alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
132
Başlangıç Rehberi 6
Salih Y.
20 Aralık 2014 21:07
Evet arkadaşlar beşinci bölümden devam ediyoruz.

Ayakta Yara Oluşması/Yıpranma

"Elinde silah var çıplak ayakla dolaşıyorsun be adam!"

Ayakta yaralanma daha çok çıplak ayakla yada yıpranmış ayakkabılarla yürümekten/dolaşmaktan olur. Herhangi bir etkisi yoktur. Belki biraz kan kaybı olabilir. Çıkan bildirimleri yazalım:

• My feet hurt (Ayaklarım acıyor)
  • My feet are sore (Ayaklarım yaralandı)

Yukarıdaki bildirimler çıkıyorsa ayağınız şuan için hafif bir şekilde yaralanmıştır.

• My feet are badly damaged (Ayaklarım çok kötü gözüküyor)
  • My feet are bleeding (Ayaklarım kanıyor)
  • My feet are hurting badly (Ayaklarım çok acıyor)

Yukarıdaki bildirimler çıkıyorsa ayaklarınız kötü bir şekilde zarar görmüş demektir. Yeni bir çift ayakkabı bulmalısınız.

Hemolitik Reaksiyon

Yanlış kan grubunu vücudunuza transfer etmekten kaynaklanır. Şunu da söyleyeyim şu an için bir tedavisi yok. Yani çok dikkatli olmalısınız. Eğer uyumsuz kan grubuna sahip bir oyuncudan kan alırsanız bir süre sonra öleceksiniz. İlk başta kendinizi iyi hissedeceksiniz belki ama yavaş yavaş kanınız azalmaya ve ekranınız solmaya başlayacak. Bir süre sonra da öleceksiniz. Başta da dediğim gibi şuan için bunun bir tedavisi yok. Peki bir oyuncudan kan aldım. Bir bildirim çıkmıyor mu uyumsuz falan diye ? Maalesef çıkmıyor. Sadece envanter ekranında "sick" yani hasta yazıyor ve kanınız azalmaya başlıyor. Bir süre sonra da karakteriniz ölüyor. Kan alma ve vermeye birazdan geçeceğim.

Virüs/Enfeksiyona Bağlı Hastalık

Zombiler size zarar verdiği zaman oluşabilir. Olması çok düşük bir ihtimal yani %1'dir. Ama yakalandığınız zaman da ölümcül olabilir. Şuan için tedavisinin olmadığını söylüyorlar ama birkaç kişi antibiyotikler ile iyileştiğini yazmış. Başıma hiç gelmediği için nasıl bir tedavisi olduğunu bilemiyorum o yüzden sadece olduğunuzda (eğer olabilirseniz tabi) çıkan bildirimleri yazacağım.

• I cough (Öksürüyorum)
  • I sneeze (Hapşırıyorum)

İlk evrede yukarıdaki bildirimler çıkar ve az bir miktarda su kaybedersiniz.

• I cough (Öksürüyorum)
  • I sneeze (Hapşırıyorum)
  • I feel my nose dripping (Burnumun aktığını hissediyorum)
  • My nose feels congested (Burnum tıkandı)
  • I have a runny nose (Burnum akıyor)
  • My throat is sore (Boğazım ağrıyor)
  • I feel sore throat (Boğazımın ağrıdığını hissediyorum)
  • My throat hurts (Boğazım acıyor)

İkinci evrede yukarıdaki bildirimler çıkar ve önceki evreye göre daha fazla su kaybedersiniz. Ayrıca kan kaybetmeye de başlarsınız.

• I'm feeling hot (Sıcaklamış hissediyorum)
  • I'm burning up (Yanıyorum)
  • I'm slick with sweat (Terden sırılsıklam oldum)
  • My clothes are soaking with sweat (Terden kıyafetlerim sırılsıklam oldu)
  • I feel cold (Üşümüş hissediyorum)
  • I start to shiver (Titremeye başladım)
  • I feel shivery (Titrek bir halim var)
  • I'm shivering (Titriyorum)

Üçüncü evrede yukarıdaki bildirimler çıkar. Artık envanterdeki "sick" yazısı "fever" durumuna dönüşür. İkinci evreye göre aynı miktarda su kaybedersiniz. Ama daha fazla kan kaybetmeye başlarsınız.

• I'm feeling hot (Sıcaklamış hissediyorum)
  • I'm burning up (Yanıyorum)
  • I'm slick with sweat (Terden sırılsıklam oldum)
  • My clothes are soaking with sweat (Terden kıyafetlerim sırılsıklam oldu)
  • I feel cold (Üşümüş hissediyorum)
  • I start to shiver (Titremeye başladım)
  • I feel shivery (Titrek bir halim var)
  • I'm shivering (Titriyorum)

Yine dördüncü evrede aynı bildirimler çıkar ve orta miktarda (%50 civarı) su kaybetmeye başlarsınız. Kanınız hızla azalmaya başlar. Birkaç dakika sonra da ölürsünüz.

Sağlık Kazanma/Yenilenme (Regeneration)

Oyunda bir takım sayısal değerler var ama maalesef biz bu değerleri göremiyoruz. Bu sayısal değerler yemek, su, (açlıktan ve susuzluktan bahsetmiyorum) enerji, kan ve sağlıktan oluşuyor. Örneğin karakteriniz ilk doğduğunda (spawn) aşağıdaki değerler ile oyuna başlıyor.

• Sağlık: 5000
  • Kan: 5000
  • Enerji: 1000
  • Su: 1800
  • Yemek (Mide): 1000
  • Açlık: 0
  • Susuzluk: 0

Enerji ve su değerleriniz yeteri seviyeye çıktığında vücudunuz kan üretmeye başlar. Yani aynı arcade oyunlarda olduğu gibi can kazanmaya başlarsınız. Ama bu DayZ Standalone'da daha gerçekçi bir şekilde olur. Aslında koyacaklardı tahin pekmezi bak o zaman nasıl... Neyse, şimdi hangi seviyede neler oluyor onları yazalım:

• Enerjiniz 3500, su seviyeniz 3000 seviyesinin üstüne çıktığı zaman saniyede +1 kan kazanmaya başlarsınız.
  • Enerjiniz 5000, su seviyeniz 2500 seviyesinin üstüne çıktığı zaman saniyede +3 kan kazanmaya başlarsınız.
  • Enerjiniz 5000, su seviyeniz 2500 ve kan seviyeniz 5000'in üstüne çıktığı zaman saniyede +3 sağlık kazanmaya başlarsınız. Aynı zaman da envanter ekranında "healing" yazdığını görürsünüz.

Başta da dediğim gibi siz bu değerleri göremezsiniz. Yani yiyip içecek karakterinizin enerjisini ve su seviyesini yüksek tutacaksınız. Çok fazla da yemeyin aksi takdirde kusarsınız. Peki hangi yiyecekler/içecekler enerji veriyor hangileri vermiyor şimdi de onlara geçelim:

İsimEnerji Su KullanmaYemek (Mide) KaloriCanned Baked Beans (Konserve pişmiş fasulye) 462 330 4 (Her kullanımda %25) 440 299Canned Sardines (Konserve sardalye)333 96   4 (Her kullanımda %25) 160 86   Canned Spaghetti (Konserve spagetti)300 324 4 (Her kullanımda %25) 400 192 Canned Tuna (Konserve ton balığı)475 144 4 (Her kullanımda %25) 240 153Crunchin Crisps Cereal (Cips)930 -2505 (Her kullanımda %20) N/A N/A Powdered Milk (Süt tozu)992 -40010 (Her kullanımda %10)   200 84   Rice (Pirinç)3740-1000   10 (Her kullanımda %10)   1000500 Apple (Elma)69   172 1 (Tek kullanımlık) 130 70   Banana (Muz)151 128 1 (Tek kullanımlık) 170 95   Orange (Portakal)71   131 1 (Tek kullanımlık) 150 117 Kiwi (Kivi)42   59   1 (Tek kullanımlık) 70   56   
İsimEnerji Su KullanmaYemek (Mide) KaloriSu (Kuyu, birikinti suyu)                                   0 100 1 (Tek kullanımlık) 50 15 Waterbottle (Su şişesi)0 500   3 (Her kullanımda %33.3) 250 105 Canteen (Matara)0 1000     5 (Her kullanımda %20) 500 150 Zluta Klasik Soda (Soda)142 330 1 (Tek kullanımlık) N/A N/AZluta Kolaloka Soda (Soda)142 330 1 (Tek kullanımlık) N/A N/AZluta Malinovka Soda (Soda)142 330 1 (Tek kullanımlık) N/A N/A
Kanama/Kan Kaybı

Zombi veya diğer oyuncular tarafından zarar gördüğünüzde karakterinizde kanama baş gösterir. Kanama başladığı zaman karakterinizin bazı bölgelerinden kanlar akmaya başlar ve şu bildirimleri görürsünüz:

• I can feel blood dripping (Vücudumdan kan aktığını hissediyorum)
  • I feel warm blood on my clothes (Giysilerimdeki sıcak kanı hissedebiliyorum)
  • My clothes are damp with blood (Giysilerim kanla kaplandı)

Ayrıca envanter ekranında da "bleeding" yazısı görünür. Kanamayı bez parçalarıyla (rags) yada bandaj yardımıyla durdurabilirsiniz. Kıyafetlerden bez parçaları (rags) oluşturabilirsiniz.

Bez Parçası (Rags) Oluşturma

Bez parçalarını kıyafetlerden elde edebilirsiniz. Eğer bandaj bulamadıysanız bez parçalarını bandaj niyetine kullanabilirsiniz.

Yerdeki bir kıyafetin üstüne gelin. "Tear into Rags" yazısı çıktığı zaman "F" tuşuna basın.

Kıyafetin üstüne gelip mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak işlem menüsünü açın ve "Tear into Rags" butonuna tıklayın.

Yada yerdeki kıyafetin yanına gelin. Envanter ekranını açın, kıyafetin üstüne sağ tıklayıp "Tear into Rags" seçeneğine tıklayın.

Kanamayı Durdurma

Envanterinizi açın. Bandaj veya bez parçasının üstüne sağ tıklayıp "Use" butonuna tıklayın.

Kanımızı Nasıl Çoğaltabiliriz ?

Kan seviyeniz maksimum seviyede olduğunda ekranınız soldaki gibi açık olur. Kanınız azalmaya başladıkça ekranınız sağdaki gibi soluklaşmaya başlar. Kanınızı çoğaltmanız için kendinize kan torbası veya serum yapmanız gerekmektedir. Kan torbalarını veya serumları kendinize enjekte edemezsiniz. İkinci bir oyuncu gereklidir. Ayrıca işlem yapılırken hareket etmemeye çalışın. Aksi takdirde transfer gerçekleşmez. Önce biraz kan gruplarından bahsedelim ardından kan torbası ve serum yapımına geçeceğiz.

Kan Grupları

DayZ'de aynı gerçek hayatta olduğu gibi her kan grubundan kan transferi yapamıyoruz. Kan grubunuzun kan alışverişi yapacağınız oyuncu ile uyumlu olması gerekiyor. Yukarıdaki tabloya bakarsanız hangi kan grubunun hangisiyle uyumlu hangisiyle uyumlu olmadığını görebilirsiniz. Kısa bir açıklama yapacak olursak;

• A Grubu: Bu gruptan olanlar hem kendi gruplarından, hem de 0 grubundan kan alabilirler. Başka gruptakilere kan veremezler.
  • B Grubu: Bu gruptan olanlar da tıpkı A grubundakiler gibi, hem kendi gruplarından, hem de 0 grubundan kan alabilirler, başkasına veremezler.
  • AB Grubu: Herkesten kan alabilirler.
  • 0 Grubu: Herkese kan verebilir, kendi gruplarından başka hiçbir gruptaki oyuncudan kan alamazlar.
  • Rh Etkeni: Artı olanlar hem artıya, hem eksiye verebilir/alabilir. Eksi olanlar sadece eksiye verebilir/alabilir.
Cevap bulunamadı.