alexa
Crysis 3 ( PC )
Oyunda güçlü olabilmek adına birçok farklı tasarım silahı kullanabileceğiniz gibi, uzaylılar ile savaşarak onların en üst düzey güce sahip olan silahlarını ele geçilebilir ve daha da güçlü olabilirsiniz. Tüm bunların dışında Crysis 3 oyununda farklı özelliklere sahip olan ok ve yayları da kullanabilirsiniz.  PC oyunu kargo ile gönderilecektir.
227
Oyun Konusu ve Özellikleri
Salih Y.
20 Aralık 2014 18:01

Crysis 2'de gerçekleşen olayların 24 yıl sonrasını konu edinen Crysis 3'te, bu kez Prophet'i canlandırıyoruz. Prophet, CELL şirketinin geliştirdiği Nanodome adlı yapılarla çevrelenmiş New York'ta, zor doğa şartları ve şirketin paralı askerleri ile mücadele içerisinde. Nanodome'lar, diğer bir ifadeyle "nano ev"ler, dünyayı yabancı varlıklardan korumak amacıyla inşa edilmiş görünüyorlarsa da, aslında, bu evlerde, şirketin dünya genelinde hakimiyet kurma politikasına yönelik gizli faaliyetler yürütülmekte. Prophet'in amaçlarından biri de, bu Nanodome'ları yok etmek. Ayrıca, belli bir kısımdan sonra, gelişmiş teknolojik silahlara ve araçlara sahip yaratıklar da oyundaki yerini alıyor. Tüm bunlarla, konusu itibariyle de serinin devamı niteliğindeki Crysis 3'te, esas amaç ise, evreni CELL şirketinin "tekel"inden kurtarmak ve yaratıklardan arındırmak.

Crysis 3 ve Prophet

Oyunun en ilgi çekici ve temel ekipmanlarından Nonosuit (nano elbise), önceki serilerde olduğu gibi geliştirilmiş zırh, gizlilik (görünmezlik), yüksek hızda hareket ve artırılmış zıplama desteği gibi işlevleri yerine getiriyor. Elbisenin yenilikleri arasında ilk sırada, bir çeşit "hack" sistemi ile düşman silahlarını kontrol etme geliyor. Bu sayede, düşman kontrolündeki güdümlü taretleri ya da mayın gibi araçları devre dışı bırakmak veya kendi lehimize kullanmak mümkün. Bunun yanı sıra, oyunun görsellerinde ve reklamlarında sıkça vurgulanan gelişmiş bir yay da kullanıma sunulmuş durumda. Patlayıcı, klasik, elektromanyetik gibi çeşitli ok türlerini fırlatabilen bu yay sayesinde, düşmanları sessizce vurabilmek ya da helikopterleri düşürebilmek mümkün. Ayrıca, yayı çekme şiddeti ve dolayısıyla hızı ile vereceği zarar da ayarlanabilmekte. Cephane sıkıntısının aşılabilmesi içinse, kullanılan okların toplanmasına ve yeniden kullanılmasına izin veriliyor.

Crysis 3, grafik ve görsellik noktasında rakiplerini geride bırakabilmeyi başarıyor. Zaten, serinin önceki oyunları da bu açıdan oldukça başarılıydı. Bu konuda, donanımlı bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayar, PlayStation 3 ya da Xbox'a göre daha zengin grafik seçenekleri sunuyor. Bu, önemli bir ayıntı; zira adı geçen oyun konsolları artık miadlarını doldurmuş durumdalar ve güçlü bilgisayarlar ile yarışabilmekten oldukça uzaklar; fakat yine de konsollarda oyun oynamanın ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum (her ne kadar bu tarz FPS oyunları konsollarda zorlayıcı olsa da). Bilgisayarlar için oyunun sistem ihtiyaçları ise, kısmen makul düzeyde. 2.4 Ghz hızındaki bir Intel Core 2 Duo (E6600) ya da 2.7 Ghz'lik AMD Athlon64 X2 (5200+) işlemcisi ile 2 GB bellek, oyunun oynanabilmesi için yeterli; fakat tam verim için elbette yüksek performanslı bir sistem gerekmekte.

Crysis 3 grafikleri ve ok kullanımı

Crysis 3, toplam yedi ana görevden oluşmakta. Açıkçası bu rakam oldukça az. Kolay seviyede ve hızlı bir oynanışla, 5-6 saat gibi kısa bir sürede oyunu tamamlayabilmek mümkün; fakat Crysis 3'ü sürükleyici kılan etkenlerden yan görevler ve elbise güçlendirme görevleri ile bu süre uzatılabilir. Tavsiyem, tüm yan görevleri tamamlama ve tüm yükseltmeleri edinme amacıyla oyuna başlamanız yönünde olacaktır. Ayrıca, bu oyun türüne az çok aşina olanlar için en kolay zorluk seviyesi, gerçek anlamda kolay gelecektir. Orta ya da üst zorluk seviyesinde devam etmek daha yerinde bir karar olabilir. Tabii konsol sahipleri açısından bu durum daha da önemli. Öyle ki, bazı "Trophy" ya da "Achievement"lar, belirli zorluk seviyelerinde açılıyor. Bunlardan Nanosuit VeteranHalfway to Hell veBring it on başlıklı olanları, sadece üst zorluk seviyelerinde aktif hale geliyor.

Cevap bulunamadı.