alexa
Cabal Online
Durmaplay Cabal Online için Cabal eCoins, 2006 yılından bu yana Cabal ALZ ve Cabal eCoin yani Cabal cash satışı yapmaktadır. En ucuz Cabal Online ALZ satın al veya En ucuz Cabal Cash satın al. Cabal Online eCoin satin aldiktan sonra EST Games'in sitesinden Durmapay seçerek aktif edebilirsiniz. ALZ teslimatlari CH 8 Bloody ice 'ta yapilmaktadir.
425
1'den 170'e kadar tüm karakterlerin yol haritası.
Serhat Ç.
18 Aralık 2014 04:45
Herkes class'ını seçerken bazı öngörülerle hareket ediyor, kimi zaman bunlar doğru kimi zaman yanlış oluyor. Doğru olması sizlerin yararına fakat yanlışlık geriye boşa harcanmış emekler ve hayal kırıklığı bırakıyor.

Karakterleri belirli aralıklarda ele alacağım. 1-70lvl, 70-100 lvl, 100-130 lvl, 130-150 lvl, 150-170lvl olmak üzere bölümler altında karakterleri nelerin beklediğini, sanal arkadaşınızla neler yapabileceğinizi anlatıcam. Kesinlikle ne yapmanız gerektiğini değil, sizi neler beklediğini yazıyorum. Bu bir rehber değil, bir yol haritasıdır. Umarım işinize yarar. 

1-70=Bu dönem gelişimin en hızlı olduğu, ve her bir statın, defansın atağın önemli fark yarattığı bir zamandır. Oyuna alışma evresidir. Tek başına atlatılabilir ve finansal açıdan sorun yaşatmaz.

70-100=Yavaş yavaş partylere alışacağınız bir evre. Zindanlardan gelecek droplar ile ekonominiz küçük, bazende büyük ölçüde genişleyecektir. Skill kasmak için ideal bir evredir.

100-130=Oyunun atlatılması en zor bölümü. Moblar artık zor ölen, çok yüksek ve seri vuran cinsten. Ayrıca görevlerin bitmesi finansal açıdan sizi göçertirken daha iyi item ihtiyacınında fazlası ile arttığı bir evre. Kesinlikle partylere muhtaçsınızdır. Alz alımı bu dönemi kazasız belasız atlatmak için en ideal seçim.

130-150=Bu evre öncekine kıyaslanınca adeta cennettir. Mutantın kaliteli dropları ve hoş expleri ile adeta ferahlarsınız. Bunun yanı sıra moblarla çevrili bir alanda karşı ırk ile mücadele ederekde, yavaş yavaş savaşmayı öğreneceksiniz. Party çoğu zaman gereklidir. Bir guilde kapak atmakda fayda var bu dönemde.

150-170=Karakterlerin enson halini aldığı evre. Burada artık beceri ve item konuşur. Zamanınız savaş/chaos arena/zindan/boss/pvp ile geçer.


Warrior

1-70 LvL

Warrior bu çağda çok rahat geliştirilebilecek bir karakter. Henüz oyun karmaşıklaşmamışken ve ufak farkların büyük farklar doğurduğu bu dönemde warrior'un fazla defansı ve atağı ona rahat bir yol sunuyor. Başlangıç döneminde Warrior'u bir tehlike beklemiyor açıkcası. Rahat kasılabilir ve eğlenerek oynanabilir.

70-100 LvL

Epey bir yolu solo olarak devam ettirdiniz ve yavaş yavaş zindanlara girmeye başladınız. Yüksek defans ve yüksek atağınız gibi temel faktörlerinizin avantajı ile hala rahatsınız. Hoş alan skilleri, ve kullanışlı party buffları ile yalnız kalmayacak, tek başınızada rahat olabileceksiniz. Bal ayınızın son demleri. 

100-130 LvL

Bu dönem her karakter için zordur. Fakat warrior için ayrı zordur. Bu noktaya kadar kendi kendinizi rahat getirebildiğiniz için oyun stilinizde ona göre gelişmiş olucaktır. Party'lere ihtiyacınız artıcaktır ve bu alıştığınız düzeni bozup sizi umutsuzluğa düşürebilir çünkü sizi şu ana kadar ayrıcalıklı yapan faktörler gücünü yitirmeye başlıyacak. Örneğin, eskiden 10 defans fazla sahip olmakla sağladığınız avantajı şimdi 50 defans ile sahip olacaksınız. Ayrıca Finansal olarakta sıkıntılardan fazlasıyla etkileniceksiniz. Görevlerin bitmesi ile kesilen alz geliri, artan ihtiyaçlar, pahali WA itemleri ile boğuşacaksınız. Ve çoğu kişi gibi skillerinizi henüz tamamlamadıysanız skill ücretleride size ağır darbelerden birini vuracaktır. Kolay gelsin

130-150 LvL

Zor geçen bir dönemden sağ sağlim çıtınız fakat ortam şartları düzelmeye başlamasına rağmen, artık temel avantajlarınız etkisini iyice yitirebilecek. Büyük slotta tek başınızayken sahip olduğunuz ekstra 200 defans bile sizi wizard'dan üstün kılamıyacak ve mutlaka yanınızda birine ihtiyac duyacaksınız. Burada Partry Buffları konuşucak ve elbette siz konuşkan biri olucaksınız 

Artık Eod b1f gibi zindanlarda solo olarak rahatça Farm denilen para kasma yöntemini kullanabilirsiniz. Bu sizin en mantıklı gelir kaynağınız olacaktır.

Bir yandan Temple b1f'ye girebilecek durumda olmanıza rağmen henüz hazır değilsiniz. Bu dönem tüm karakterler için toparlanma dönemidir ve sizde toparlanacaksınız.

150-170 LvL

Skillerinizi tamamlamışsınız ve bir düzen oturmuşsunuzdur. Bu dönemde Warrior pahalı itemler ister. Warrior nihayet asıl amacı olan, TANK'lık görevini yerine getirebilecektir. Amp giysiler amp silahlar ciddi elinizi yakıcak. Alz alımlarına hazırlıklı olmalısınız. Her zamanki gibi party buffları ile partylere giriş kartınız hazırdır. Solo olarak çok etkili olamayacağınız bir dönemdesiniz artık. geçmiş olsun


--------------------------------------------------


Wizard

1-70 LvL

Uzak skilleriniz, düşük canınız ve defansınızın karşısında kendinizi korumak için en büyük faktör. Bu dönemde defansızdan çekiceksiniz. Fakat hızlı skill kasıcak ve iyi skillere erken sahip olarak başlangıç aşamasında bir avantaj sahibi olacaksınız. Fakat belirttiğim gibi defans şuan gelecekteki kadar çok olmasada, sizin en büyük dezavantajınız.

70-100 LvL

Yavaştan zindanlara gireceksiniz ve sahip olduğunu party üyeleri ile yükünüz biraz hafifleyecek. Bu evre sizin için ne çok iyi nede çok kötü olacaktır. 

100-130 LvL

Kriz dönemine gireceksiniz, defans açığınızla solo adım bile atamayacak duruma geleceksiniz. Burada sizin en büyük kurtarıcınız, Sp ve Heal party bufflarınız olucak. Çünkü tüm karakterler bu kriz aşamasında combolarına sarılıcaklar ve büyük ihtimalle şuana kadar olmadıkları kadar kombo kaçırıcaklar. Bu arada siz onları sp buffınız ile destekleyecek, heal buffınız ile zor anlarda destek olacaksınız. Bracelet gibi ortak itemlerinizin ucuzluğuyla bütçeniz hafiflerken orb gibi pahali itemler ile zorlaşıcak işiniz. 

Henüz solo eod b1fde rahat olamamak size büyük bir dezavantaj getirecek. Buna rağmen sadece SP'ci olarak bile temple b1fye alınabilme şansınız var.

130-150 LvL 

Magic gücünüz iyice artıcak ve sağlam damagelerle iyi exp alıcaksınız. Bunun yanı sıra sp ihtiyacı ve heal sıkıntısı sebebiyle her partyde her alabileceksiniz. Defans sıkıntısını bahsetmeme gerek yok sanırım. Bu dönemde bir mum gibi kendi dibinize değil etrafa ışık saçacaksınız bu sebeple 150 üstü kişilerle temple'a giremek gibi bir avantajınız olacakki hayatınızı kurtaracak. Siz artık tam anlamıyla aranan birisiniz.

150-170 LvL

Wizard'ın altın çağı. Bunca zamandır çektiğiniz çilelerin hepsinin karşılığını burada alacaksınız. Siz olmadan zindan, chaos arena vs yalan olacak. İyi itemleriniz olduğu taktirde her kapı size açık. Ve artık EoD b1f'de farm yapabilecek güçtesiniz. tek başınıza kalsanız bile bununla geçinebilirsiniz, ki kalmazsınız. Hayırlı olsun


--------------------------------------------------


Blader

1-70 LvL

Bu dönemde blader hızlı bir gelişim gösterir. Önü açıktır. Defans rate'i ve statlarından aldığı iyi defans gücü onun arkasını kollar. Hızlı skilleri ile bu döneminde skil gelişimini rahat ilerletebilir. Blader yola güzel bir başlangıç yapar.

70-100LvL

Dayanıklılığı ve iyi atak gücü sayesinde BL(blader), bu dönemde zindanlarda yerini alabilir, aynı zamanda solo olarakda konumunu koruyabilir. Bu dönemdeki en kafa karıştırıcı durum armor mu martial mi giyilmesi konusu olur. Blader buradada bir engelle kaşılaşmaz.

100-130LvL

İşte! Bu döneme kadar rahatça ilerlediniz fakat işler bir anda değişti. Alıştığınız rahat ortamın ayaklarınızın altından kayması kesinlikle sizleri tedirgin edicektir. Finansal olarakda sizi zorlu günler bekliyor. Party bufflarından yoksun olmanız ve kolay bulunan bir karakter olmanız sizi bu dönemde sıradanlaştırıyor. Genede dayanıklılığınız sayesinde solo iş görebileceğiniz bir dönemdesiniz. Yavaş yavaş Eod b1f'de tek başınıza güzel yol almaya başladınız ve buradan geçiminizi sağlayarak elde ettiğiniz imkanlarla, sıradan bir BL'den ötesine gitme şansınız var.

130-150LvL

Bu dönemdede sizi ortalama bir durum bekliyor. Siz BL olarak, bossların avcısısınız fakat henüz bosslara gelmediniz. Bu dönemde'de party üyelerinize pek bir katkınız yok. Fakat artan dayanıklılığınız ve lehinize işleyen Mutant koşulları sizi yavaş yavaş solo takılmaya yönlendirecek, böylece para biriktirebileceksiniz.

Eod b1f sizin için artık kolay. Rahatça canınız sıkıldığında girip bitirerek droplarınızdan gelir elde edebilirsiniz.
Sizin bu dönemde en büyük etkiniz, BM2'niz ile Mutant gibi yerlerde arkadaşlarınızı düşmana karşı koruyabilmek olacaktır.
Temple gibi yerler henüz size uzakta. Şu ana kadar dengeli bir biçimde ilerlediniz. Bir sonraki dönemde sıçrayışınızı yapacaksınız.

150-170LvL

İşte Blader'ın Blader olduğu çağ geldi. BM2niz ile bosslara, stun ve alan skilleriniz ile moblara karşı etkilisiniz. Ayrıca dayanıklılığınız sayesinde party'nin sırtını dayadığı bir eleman olabilirsiniz. Sizi bu dönemde tehdit eden faktörlerin başında finans gelir. Yaygın bir karaktersinizdir ve dolayısıyla itemleriniz pahalıdır. Ayrıca kullanığınız itemlerin coğu ortak item olduğundan bu finans açısından işinizi iyice zorlaştırır. Fakat kendi kendinizi kollayabilecek bir karaktersiniz artık.


--------------------------------------------------


Force Archer

1-70 LvL

Okçu olarak yüksek magic gücünüz,critic hakimiyetiniz, ve extra uzun atak menzilinizin farkını başlardan hissediceksiniz. Bu aşamada dpsniz(damage per scond)(bkz:skill rehberi) sizin avantajınız olucak. Fakat düşük defansınızın size götürülerinide hissetmiyecek değilsiniz. Fa bu aşamada normal bir grafik çiziyor

70-100 LvL

Yavaş yavaş zindanlara girerek zor ölen, toplu yaratıklarla muhattap olacaksiniz. Ve etkili alan skillerinin yokluğunu şimdiden hissediceksiniz. Knockback özelliği 2uçlu bıcak gibi sizin adınıza çalışırken sizede vurucak. Ve şu ana kadar dpsniz ile işler başarmış olanız fakat artık heal özelliğinizin ve bufflarınızın avantajları ile partylere gireceksiniz. Buda sizi bir müddet geri plana atıcak.

100-130LvL

O da ne?! Lakeside'a adımınızı attığınız anda cehenneme geldiğinizi hissedeceksiniz. Yaratıklar kolay ölmeyecek, çok hasar vurucak ve seri seri vurucaklar. Bu uğursuz dönemden ençok etkilenenlerden biri siz okçular olucak. Ve durumun zorluğu artık sizi healer olmaya zorlayacak. Bu sizi oyundan soğutabilir fakat sabırlı olup beklemekte fayda var.
Fakat Healer özelliğiniz ile yüksek levellerin arasında var olabilirsiniz. Oynamayı çözerseniz 140 üstü oyuncular ile temple, yada boss bitirmeye gidebilirsiniz. İş size kalmış.
Fakat farm için eod b1f de hala yeterli kadar ilerlemediniz. Bu yüzden finansal sıkıntılardan kurtulmanız biraz zorlaşıcak. Unutmayın bu mutanta gelene kadar işiniz çok zor.

130-150 LvL

Sonunda MutanT'a geldiniz. Burada işiniz rahat. Slotta her zaman yer bulabilirsiniz. Heal özelliğiniz, daha uzak mesafelerden vuruşlar yapmanız ve teleport yeteneğiniz sizi hem yaratıklara hemde karşı ırka karşı etkili kılıcak. Fakat knockbackli skilleriniz slotun dağılmasına yol açacağından düzensiz bir av söz konusu.
Eod b1f artık sizin için seri bir şekilde bitirilebilecek bir yer. Tek olduğunuz zamanlarda hiç çekinmeden girebilir ve itemleri satarak gelir elde edebilirsiniz.

150-170 LvL

Sizin için olabilecek en güzel dönem budur. Artık yaratıklar fazlasıyla güçlenmiştir ve karşılarında sağ kalmak zorlaşmıştır buda healer olarak sizi aranan eleman konumuna getiricektir. Oyunda artık moblar değil bosslar konuşacağı için defans çok etkili bir özellik olmaktan çıkar buda sizin avantajınıza çalışır. 
Fakat oyunun başında DPS elemanı olarak başlayıp healer olarak bitireceksiniz. Bu sizi belki sıkabilir. Ama ekstra yüksek dpsnizin amacı heallerken kaybettiğiniz dpsleri geri kazanmak unutmayın. Bu oyunda FA bir destek karakteri. Bunu bilerek oynarsanız sizi güzel günler bekliyor.


--------------------------------------------------


Force Blader

1-70LvL

Oyundaki asıl özelliğiniz olan debufflar henüz sizin için önemli değiller. Diğer yanlarınız normal seviyede olduğundan bu dönemde ne çok iyi ne çok kötüsünüz. Yavaştan critic ataklar hakkında söz sahibi olmaya başlayacaksınız ama buda şimdilik büyük farklar doğurmayacak. FB mütevazi bir başlangıç yapıyor.

70-100lvl

Zindanlara yavaş yavaş alışmaya başladınız. Bu aşamada 8snlik stun skilinizin faydasını şimdiden kavramakta fayda var. Fakat sizin için önemli olan debufflar hala ön planda yer almış değil. Henüz rakip ırkla çok yoğun temaslarınız bulunmadığından debuff skillerini bu dönemde almanın aciliyeti yok.
Bunun yanı sıra artık kalabalık yaratıklarla baş ediceksiniz ve alan skillerinizin faydasını şimdiden hisseticeksiniz. Fb bu dönemde eskisine nazaran daha olumlu fakat yine tam anlamıyla iyi diyemiyorum.

100-130 LvL

Bu dönem herkes gibi sizide vurucak, fakat 8snlik stun skilinizin muhtesem avantajının yanı sıra artık debufflarınızlada arkadaşlarınızı koruyabileceksiniz. Buda sizi aranan bir eleman statüsüne çıkarıyor.
Stun skilinizin avantajı sayesinde solo takilma becerinizde artıcak, aynı zamanda bu dönemin sonlarına doğru Eod b1fyi solo rahatça bitirebileceksiniz.
Fakat Temple gibi zindanlar sizlere daha çok uzak.

130-150LvL

Bu dönemde kesinlikle mutantta aranan bir eleman olacaksınız. Karşı ırkı debufflar ile zayıflatarak ve 8snlik stun skilinizle yaratıkları uzun süreli kilitleyerek, slotunuzda solo bile takılabilirsiniz. Fakat defansdan çekeceğiniz var.
Bu dönemde 140 lvldan sonrası FB için ayrı avantajlıdır. Çünkü blade bufflarını birleştirerek ofansif gücünü epey arttırır. 
Eod b1f artık sizin için çocuk oyuncağı. Canınız sıkıldığında girebilecek kadar rahat olucaksınızdır.
Temple ise hala sizin için bir muamma. Burada pek aranan bir eleman olduğunuzu söylemek güç.

150-170LvL

Bu dönemde biraz durgunlaşıcaksınız. Artık stun özelliğinizden çok debufflarınız ile aranan eleman olacaksınız.(stun yiyen yaratıklar azalıcak). O yüzden boss avlarında boy göstermeniz ve gelen düşmanları debufflarınız ile etkisiz hale getirmeniz söz konusu.
Oyunculara karşı epey güçlü olacağınız bir dönem. Criticlerde neredeyse FS'lerle yarışabilecek düzeydesiniz ayrıca 170 lvl oyundaki herkesden çok size yarayacak. Blade buffını birleştirerek harika bir oyun sonu ikramiyesi alacaksınız.
Fb oyun sonunda ciddi bir savaş makinası olarak karşımıza çıkıyor.


--------------------------------------------------


Force Shielder

1-70 LvL

Bu dönemde güzel bir başlangıç yapıcaksınız. Yüksek defansınız ve critic avantajınız ile kendinizden 10 lvl yükseklerin bulunduğu mekanlarda bulunabileceksiniz. Fakat düşük atak gücünüzde aldığınız expi düşürecek böylece dengelenmiş olucaksınız. Avantajınız droplar.

70-100lvl

Zindanlara adımınızı attığınızda işiniz epey rahatlıyacak. Defansınız ile bu kalabalık ve zor ölen yaratıklardan en az etkilenen karakter olucaksınız. Alan skilleriniz ise size çok güzel şeyler vaat edicek bu dönemde. Fakat party elemanı olarak pek bir etkiniz yok. Kendisine çalışan bir karakteriniz var bu dönemde.

Bu dönemin sonunda Eod b1fyi solo bitirmeye başlayacaksınız. Buda sizin erkenden para sahibi olabilmeniz demek.

100-130LvL

Yüksek defansınız bu zamana kadar sizi iyi yerlerde tuttu. Fakat bu zamana kadar solo takılmanızın bedeli olarak bu dönemde herkes gibi partylere ihtiyaç duyacaksınız. Ne yazıkki sahip olduğunuz party buffı damage absorb diğer oyuncularınkiler ile karşılaştırıldığında o kadar işlevli bir özellik değil. Ancak düsman geldiğinde gerçek gücünü ortaya koyabilecek bir party elemanısınız.

Eod b1f artık sizin için sıkıntı değil. Farm yaparak bu dönemin zorlu kısmı olan finansal sıkıntıları atlatabilirsiniz.

AoD sayesinde temple'da ilk bossu geçebilecek yapıdasınız. Buda legacy chest ve red key şansını önünüze açtığından, güzel droplar elde edebilirsiniz.

130-150lvl

Alan skilleriniz, critic gücünüz, 4snlik stun skiliniz ve absorbunuz ile mutantta herkesin yanında isteyeceği bir elemansınız. Her zamanki gibi düşman saldırılarına etkili cevap verebiliceksiniz.
Artık temple'da solo takılmak sizin için bir standart olacak. Fakat kedi bossu için hala erken. 
Savaşlarda etkili bir eleman olmanıza rağmen bu dönemde daha çok temple'da geçirmekde fayda var.
140 lvlda absorb ile aod birleşimi sizlere ulus savaşlarında rakibi aldatmayı sağlayacaktır.

150-170LvL

Önceki döneme nazaran fazla bir değişim olmayacak. 160dan sonra magice dönebilirsiniz. Çünkü artık moblar değil bosslar konuşacak ve sword fs ile moblara karşı etkili olabileceksiniz(bkz:aoe)
Bu zamana kadar genelde yalnız takıldınız ama oyunun özellikle bu aşamasında bu zamana kadar geçirdiğiniz yalnız zamanlar size negatif yönleri ile dönücek. Yeni bir çevreye kendinizi kabul ettirmek zorundasınız. FS oyunu güzel kapatamayan karakterlerden.

eray e.
1 Ocak 2015 19:08
mükemmel anlatım olmuş emeğine saglık