alexa
Crusader King 2
Crusader Kings 2, ikinci klasmana girebilecek ve beğenilen tarihsel strateji oyununun ikinci versiyonu olarak takipçileri ve türün sevenleri ile buluşuyor. İlk oyunu oynayanların veya Total War serisini tecrübe etmiş oyuncuların yabancılık çekmeyeceği bir arayüze sahiptir. Crusader Kings 2 Cd Keyini Steam Cd Key olarak almaktasiniz. Aldiginiz Crusader Kings 2 Cd Key'ini Steam platformundan aktif edebileceksiniz
318
Ülke Yönetme Klavuzu !
Ekin G.
3 Mart 2015 02:03
CK2’ye başlamadan önce Paradox’un o meşhur tutorial’ına bir göz atıyoruz ilk olarak. Yine her zamanki gibi detaylı bir tanıtım bölümü mevcut. Tutorial bölümünde İskoçya ile oynuyorsunuz. Sizlere feodal sistemden konseyinize, ekonomiden dine, diplomasiden savaşlara kadar her şey dokuz bölüm halinde başlangıç, orta seviye ve gelişmiş olarak 3 kategori halinde anlatılıyor.

Her ne kadar detaylı ve oldukça öğretici bir tutorial olsa da bazı şeyleri sadece anlatıp geçmekle yetiniyor ve ne yazık ki fazla örnekleme yapmıyor. Bu kısımları genellikle oyun içerisinde öğreniyor veya şans eseri fark ediyorsunuz. Ayrıca ufak tefek teknik hatalar da tutorial bölümünde karşınıza çıkıyor. Misal bazen oyundan çıkamıyorsunuz veya pop-up ekranlarını sağa sola kaydıramıyorsunuz.

Öte yandan CK2’nin en büyük değişikliğinden bir tanesi de Wikipedia ile olan etkileşimi. Özellikle oyunun ilk başlarında tarihte yer almış gerçek kişiler hakkında bilgi edinmek için karakterin kendi sayfasında sağ üst köşedeki “i” işaretine tıkladığınızda oyun sizi doğrudan o karakter için açılmış Wikipedia sayfasına yönlendiriyor ki tarihi bir oyun için oldukça güzel bir özellik olmuş
Ülkeyi bir tek kral yönetmez
Bu kadar ön tanıtımdan sonra artık oyunun içine iyice girelim isterseniz. Evet deminden beri söylediğimiz gibi CK2 bir ülke yönetme oyunu değil, aksine bir hanedanlık yönetme oyunu. Dolayısı ile ülke seçimi yaptığınız ekranda sadece o ülkenin kralını seçme zorunluluğunuz yok, oyunda derebeyleri de seçiyorsunuz, çünkü CK2’de esasında bir hanedan seçiyorsunuz.

Zaten oyunun amacı da ülkeyi yönetmek değil ailenizi en güçlü seviyeye getirmek. Yani seçiminizi bir kraldan yana yapsanız da siz sadece o sırada ülkeyi yöneten hanedanın başındaki kişiyi seçmiş oluyorsunuz - elbette imparator veya kral seçerseniz oyun daha rahat bir hal alıyor.

Cevap bulunamadı.