alexa
Assassins Creed 3 Special Edition ( PC )
Assasin’s Creed 3 Special Edition paketinde ise extra görevler ve online oyunda, extradan farklı özelliklere sahip olabilirsiniz. Ormanın derinliklerinde başlayan bu isyan ateşi, oynarken sizleri de yakacak diyebiliriz. PC oyunu kargo ile gönderilecektir.
263
Madalyonun çamurlu yüzü
eray ö.
26 Nisan 2015 16:36

Öncelikle şunu belirteyim ki Ubisoft bizlere oyunun bir inceleme kopyasını gönderdi. Bu her ne kadar sizin alacağınız kopya olmasa da nihai sürüm ile en azından %90 küsürlük bir benzerliğe sahip. Dolayısı ile bu sürümde başıma gelenlerin sizin de başınıza gelmesi büyük olasılık.
İşlerin en başında grafikler geliyor. Genel olarak grafikler, çevre tasarımı, modellemeler, ışıklandırma vs. oldukça iyi ancak çok aksak yönü mevcut. Her şeyden önce uzağı detaylandıran draw distance özelliği oldukça düşük seviyede çalışıyor. Bunun yanında PS3’ün AA eksikliği de çoğu yerde göze çarpıyor. Özellikle ağaçların dallarında veya bina kenarlarında tırıklı bölümleri oldukça net görebiliyorsunuz.

Oyunun başrolündeki karakterlerin kaplamaları sorunsuza yakınken bazen sinematiklerde figüranların kaplamadan tamamen yoksun olduğunu görmüşlüğüm var. Bu gibi şeyler biraz göz bozsa da olayın kendi açımdan çığrını çıkardığı nokta ise amansız hatalar. İnsanların birbirlerinin içinden geçmesi, belden aşağısının yerin altına girmesi hatta tüm katmanın komple çökmesi bile başıma gelen grafik hataları. O katman çökmesi o kadar feciydi ki bütün bölümü Connor’ı focus halinde gezdirerek geçmek zorunda kaldım.

Bunun yanında mekanik anlamda kendini oldukça yenilemiş ve göz alıcı hareketlerle donanmış bir savaş mekaniği çıkıyor karşımıza. Her ne kadar eski oyunlara benzer bir temel yapıya sahip olsa da AC3’ün dövüşleri ağırlıklı olarak karşı saldırıya (counter attack) bağlı. Bu şekilde inanın çok daha etkili saldıracak ve düşmanlarınızı daha rahat öldürebileceksiniz. Zaten bunu oynar oynamaz anlıyorsunuz. Her ne kadar karşı saldırı zamanlama ile alakalı olsa da Batman’deki gibi bir ince ayar zamanlama mevcut değil. Karşı saldırınız başarılı olduğunda dünya yavaşlıyor ve sizin yapacağınız dört faklı seçenekten birisini seçmenizi bekliyor.  Düşmanı tek tuşla öldürme, İkincil silhınızı kullanma, düşmanı öldürmeden etkisiz hale getirme ve fırlatma seçenekleriniz var. Bunun yanında saldırı ekranında “Break” yani saldırıyı kırma seçeneği de mevcut. 

Oyunu oynadıkça daha iyi anlayacaksını ancak düşmanların da seviyeleri mevcut. Sıradan askerler karşı saldırıda öldürme tuşu ile tek hamle ile ortadan kalkarken üst düzeyler son hamlenizi engelleyerek saldırınızı kırıyor. Onları da “Break” yaparak savunmasız bırakıp o şekilde saldırıyorsunuz veya her zaman için bomba, tabanca, tüfek ve mayın gibi etkili yöntemleri kullanmanız da mümkün.

Elbette bu animasyonlarda da zaman zaman saçma hatalar gerçekleşebiliyor. Bir başka şikayet gerektiren nokta ise kamera açıları. Oyunun %90’ında pek sorun çıkartmayan kamera özellikle dar kapalı alanlarda pek bir sapıtabiliyor, buna dikkat.

Bu kadar eleştiri yaptım ancak bugün duyurduğumuz gibi oyunla birlikte birinci gün yaması da bizlerle olacak. Bu yama sadece 44 adet hatayı düzeltmekle kalmayıp oyunun daha sağlam olmasına yardımcı oluyor.
 

Cevap bulunamadı.