alexa
Crusader King 2
Crusader Kings 2, ikinci klasmana girebilecek ve beğenilen tarihsel strateji oyununun ikinci versiyonu olarak takipçileri ve türün sevenleri ile buluşuyor. İlk oyunu oynayanların veya Total War serisini tecrübe etmiş oyuncuların yabancılık çekmeyeceği bir arayüze sahiptir. Crusader Kings 2 Cd Keyini Steam Cd Key olarak almaktasiniz. Aldiginiz Crusader Kings 2 Cd Key'ini Steam platformundan aktif edebileceksiniz
355
Diplomasi ve Entrika
Ekin G.
3 Mart 2015 02:08
CK2’nin hanedanlar üzerine kurulmuş bu yapısı oyunun her alanına yansıyor. Diplomasi ve entrika (intrigue) da bunlardan ikisi. Her iki konu da ülkeler arasında değil kişiler arasında yapılıyor. Yani farklı bir ülkeyle diplomasi yaparken o ülkenin derebeyi ile de görüşebiliyorsunuz. Veya o ülkenin kralını çok severken kralın şansölyesine suikast düzenleyebiliyorsunuz.

Diplomasi bu kadar kişiselleştiği için seçenekleri de oldukça bollaşıyor. Bunlar ülkesel meselelerden kişisel meselelere kadar geniş bir yelpaze içinde bulunuyor. Yani bir karakteri evlendirmekten, derebeyliğini kendinize bağlamaya veya kurduğu bir komplodan vazgeçmekten, hapse atmaya kadar pek çok şey yapabiliyorsunuz. 

Dedik ya oyunda sadece kral seçmek zorunda değilsiniz diye, işte seçtiğiniz karakterin siyasal yapıdaki durumuna göre diplomasi ve entrika seçeneklerinizde de değişmeler oluyor. Diyelim ki İskoçya’yı yöneten aile liderini değil de ülkenin en güçlü ikinci hanedanını seçtiniz. O zaman diplomasi kısmında kötü yönetim veya bağımsızlık bahanesiyle krala savaş açmak, sizi seven başka bir kralın himayesine girmek, krala komplo kurmak veya ülkenizdeki farklı bir derebeyine savaş açmak gibi seçenekler de ortaya çıkıyor.
Bu yazdıklarımdan sonra sakın krallarla oynamak iyi, derebeylikler kötü diye düşünmeyin. Her ne kadar yönetici kral gibi gözükse de her derebeylik de kendi bölgesinde benzer bir siyasi yapıya sahip. Yani derebeylerin de kendisine ait bir konseyi mevcut, onlarında kendi bölgelerine koydukları yasaları var, onların da yerine geçmek isteyen düşmanları var. Tek farkı onların üstüne bir kişinin daha bulunması.

Oyundaki diplomasi seçeneklerinde gözünüzün arayıp da bulamayacağı bir seçenek ise “ittifak”. Oyunda doğrudan bir aileye veya bir ülkeye gidip “ittifak” teklif etmek gibi bir seçenek yok. Bunu yapmak için evlilikleri kullanıyorsunuz. Eğer evlilik ekranında karakterlerin resimlerinin olduğu yerde mavi bir bayrak görürseniz o zaman bu evliliğin sonucunda bir ittifakın oluşacağını anlıyorsunuz.

Oyuna başladığınızda en büyük alana sahip Kutsal Roma İmparatorluğu’nu yönetiyor olsanız da sizin fiziksel olarak kontrol ettiğiniz yerler seçtiğiniz hanedanın liderine ait olan bölgeler (demesne). Dolayısı ile vergilerinizi buradan topluyor veya birimlerinizi burada oluşturup şehirlerinizi bu demense’lere kurabiliyorsunuz. Lakin vergi konusunda bir parantez açacak olursak; belirli yasaları kabul ettirerek derebeylerinde de vergi toplayabiliyorsunuz.

Cevap bulunamadı.