alexa
Call of Duty Black Ops 2
Call of Duty Black Ops 2’de, serinin genelinde dikkat çeken gerçeğe uygunluk ve grafiksel öğelerin son teknoloji ile hazırlanmış olması, oyunun takipçilerinin en çok destek verdikleri ayrıntılar arasında yer alıyor.  Aldiginiz Call of Duty Black Ops 2 Cd Key Ürününü geçerli bir Steam hesabinda kullanabilirsiniz. Internet baglantisi gerektirir.
292
Görev Sistemi !
Ekin G.
3 Mart 2015 00:47
Görevler görevler görevler... Oyunun görev yapısı önceki COD serisindeki gibi “onu yap bunu kap şunu getir” sisteminin getirdiği sıkıcılıktan fersah fersah uzakta. Size direkt olarak gösterilmeyen ancak biraz ayık olursanız fark edeceğiniz ufak tefek yan görevler sayesinde içinde bulunduğunuz bölümün gidişatını değiştirebilir ve hikayenin anlatımında bir söz sahibi olabilirsiniz. Mesela belli noktalarda çeşitli kapıları ve odaları açabiliyorsunuz, özel silahlarla bir sonraki çatışmayı kolaylaştırabiliyorsunuz. Ancak sadece mekanik bir değişiklik yaratmıyor bunlar, örneğin CLAW araçlarınızın size eşlik ettiği bir görevde kendilerini bir binaya sokarsanız, siz sokakta ilerlerken onlar da size yukarıdan destek veriyor ve yolunuzu açıyor, bu da yeni diyaloglar duymak anlamına geliyor. Eğer kapıyı açmazsanız, arkanızdan geliyorlar ancak belli bir noktadan sonra tıkandıkları için onlarsız yola devam etmeniz gerekiyor. Bu gibi yan görevleri yaparsanız hem görev esnasında işiniz kolaylaşıyor, hem de belli sayıda yan görevi yaparsanız özel silahları açma şansınız var. Tabi bu kolaylık imkanının bir bedeli var, dikkatli olmazsanız kendinizi açıkta bırakıp ölebilirsiniz.
Aslına bakarsanız çok da kolay ölmüyorsunuz. Oyunun farklı aşamalarında bu demir adamlık durumunuzun farklı sebepleri var. Birincisi, incelemenin ilk paragrafında bahsettiğim, aşırı kolaylık durumu. Merak etmeyin, bu durum oyunun “prologue” aşamasından sonra geçiyor. Ancak yeni oyuncuları alıştırmak için embesile oynatır gibi oynattıkları için ilk bölümleri, MOH: Warfighter bile bu ilk bölümlerin başında Abdurrahman Çelebi kalabilir. BLOPS 2 gerçekten çok zayıf görevlerle başlıyor, oyunun tadına varmak için biraz sabretmenizde fayda var. Çünkü oyun bir açıldı mı pir açılıyor.

Bu açılma ise hikayenin geleceğe, yani projenin ana hikaye arkının geçtiği zaman dilimi olan 2025’e dönmesiyle başlıyor. İşte o noktadan sonra BLOPS2’yi tutabilene aşk olsun. Oyunun asıl zaman diliminden önce “flashback” bölümlerini anlatmakta fayda var. Biliyorsunuz ki BLOPS2’de ana karakterimiz David Mason, ilk BLOPS’taki protoganistimiz olan Alex Mason’ın oğlu. Ancak hikaye gereği Alex’in silah arkadaşı Woods ile konuştuğumuz bölümlerle başlıyor oyun. Woods artık tası tarağı bırakmış ve bir huzurevinde sebze gibi yaşamaktadır.
Ancak geçmişi ve geleceği domine eden kötü adamımız Menendez, son zamanlarda Woods’a bir ziyarette bulunmuştur ve dananın kuyruğu kopmak üzeredir. Menendez’in nasıl bir adam olduğunu, neden bugün kendisiyle ve kurduğu örgüt Cordis Die ile savaşmak zorunda olduğumuzu anlamak için 1986 yılına gidiyoruz ve Alex Mason’ın namlusunun arkasına bir kez daha geçiyoruz. İlk oyundaki Küba Krizi’nin ardından patlak veren Afgan - Sovyet gerilimini konu alan görevler esnasında, geçmişin günümüze neden etki ettiğini öğreniyoruz ve iki oyun arasındaki muhtemel “plot hole”u yani “senaryo boşluğu” riskini ortadan kaldırıyor Treyarch.

BLOPS2’nin anlatısı dolayısıyla bizi geçmişle gelecek arasında mekik dokutarak ilerliyor. Ancak geçmişte geçen bölümlerden pek zevk aldığımı söyleyemem. Tabi belli bölümler var oyunun atmosferinin yine çıldırıp “Allah Allah!” nidalarıyla sizi etkisi altına aldığı, ancak bunların nasıl olduğunu söylersem beni spoiler vermekten çarmıha gerersiniz. Özetle geçmişte geçen bölümler sıkıcı olsa da, arada çok güzelleri de denk geliyor. Ama dediğim gibi, BLOPS2’nin pastası da kreması da çileği de 2025’te gizli. Gelecek Savaş anlayışının bu kadar iyi gözlemlenip bu kadar iyi sunulmuş bir hali daha başka bir oyunda yok.
Oyunun çıkmasına yakın bir çok kişi “10 sene sonra silahlar böyle olmayacak ki, eki eki” şeklinde yorumlar yapmıştı, ancak zaten bu bir belgesel değil; kurgu. Treyarch isterse Einstein’ın sözüne rağbet gösterip gelecekte geçen bir oyunda taş ve sopalar verebilir elimize. İşin şakası bir yana, gelecekte savaşlar böyle olacaksa vay halimize. BLOPS2’ye dönecek olursak, gelecek çok güzel olmuş, tabi savaşlar oyunlarda kaldığı sürece güzeller. Açıkça söylemek gerekirse BLOPS2’nin silah ve teknoloji yelpazesinde ne bir abartı var ne bir absürdlük, tüm silahlar olabileceği en mantıklı seviyede elimize verilmiş durumda. Sadece silahlar değil, kullandığımız ekipmanlar da özellikle oyunun gizlilik gerektiren bölümlerinde oldukça zevk veriyor zira kendileri biraz daha casus araçlarına yakınsıyor. Zaten her şey holografik olarak HUD’nizde yer alıyor, bu da oyunun muhtemelen gelecek yapaylığının önüne geçiyor.

Anıl K.
28 Nisan 2015 14:54

Oyunun başları gerçekten kolay fakat devaı bence çok hoş. Kesinlikle buradan alın oynayın.