alexa
Cabal Online
Durmaplay Cabal Online için Cabal eCoins, 2006 yılından bu yana Cabal ALZ ve Cabal eCoin yani Cabal cash satışı yapmaktadır. En ucuz Cabal Online ALZ satın al veya En ucuz Cabal Cash satın al. Cabal Online eCoin satin aldiktan sonra EST Games'in sitesinden Durmapay seçerek aktif edebilirsiniz. ALZ teslimatlari CH 8 Bloody ice 'ta yapilmaktadir.
2094
Kapsamlı Force Archer Rehberi
İsimsiz Üye
12 Şubat 2015 21:20
-Oyunda en hızlı skilleri olan char FA'dır ve magic skillerini (Dash ve Fade Step hariç) kullanır.
-Kendine heal basabilme özelliğine sahip olan char'dır. (FS'de basar demeyin basıyor lakin 300 hp basıyor o da bir iş yapmıyor zaten..)
-Bufflarının büyük bölümünü elaleme dağıtabilen char'lardan biridir. Zaten ötekide wizard.. FA daha fazla dağıtabiliyor ama..
-Attackı güzel olmasına karşın defansı ve defans ratesi pvp set yapayım derken yerlerde sürünebilecek char'dır. (Ben mithril amp. alırım rahat ederim derseniz böyle bi sorununuz olmaz lakin çok ta kolay birşey değil.)
-Skillerde görsellik pek yoktur ama sadece shooting star bile (Transcender skilli) başlı başına bir görsellik şölenidir :) .. Bir de uzaktan vurabilir bu skilleri en yüksek range'ye sahip char'dır..
-İtemleri ucuzdur demeyin cidden iyi bir FA olmak o kadar ucuz değildir.
-Emek ister sevgi ve saygı ister en önemlisi sabır ister yoksa Lakeside'de Mutant Forest'te Pontus Ferrum'da neden bu char ölüyor diye delirebilirsiniz.. Aman dikkat edin..

Gelelim ne giyeceğine :
FA karakteri için ortaya bir sürü item dizme fikri çıktı hepsine saygı duyuyorum hepsi hakkında biraz biraz bahsedeceğim..

Silahla başlayalım : 
Eğer ben sword skilleri kullanıp sword amp. olacağım demiyorsanız ki önermiyorum kesinlikle (itemleri çok ucuz diye yapanlar gördüm) 2 seçeneğiniz var demektir silah konusunda..

-Crystal : FA'nın asıl kullanması gereken itemdir. Sorarsanız ben kullanmıyorum. Kullanınca çok fazla str ve dex vermeniz gerekiyor böylece magic attackınız biraz daha düşüyor önermiyorum bu yüzden.. Ayrıca orb'da daha fazla magic attack var.. (2-3 magic attack farketmez demeyin farkediyor..)
-Orb : Wizardların kullandığı itemdir. Size önerim kesinlikle orb kullanmanız yönünde hem statlarınızı hafif düzeltirsiniz hem de az da olsa magic attack arttırırsınız.. Alabiliyorsanız kesinlikle orb bence..

Silah konusunu hallettiysek üst-baş konusuna geçmek istiyorum :
Üstünüz başınız için 3 seçeneğiniz olacak FA için (Hemen armor olur mu ya demeyin yapanlar var..)

-Armor Set : Benim önermediğim üst-baş tipidir.. Biraz defans arttıracağım diye defans ratesini ve magic attackını gömmek isteyenler için harika bir üst-baş tipidir.. Önermiyorum!
-Battle Set : FA'nın asıl kullanması gereken itemdir.. Kasılmak için uygundur.. İlk levellerde çok uygundur.. Fiyatı uygundur.. Çok fazla dex ve str istemez.. (en azından armor set kadar istemiyor) Orantılı bir şekilde defans ve defans rate verir.. Önerilerimden biri budur..
-Martial Set : Benim gibi pvp-pk manyağı insanlar için biçilmiş kaftan.. 150-160'tan sonra kesinlikle öneririm hatta ilk levellerde dizebiliyorsanız yine öneririm.. Fazla int vereceğiniz için çok büyük bir oranda magic attackınızı arttırıyor.. Ayrıca martial set defans ratenizi de arttırır bu da canavarların size vurma şansını azaltır (miss).. Ben şuanda martial set kullanıyorum ve çok memnunum size de önerim bu yöndedir..

İşte Katastrofik'ten bir görüntü : 

Gelelim Skillere : 

Upgradelerle başlayacağım :
Upgrade olarak kesinlikle benim tablomdaki gibi yapmalısınız.. Resim aşağıda..

Kısaca anlatacak olursam 1 hp 1 defans rate 2 magic attack 2'de defans upgradesi alacağız.. (dilerseniz defanslardan birini defans rate olarak alabilirsiniz ama defansınız düşük bence onu kurtarmaya bakın)

Gelelim buff skillerinize : 

Tamamını açmanızı öneriyorum (regeneration hariç).. Kısace hepsinden bahsedeceğim.. Ve hepsinin 20lvl hallerinden bahsedeceğim o yüzden benimki böyle değil demeyin skilliniz 20lvl değilse.. Buff skilleriniz max olmalı yani vital bless hariç hepsi 20lvl..

1) Vital Force : 315 hp ekler. Herkese verilebilir..
2) Mana Condense : 29 magic attack ekler. Herkese verilebilir..
3) Repulsive Armor : 240 defans rate ekler. Herkese verilebilir..
4) Precision : 400 attack rate ekler. Herkese verilebilir..
5) Eagle Eye : 620 attack rate ve +1 uzaklıktan skill kullanma kabiliyeti ekler. Sadece kendi char'ınıza basabilirsiniz bu buffu..
6) Thrusting Arrow : Skillerdeki knock back oranını %30 oranda arttırır. Sadece kendi char'ına basabilirsin bu buffu..
7) Resist Intension : %10 down %10 knock back ve %10 stun'dan kurtulma şansınızı arttırın. Sadece kendi char'ına basabilirsin bu buffu..
8) Art of Healing : Favori buffumdur. Yapılan heali %110 oranında arttırır. Biliyorsunuz FA'nın defansı düşük kendini ancak heal ile toplayabiliyor bu yüzden çok faydalı bir buff. Sadece kendi char'ınıza basabilirsiniz bu buffu. Fakat buff başkalarına verilecek heal'ları da aynı oranda arttırıyor yani herkes faydalanabiliyor..
9) Vital Bless : Sürekli olarak 15 hp yeniler. Herkese verilebilir..
10) Sharpness : 29 attack ekler. Sizin işinize yaramayacaktır magic attack kullanıyorsunuz çünkü ama başkalarına yardım etmek için (party arkadaşlarınıza örneğin) kullanılabilir. Herkese verilebilir..
11) Art of Sniping : Kısa bir süre için %90 critical damage ve %25 critical rate arttırır. Fakat char'ımızı olduğu yere yapıştırır gerçi pek problem olmuyor attack menzilimiz çok yüksek :D .. Özellikle pk'da ve war'da kesinlikle çok işe yarıyor.. Sadece kendi char'ınıza basabilirsiniz bu buffu..

Yeni gelen 2 buff skilli için : Oyuna giremediğimden skillerin isimlerini bilmiyorum fakat biri FB'nin yere zımbalama debuffunu silmeye diğeri ise partye attack ve attack rate basıyor. 2si de önemli bufflar ve maxlanmalıdırlar.

*Regeneration skilli de buff skillidir fakat gereksizdir. 170 lvl dahi olsanız regeneration ile çakışan daha faydalı bufflarınız olacaktır. Yani regeneration'u kullanamayacaksınız..

Sırada heal skillerimiz : 
Heal skilleri FA için büyük bir avantaj gerçekten çok işe yarıyolar.. En zor durumlarda bizi kurtaran bu healler oluyor genelde..

1) Mass Heal : Party healidir. Partydeki tüm party üyelerini aynı oranda healler. Cool time'ı biraz uzundur. Ama party üyelerini kritik anlarda kurtarmak için çok iyi bir skilldir. Sadece kendi party üyelerine basabilirsin başkasına veya başkasının partysine basamazsın bu heal buffunu.. Kullanmak için birini işaretlemek gerekmez..
2) Greater Heal : Tek bir kişiyi healler ve bu kişi siz de dahil herhangi bir kişi olabilir. Kişiyi seçmek gerekir bunun için de biraz el alışkanlığı yoksa herşey için çok geç olabilir. Yine de çok kullanışlı bir skilldir ve ayakta durmamızı sağlar çoğu zaman.. Art of Healing ile kullanıldığında daha bir harika olur özellikle pk ve savaşlarda çok işe yarar.. 

Son olarak debuff skilleri : 
Çok işimize yaramasa da savaşta guardianları öldürmek için veya bosslarda kullanabileceğimiz skiller olacaktır..

1) Lower Defense : Karşınızdakinin defansını 39 düşürür. Mob veya player'e kullanılabilir..
2) Blind : Karşınızdakinin attack ratesini 400 düşürür. Mob veya player'e kullanılabilir..

Attack skilleri : 
Attack için genelde oyuncular 2 ayrı skill barı dizerler bunlar PvP ve PvE için kullanılacak barlardır. Benim önerim tüm attack skillerini deneyip kendinize en uygun skill barları hazırlamanızdır. Ama yinede kendi barlarımı da sizinle paylaşacağım..

NOT : Yeni gelen attack skilli Shooting Star kadar etkili değil. Sanırım 9lvl yapılması yeterlidir. Kısa cool / casting time'a sahip bir skill sürekli kullanılınca işe yarayabilir. Kasma barının kenarına köşesine yerleştirilebilir. PvP barı için de aynı şekilde kenara köşeye yerleştirilebilir, iyi olur.

PVP : 
Player Versus Player (oyuncuya karşı oyuncu) için kullanılan skill barıdır. Olabildiğince seri ve ölümcül olmalıdır. İşte kendi PvP skill barım : 

Critical Shot (20 lvl) - Shadow Shot (20 lvl) - Terra Lance (20 lvl) - Fire Lance (20 lvl) - Critical Shot (20 lvl) - Shadow Shot (20 lvl) - Shooting Star (20 lvl) 

şeklindedir..

PVE : 
Player Versus Environment (oyuncuya karşı çevre) için kullanılan skill barıdır. Canavarlara verebilecek en büyük zararı verebilmeli ve seri olmalıdır. Ayrıca canavarları stun,knock back gibi statuslarla etkisiz hale getirebilmeli ve alınacak zararı en aza indirebilmelidir. İşte kendi PvE skill barım : 

Critical Shot (20 lvl) - Shadow Shot (20 lvl) - Gravity Distortion (9 lvl) - Stone Cannon (9 lvl) (yanına veya yerine Lightning Cannon (9lvl) / Poison Arrow (20 lvl)'da eklenebilir) - Tabanları yağlamak için Dash (9 lvl) - ara sıra vurmak için Shooting Star (20 lvl)

şeklindedir..

Ve kendi setimi örnek vererek bir set önerisinde bulunmak istiyorum : 

Kasmak isteyen, dungeonlara girmek için FA açmayı düşünenler için : 
Öncelikle FA sizin için pek uygun bir char değildir ama illa da açacağım derseniz size Vampire set ya da Mithril set öneririm (Kafalığınız deathblow kalsın). Ayrıca takılarınızdan küpeleri Vampiric, 1 bilekliği extortion almanızı öneriyorum. Gerisi aşağıdaki PvP setinin parçaları gibi olabilir..

Ben PvP yaparım, pk yaparım, savaşlarda iyi olurum derseniz :
Martial ya da battle farketmez magic amp ağırlıklı alınmalıdır. Kafalık deathblow mümkünse critical damage alınmalıdır. Silahlar kesinlikle orb olmalıdır ve kesinlikle deathblow mümkünse full critical damage (mithril alırsanız %7 m.amp ya da %10 critical damage de olabilir) olmalıdır. Yüzükler 2x ring of luck +2, 2x critical ring +2 öneririm ama çok fazla derseniz 3x ring of luck +1, 1x critical ring +2 ya da +1 öneririm. Amulet kesinlikle amulet of pain olmalıdır. Küpeler earring of guard ya da vampiric earring olabilir ama bileklikler kesinlikle bracelet of sage olmalıdır. Pelerin epaulet of sage olmalıdır. Belt farketmez herhangi birşey giyilebilir dex haricinde. Board/bike önerim ise RW3 Bike +6 / X3 White Board / Zero Silver ya da Zero Black Board almanızdan yanadır..

Son olarak FA'nın bm (battle mode)'lerinden bahsedelim : 
FA'nın bm1'i pek kullanışlı değildir fakat bm2'si gerçekten çok kullanışlıdır.. Bahsedelim..

1) Fatal Shot : Bm2 attack skillidir. Çok kullanışlı değildir normal attack varken kullanılmaz..

Fatal Shot kullanırken bir görüntü : 

2) Twin Gunner : Bm2 aktivasyon skilldir. Bm2 moduna geçmemizi sağlar. Bm2 modu FA'nın en büyük avantajlarından biridir. Elindeki orb/crystal'i astral tabancalarına çevirir ve 2 ayrı hedefe aynı anda odaklanıp çok seri bir biçimde attack yapmamızı sağlar (normal attack kullanarak)..

İşte orb/crystal'lerimizin dönüştüğü Astral Tabancaları : 

İşte tek bir hedefe attack yaparken (ne kadar seri olduğunu mobun üzerindeki attack değerlerinden anlayabilirsiniz biri yok olmadan diğerini vuruyor :) ) : 
Bu da 2 hedef seçip vuruş yaparken hızda hiçbir değişiklik yok :) :

3) Multi Shooter : Bm1 aktivasyon skillidir. Bm1 moduna geçmenizi sağlar. Görsellikte bir değişme yok diye ss koymadım. Bm2'den daha güçlü değildir. En büyük avantajı etrafınıza birden fazla düşman geldiğinde tek bir skille hepsine vurabiliyor olmanız. Lakin bunu çoğu skilliniz normal olarak da yapabiliyor. Bm1'e hiç bulaşmayın Bm2 kullanın derim..

ALINTIDIR
Sergen B.
14 Şubat 2015 23:50
Teşekkürler Güzel Rehber