alexa
Counter Strike Global Offensive
CS GO Satın Al ve hemen dünyanın en çok oynanan gurup karşılaşma oyununda yerini al. CSGO Satın Al dığınızda, oyunu hemen alırsınız ve CSGO indir meye başlar indirmeden sonrada hemen CS GO Oyna maya başlarsınız. CSGO bir Steam oyunudur ve Steam üzerinden indirilmektedir.
6365
Bazı CS Terimleri
eray ö.
25 Ocak 2015 12:52
Ban
Bir oyun sunucusuna girmenizin yasaklanması, sürekli olarak atılmanız 

Bunny
Bunny Jumping veya Bunny Hopping olarak da geçer. Half-Life'ın bir bug'ından yararlanarak oyuncunun normalde gidebileceği hızdan çok daha hızlı olarak bir tavşan gibi sağa sola zıplayarak gitmesi. Counter-Strike 1.3 sürümünde kaldırıldı.

Camper
Sotecinin ingilizcesi

CS
Counter-Strike'ın kısaltmasıdır 

CT
Counter-Terrorist'in kısaltmasıdır 
FPS
Frames Per Second'ın kısaltmasıdır. Yüksek olması avantajınızadır, düşük FPS lag'e benzer, oynamanızı ve crosshairi çevirmenizi güçleştirir, okunun akıcılığı kaybolur. Bir de quake, unreal, hl gibi oyun türleri için kullanılan "fps" ibaresi vardır. Bu da, "First Person Shooter" anlamına gelir. 

Headshot, HS
 
Birisini kafasından vurmak ve kafasının parçalanarak ölmesine neden olmaktır 

Lag
Sunucuyla aranızda oluşan kısa süreli bağlantı kopması durumlarıdır. Zaman zaman uzun süreli lagler de yaşanabilir; hatta bağlantı sorununda dolayı oyundan düşebilirsiniz. Çoğu kişi bunu pingle karıştırır ve pingi yüksekse "lagim çok yüksek" gibi ifadeler kullanır. Veya o an oynanmakta olan haritada performans sorunu yaşıyorsa "bu harita çok lagli" diyebilir, fakat lagin haritayla alakası yoktur. 

Lamer
Oyun dünyasında kullanımı diğer kişileri rahatsız edici olgunlaşmamış davranışlar sergileyen kişilere verilen ad şeklindedir. Bu terim de anlamı dışında çokca kullanılmaktadır. Kısaca, insanlar hoşlarına gitmeyen davranışlar sergileyen kişilere lamer denmeye başlamıştır 

Loss
Packet Loss'un kısa söylenişidir, asıl kısaltması PL'dir. Türkçe'ye paket kaybı olarak tercüme edilebilir. Sunucuyla aranızda gidip gelen veri paketlerinin kaçının adresine ulaşmadığını gösterir. Oyunu kesik kesik oynamanıza neden olabilir. Loss miktarınızı console'da net_graph 3 yazarak öğrenebilirsiniz. İdeal durum, 0 olmasıdır 

Kick
Bir oyun sunucusundan atılma durumu 

Ping
Bilgisayarınızdan yollanan veri paketlerinin karşı tarafa ulaşıp dönme süresinin milisaniye cinsinden ölçümüdür. Pinginiz ne kadar düşük olursa o kadar rahat oynarsınız. 

Reload
Merminiz bittiğinde veya azaldığında silahınızın şarjörünü değiştirmek 

Rush
Takım halinde hızlıca hücum yapmak 

Skin
Oyun sırasındaki dış görünüşünüz. 

Sniper
Dürbünlü bir sniper silahı ile uzak mesafedeki kişileri vurmaya çalışan keskin nişancı 

Sote
Bir kişinin bir yerde saklanmak suretiyle oyun boyunca oradan geçecek birisini vurmayı beklemesine denir 

Spectator
 
Seyirci olarak tercüme edilebilir. CS'de öldüğünüz zaman diğer round başlayana kadar spectator olursunuz. Ayrıca bir sunucuya bağlandığınızda da oynamak yerine spectator, yani izleyici olabilirsiniz 

Strafe
Sağa sola doğru yan yan gitme 

Sux: İşe yaramaz, dandik, sıkıcı, baygın demektir. 

Pusu
Düşman gördüğünüz veya farkettiğinizde onu vurmak için saklanmak, tuzak kurmaktır. Sote ile farkı iyi anlaşılmalıdır 

Pro
Son zamanlarda oyuncuların de_prodigy adlı harita için kullandığı kısaltma 

Rulaz: 
İngilizce "Rulez" kelimesinden türemiştir. Hükmeden anlamındadır. Ayrıca en iyi en süper anlamına da gelmektedir. 

T

Terrorist'in kısaltmasıdır 

TK
 
Team Killer'ın kısaltmasıdır, FF (Friendly Fire) açık olan sunucularda takım arkadaşını öldüren kişilere verilen addır. Team Kill olarak da kullanılabilir, bu da takım arkadaşını vurmak demektir.

Walk
Yürüme. 
de : bomb/defuse
fy : fight yard
ka : knife arena
he : grenade war
as : assassination/VİP
fun,aim,dm,cb,cs,awp,sj,es vb...
Cevap bulunamadı.