alexa
Assassins Creed 4 Black Flag
Assassin’s Creed 4 Black Flag, suikast dünyasını karadan denize taşıyan oldukça başarılı bir yapım olarak dikkat çekiyor. Assassins Creed 4 Black Flag PC cd key satin alma isleminden sonra cd key olarak hemen teslim edilmektedir.
735
Oynamayanlar İçin Detaylı İnceleme !
Ekin G.
2 Mart 2015 23:37

Her oyunuyla bizi tarihin farklı evrelerine götüren Assassin’s Creed’in bu seferki durak noktasında korsanlar bulunuyor. Seride ilk defa günümüze yaklaşmak yerine günümüzden uzaklaşmayı tercih eden Assassin’s Creed 4: Black Flag için beklentiler biraz karmaşıktı denilebilir. Bir kısım oyuncu oyunun AC3’teki yeniliklerin üstüne yattığını savunurken diğer kısım da korsanların çağına gitmemizle birlikte oyunda tonla yenilik bulunacağını savunuyordu. Ben de oyun çıkmadan önce bu iki görüş arasında gidip gelmiştim. Oyunun çıkmasıyla birlikte AC4’ün iki taraftan da bazı özellikleri barındırdığını söyleyebilirim.

Yeniliklere değinmeden önce Assassin’s Creed 4: Black Flag’in hikayesinden bahsedeyim. Oyunumuzun ana karakteri Edward Kenway, AC3’teki ana karakter olan Connor’ın dedesi. Edward için Ezio’nun gözünü para bürümüş hali diyebilirim. Aslında Ezio ile aralarında onlarca fark var, fakat karizma anlamında Edward’ı en çok benzetebileceğim Assassin’s Creed karakteri Ezio. Oyunun başında para kazanma peşindeki bir korsan olan Edward gelişen olaylar sonucunda kendini bir suikastçı rolü yaparken buluyor. Para kazanma uğruna suikastçı rolü yapan ana karaktere sahip olan bir Assassin’s Creed oyunu kulağa oldukça ilginç geliyor. Ancak bu olay tahmin edebileceğiniz gibi çok uzun sürmüyor ve senaryo hatlarını yavaş yavaş belli etmeye başlıyor. Asıl sorun da burada ortaya çıkıyor.

Bu noktada oyun hakkındaki endişelerimden birinin gerçekleştiğini söylemeliyim. Oyun çıkmadan önce yayınlanan videolar hep Assassin’s Creed 4’ün korsanlık tarafına odaklanıyordu. Korsanlar ve Assassin’s Creed evrenindeki suikastçılar gibi iki zıt inanca sahip topluluğun nasıl bir araya getirileceğini merak etmiştim. Fakat maalesef geliştiriciler bu konuda çok fazla kafa yormamış. Hikayenin ilk ve son iki saatini dışarıda tutarsak oyunun bir Assassin’s Creed olduğunu unutmanız kolaylıkla mümkün. Açıkçası ben hikayenin belirli hatlarını yeniden düzenlenip Pirates Creed gibi farklı bir isim altında çıkmasını tercih ederdim.

Tüm bunlar bir yana bırakılıp hikaye ele alındığında AC4 diğer Assassin’s Creed’ler kadar olmasa da güzel bir senaryoya sahip. Birbirinden farklı görüşü olan korsanlar ve aralarındaki ihanetler oldukça iyi bir şekilde aktarılmış. Ancak oyunun ana konusu Assassin’ler ve Templar’lar arasındaki çekişme olduğu için hikaye ortada bir yerde kalıyor. Odak nokta korsanlar, fakat ana hikaye suikastçılar. Haliyle oyunun genelinde yaptığınız çoğu şey sadece Edward’ın karakter olarak gelişimine katkıda bulunuyor. Oyunun Pirates Creed gibi farklı bir oyun olmasını istememin asıl sebebi de bu. Ufak bir isim ve senaryo değişikliğiyle geliştiriciler korsan odaklı daha iyi bir hikaye anlatabilirdi.

(AC3’ü oynamadıysanız spoiler yememek için bu paragrafı atlayın) Assassin’s Creed’in her oyununda bulunan modern zaman kısımları AC4’te de yer alıyor, ancak bu sefer çok az yer kaplıyorlar. AC3’ün modern zaman kısmı Desmond’ın ölmesiyle sonuçlanmıştı. Dolayısıyla AC4’te farklı bir karakteri yönetiyorsunuz. Geliştiriciler bu kısımda karakterin yerine kendimizi koymamızı istemiş olacak ki ne karakterin ismini ne de cismini görüyoruz (ağzını da açmıyor). Birinci şahıs kamera açısından oynadığımız bu kısımlar hakkında çok fazla detay vermek istemiyorum, çünkü gerçekten hoş detaylarla karşılaşacaksınız. Fakat modern zaman kısımlarında oyunun AC3’ün devamı olduğunu rahatlıkla hissettirdiğini söyleyerek içinizi rahatlatabilirim.

Muhammed Semih Çağrı A.
30 Mayıs 2015 09:10

Güzel Olmuş Thanks

Nur Çağla K.
3 Şubat 2016 20:53

Oyun hakkında gerçekten yararlı bilgiler bulunduruyo teşekkürler