alexa
Batman Arkham City Origins
Batman Arkham City Origins tek kişilik hikâye modu ile yepyeni bir farklılık sunuyor. Oyuncular Batman’ın başlangıcı ile oyunu başlıyorlar ve birçok farklı düşman ile karşılaşarak Batman’ın geleceğini şekillendiriyorlar. Oyunda farklı modlar oyunculara sunuluyor ve bu modlar ile de farklı deneyimler yaşanabiliyor. Batman Arkham City satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
296
Detaylı İnceleme !
Ekin G.
1 Mart 2015 13:57

Süper kahraman dendi mi artık akla ilk Batman gelir oldu. Gerek film gerekse de oyun olarak büyük başarı yakalayan Kara Şovalye, oyun dünyasında kaldığı yerden devam ediyor. 2009 yılında Arkham serisini başlatan Batman: Arkham Asylum sadece süper kahraman oyunları arasında değil dönemin de en iyi oyunları arasında gösterilmişti. İki yıl ardından çıkan Arkham City ise önceki oyundaki tüm elementlerini daha da geliştirerek birçok kişinin en iyi on oyun listesine girebilmeyi başarmıştı.

Serinin bu başarısının mimarisi olan tek bir isim var: Rocksteady Studios. Oyun dünyasına getirdiği yenilikçi dövüş sistemiyle Assassin’s Creed de dahil olmak üzere birçok oyuna esin kaynağı olan Rocksteady; hikaye, oynanış ve yenilik konularında ne kadar başarılı olduğunu iki kez kanıtladı. İşte bu sebepler yüzünden Arkham Origins’i Warner Bros. Games’in geliştirmesine tepki gelmişti. Oyunun, Batman: Arkham City’nin Wii U versiyonundan başka tecrübesi olmayan bir ekibe emanet edilmesinin tek affedilebilir yanı Rocksteady’nin daha büyük çaplı bir Batman oyunu üzerinde çalıştığı düşüncesiydi. Geliştirici ekip değişikliğinin iki farklı sonuca ulaşabileceğini düşünüyordum. İlki, stüdyonun oyuna yeni mekanikler ekleyip var olan şeyleri daha kötü yapması; ikincisiyse, var olan mekanikleri koruyarak ilerleme kaydetmemeleriydi. Batman: Arkham Origins’in ikinci sonuca ulaştığını söyleyebilirim.

Bir Kahraman Küllerinden Doğuyor

Batman: Arkham Origins, ilk iki Arkham oyununun öncesine giderek Batman’in ikinci yılını anlatıyor. Batman’in nasıl Batman olduğunu değil, nasıl diğer oyunlarında olduğu gibi bilge bir kişiliğe büründüğünü görüyoruz. Oyunun başında Batman’in diğer önceki oyunlardan çok daha farklı bir kişiliğe sahip olduğunu çok rahat anlıyorsunuz. Arkham Origins’te olaylara soğukkanlılıkla yaklaşan Batman’den eser yok. Bu seferki Batman’imiz oldukça hırslı ve agresif.

Oyunun hikayesi ise oldukça enteresan. Black Mask başımızı 50 milyon dolar değerinde bir ödül koyuyor ve peşimizden de sekiz adet suikastçı yolluyor. Batman olarak Black Mask’i durdurmaya çalışırken aynı zamanda suikastçılarımızla da dövüşmek zorunda kalıyoruz. Bizim düşmanlara değil de düşmanların ayağımıza gelmeleri açısından senaryo ilginç olmuş. Ancak oyunun yarısından sonra bu olay örgüsü devam etmiyor. Hikayede yaşayacağınız sürprizler doğrultusunda gidişat da değişiyor. Bazı açılardan hikaye güzel yöne doğru kaysa da suikastçı olaylarını sevenler ufak da olsa hayal kırıklığını uğrayabilirler.

Hikayenin Arkham City kadar kuvvetli olmadığını da söylemeliyim. Arkham City’de bir hatta iki adet ana hikaye vardı. Biz bu hikayelerde ilerlerken diğer kötü karakterlerle karşılaşıyor ve onlarla ufak çaplı diğer hikayelere geçiş yapıyorduk. Bu hikaye örgüsü sayesinde senaryonun gelişimi daha da güçleniyordu. Arkham Origins’te ise çeşitlilik yerine tek bir hikaye tercih edilmiş. Bu yüzden hikaye her ne kadar güzel olsa da Arkham City kadar iyi değil.

Oyunun dünyası Arkham City’de olduğu gibi Gotham. Önceki oyuna göre bu sefer şehir iki kısımdan oluşuyor. Birinde daha büyük binalar ve gökdelenler yer alırken, öbür kısım daha çok fakir kesimin yaşadığı sokaklardan oluşuyor. Bu iki bölüm bir köprüyle ayrılmış. Geliştiriciler oyun çıkmadan önce, iki bölge olduğu Arkham City’dekinden iki kat daha büyük bir şehir yarattıklarını söylüyordu. Arkham Origins’in önceki oyuna göre daha büyük büyük bir dünyası var, fakat ölçek farkının iki kat kadar fazla olduğu söylenemez.

Şehirde gezerken çokça karşılaştığım bir sıkıntıyı belirtmek istiyorum. Arkham City’de pelerinimizle süzülerek gezmek ve etrafa kanca atmak çok rahat gerçekleştiriliyordu. Arkham Origins’te ise kanca atmak biraz sıkıntılı, dolayısıyla pelerinimizle süzülmek de biraz dertli oluyor. Buna sebep olan sorunsa etrafta kanca atacak yeterli yer olmaması. Aslında yeterli yer var, fakat geliştiriciler bunların bazılarını kanca atılabilir yapmamış. En çok gözüme batan da fast travel yaptığım zaman karşıma çıkan bir koca bina oldu. Gökyüzünden bu bölgeye süzüldüğümde hep bu koca binayla karşılaşıyor ve tepesine çıkamadığım veya da belli yerlerine kanca atamadığım için çevresinden dolaşmak zorunda kalıyorum. Bu yüzden gözüme fazlasıyla battı bu sorun.

Cevap bulunamadı.