyun çıkmadan yaptığı açıklamada belirttiği gibi oyunda ana senaryo henüz bulunmuyor. Firma ana senaryonun oyuna yakın bir zaman zarfında 3 adet bedava indirebilir içerikle ekleneceğini belirtiyor. Peki tüm savaş oyunları severlerin merakla beklediği Arma 3 şu anda ana senaryosu olmadan da oynanabilir kalitede olmayı başarmış mı, gelin birlikte bir göz atalım. Düşmanın nerede olduğunu söyle de bir kurşunla indireyim.


Yunan adalarında tatil mi savaş mı?

Arma 3'te henüz ana senaryo olmadığı için direkt olarak oynanış hakkında bilgilere ve oynanıştaki yeniliklere geçmek istiyorum. Piyade olarak oynanış Arma 2'ye göre oldukça zevkli olmuş; oynanış biraz daha hızlı ve askerlerin animasyonları ise göz dolduruyor. Ayrıca artık askerleriniz robot gibi konuşmuyorlar, olan olaylar karşısında tepkiler veriyorlar ve atmosfere katkı sağlıyorlar. Yapay zeka da Arma 2'ye göre epey geliştirilmiş, verdiğiniz emirleri harfiyen yerine getiriyorlar ve saldırı olduğu zaman yere yatıyorlar ve saklanıyorlar. Su altında geçen görev de çok eğlenceli, artık su altına dalabiliyorsunuz ve yüzebiliyorsunuz. Araç dinamikleri de yine geliştirilmiş, Arma 3 araç fizikleri için nVidia'nın PhysX sistemini kullanıyor ve dolayısıyla araçlar çok gerçekçi bir sürüş deneyimi yaşatıyorlar. Helikopterlerin dinamikleri ise firmanın bir önceki oyunu Take On Helicopters'ten alınmış.Karşıdaki dağları top atışlarıyla bir güzel dövün.


Oyunda şu anda hali hazırda bulunan görevlerden yola çıkarak yorum yapacak olursak Arma 3'ün sunduğu görev sistemi de epey gelişmiş. Görevleri her oynadığınızda farklı şeyler oluyor. Görevler oldukça dinamik hazırlanmış; örneğin bir görevde bir binayı patlatmanız gerekiyor ancak o binaya gidene kadar patlayıcılarınız biterse o görev iptal ediliyor ve size farklı bir görev veriliyor. Bu nedenle şu anda oyunda bulunan görevler bile sizi saatlerce bilgisayar başına bağlayabiliyor. Oyunun kullanıcı arayüzü de elden geçirilmiş, artık kolaylıkla istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Oyunda oldukça rafine bir hale getirilmiş ve seriye ilk defa Arma 3'le başlayacaklar için oldukça kullanıcı dostu bir oyun ama yine de unutmayın bu oyun bir simülasyon ve hatayı affetmiyor. Yapacaklarınızı planlamalı ve ona göre hareket etmelisiniz zira bir kurşun bile ölmenize yetiyor. Envanter sistemi de Arma 2'ye göre epey değişmiş ve yine kullanışlı bir hale gelmiş. Hatta artık öldürdüğünüz askerlerin giysilerini bile alıp kendi üzerinize giyebiliyorsunuz. Ne işe yarayacağı henüz belli değil ama belki ana senaryoda aynı Hitman oyunlarında olduğu gibi düşman üssüne sızma görevleri olabilir.
Cevap bulunamadı.