alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
175
Başlangıç Rehberi 3
Salih Y.
20 Aralık 2014 21:02
HAYATTA KALMA

"Selam gençler."

DayZ Standalone'da hayatta kalmak çok zor. Oyunun yapımcısı biraz daha detaya inmiş. Artık sağ tarafımızda çatal kaşık, matara, damla ve termometre simgeleri yok. Karakterimiz acıktım, susadım gibi bildirimlerle kendini ifade ediyor.

Eşyalar tek bir yerde çıkmıyor. DayZ modda eşyaların sadece birkaç tane spawn noktaları vardı. Standalone'da ise birçok spawn noktası bulunuyor. Bazen bir buzdolabının üstünde, bazen de yatağın altında eşyalar ve işimize yarayacak şeyler buluyoruz.

Artık kıyafetlerimiz de var. Modda da vardı ama sadece birkaç çeşittiler. Ama Standalone'da işler biraz değişmiş. Evlerden ve diğer binalardan bulabileceğiniz çeşit çeşit, renk renk kıyafetleri üstümüze giyebiliyoruz. Ayrıca içlerine eşya da koyabiliyoruz. Bazı kıyafetler az, bazı kıyafetler daha çok eşya alabiliyor. Eşyaların durumları da var. Yani temiz, giyilmiş, az hasarlı, çok hasarlı gibi. Aynı durum yemek içecekler için de geçerli. Oralara daha sonra değineceğiz zaten. Önce tuş kombinasyonlarına bir göz atalım:

• Escape (ESC): Oyunun menüsünü açar.
  • W/A/S/D: Standart oyuncu kontrolleri (ileri gitme, sola gitme, geri gelme, sağa gitme)
  • W (2x basma): Hızlı koşma
  • Z: Yere yatma (sürünme)
  • X: Eğilme
  • C: Ayağa kalkma
  • V (basıp bırakma): Çitlerin, tel örgülerin, duvarların vb. üzerinden atlama/zıplama
  • Shift (basılı tutma): Yürüme
  • Shift (2x basıp bırakma): Yürüme/tempolu koşmaya geçiş

• Sol Fare Tuşu: Ateş etme (balta, sopa vb. silah varsa vurma)
  • Sağ Fare Tuşu (basıp bırakma): Silah varsa dürbüne geçme, nişancılık yaparken nefes tutma
  • Sağ Fare Tuşu (basılı tutma): Yakınlaştırma
  • Orta Fare Tuşu (yuvarlama): İşlem menüsü
  • Orta Fare Tuşu/F (basıp bırakma): Merdivenlerden tırmanma, işlem menüsü açıksa menüde işlem yapma
  • Space (basıp bırakma): Silahı indirme/kaldırma
  • Space (el boş iken): Gardını kaldırma/indirme
  • R: Silahı (varsa) yeniden doldurma
  • Page Up: Silahın zeroing ayarını yükseltme
  • Page Down: Silahın zeroing ayarını düşürme

• Q: Sola yatma
  • E: Sağa yatma
  • Alt (basılı tutma): Serbest bakınma
  • Numerik Eksi Tuşu (basıp bırakma): Uzaklaştırma
  • Numerik Artı Tuşu (basıp bırakma): Yakınlaştırma (Sağ fare tuşu ile aynı işlemi görüyor)
  • Numerik Enter Tuşu (basıp bırakma): Birinci/üçüncü açıdan görmeye geçiş
  • Ö: Önceki konuşma kanalı (Şuan bir işlevi yok)
  • Ç: Sonraki konuşma kanalı (Şuan bir işlevi yok)
  • (.) (Nokta tuşu): Konuşma penceresini açma
  • Caps Lock (basılı tutma): Sesli konuşma
  • F1: Selam verme
  • F2: Teslim olma
  • F3: Yere oturma

• Tab: Envanter
  • 0-9 arasındaki tuşlar (0 ve 9'da dahil): Hızlı seçim çubuğu kısayolları
  • F: El feneri açma kapama

Açlık

Yemekleri artık bir çırpıda yiyip atmıyoruz. Acıktığımızda yiyeceğin bir kısmını yiyip tekrar acıktığımızda öbür kısmını yiyebiliyoruz. Yiyeceğin yanında göreceğiniz değerler (%75-%50 vb.) yiyecekten geriye ne kadar kaldığını göstermektedir. Artık konserveleri elimizle açamıyoruz. Konserve açacağı olması gerekiyor. Konserve açacağım yok nasıl açacağım derseniz de keskin bir aletle (balta, ekmek bıçağı, tornavida vb.) açabilirsiniz. Ama açarken dikkat edin. Eğer hasar almış bir konserveyi açmaya kalkarsanız bir kısmını yere dökebilirsiniz.

Acıktığınız zaman envanterde "oyuncu" kısmında "hunger" yani  yazdığını görürsünüz. Bu kısım ne kadar kızarırsa karakteriniz o kadar acıkmış demektir. Ayrıca aç olduğunda yazan bildirimleri de yazalım:

• I feel hungry (Aç hissediyorum)
  • I'm feeling hungry (Acıkmış hissediyorum)
  • My stomach grumbles (Karnım gurulduyor)
  • I want to eat something (Bir şeyler yemek istiyorum)
  • I feel like taking a nap (Bir şekerleme yapmak istiyorum)
  • I feel worn-out (Yıpranmış hissediyorum)

Karakteriniz acıkmışsa onu doyurun. DayZ moddaki gibi dibine kadar inmesini beklemeyin. Çünkü Standalone'da işler biraz değişmiş. Artık karakteriniz hızlı bir şekilde ölüyor. Çok acıktığınızda yazan bildirimleri de yazalım:

• My stomach grumbled violently (Karnım çok fena gurulduyor)
  • I'm extremely hungry (Acayip acıktım)
  • I'm starving (Çok açım)

Yukarıdaki gördüğünüz iletilerden biri yazıyorsa karakteriniz çok acıkmış demektir. Bir an önce yemek yemelisiniz.

• I'm dying of starvation (Açlıktan ölüyorum)

Yukarıdaki ileti yazıyorsa açlıktan ölüyorsunuz demektir. Bir an önce yemek yemelisiniz. Yoksa sonu ölümle sonuçlanır.
Cevap bulunamadı.