alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
97
Başlangıç Rehberi 7
Salih Y.
20 Aralık 2014 21:09
Kan Grubunu Öğrenme

Peki kan grubunuzu nasıl öğreneceksiniz ? Hastanelerden bulacağınız "Blood Test Kit" (Kan Test Kiti) sayesinde kan grubunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.


Envanterde kan test kitine sağ tıklayın ve "Test Your Blood" seçeneğine tıklayın.


Kan grubunuz alt tarafta yazacaktır.

Kan Torbası (Blood Bag) Yapımı


Hangi kan gruplarından kan alıp hangi gruplara kan verebileceğimizi öğrendik. Kan transferi için öncelikle boş kan torbası (Blood Bag) gerekmektedir. Boş kan torbasını envanterde "hands" kısmına sürükleyin yada kısayola ekleyip elinize alın.


Kan alacağınız oyuncunun üstüne gelip "Collect Blood" seçeneğine tıklayın. Üstüne gelip "F" tuşuna basın yada mouse'ın orta tuşunu yuvarlayıp "Collect Blood" sekmesine tıklayın.Gördüğünüz gibi boş kan torbasını oyuncunun kanıyla doldurduk. Ama şuan için transfer işlemi gerçekleşemez. Transfer işleminin gerçekleşmesi için "IV Start Kit" ile kan torbasını birleştirmemiz gerekiyor.


Hastanelerden veya ilk yardım çantalarından bulacağınız "IV Start Kit"i kan torbasıyla (Bloog Bag) birleştiriyoruz.


Ardından "Create" seçeneğine tıklıyoruz.Gördüğünüz gibi oyuncunun kan grubuna ait bir kan torbası yaptık. Artık bu kan grubuyla uyumlu oyunculara kan transferi yapabiliriz.

Kan Transferi (Blood Transfusion)


Kan transferini yapmak için "Blood Bag IV"ü envanterde "hands" kısmına sürükleyin yada kısayola ekleyip elinize alın.


Ardından oyuncunun üstüne gelip "Give Blood Transfusion" seçeneğine tıklayın. Yazı çıkınca "F"ye basın yada mouse'ın orta tuşunu yuvarlayıp "Give Blood Transfusion" sekmesine tıklayın.


Serum (Saline Bag) Yapımı


Yapması kan transferinden daha kolaydır. Hastanelerden bulacağınız Saline Bag'i "IV Start Kit" ile birleştiriyoruz.


"Create" seçeneğine tıklıyoruz.


İşte bu kadar.

Serum (Saline Bag) Transferi


Saline Bag IV'ü envanterde "hands" kısmına sürükleyin veya kısayola ekleyip elinize alın.


Ardından oyuncunun üzerine gelip "Give IV Saline" seçeneğine tıklayın. Oyuncunun üstüne gelip "F"ye basın yada mouse'ın orta tuşunu yuvarlayıp "Give IV Saline" sekmesine tıklayın.


Başarıyla tamamladınız. Tavsiyem serum yönündedir. Çünkü kan torbası ciddi bir uğraş gerektiriyor. Karar sizin.

Baygınlık


Karakteriniz çok kan kaybetmişse yada şoka girmişse bayılma gerçekleşir. Ekranda "You are unconscious" yazar. Herhangi bir ses duyamazsınız ve etrafı göremezsiniz. Bayıldığınızda ekran soluk değilse muhtemelen şok yüzünden bayılmışsınızdır. Epinefrin (epinephrine) şok seviyenizi sıfırlar ve ayılmanızı sağlar. İkinci olarakta defibrilatör de (şok cihazı) kullanabilirsiniz. O kısımlara geleceğim. Eğer bayıldığınızda ekranınız soluksa yani kan kaybetmişseniz acil kan takviyesine yada seruma ihtiyacınız var demektir. Bayıldığınız zaman oyundan çıkarsanız karakteriniz ölür.

Epinefrin Kullanımı


Epinefrin'i kullanmak için envanteri açın ve epinefrini "hands" kısmına sürükleyin yada kısayola ekleyip elinize alın.


Ardından baygın oyuncunun üstüne gelip mouse'ın orta tuşunu yuvarlayın ve işlem menüsünü açın. "Epinephrine" seçeneğine tıklayın.


Defibrilatör (Şok Cihazı) Kullanımı


Defibrilatör kullanmak için öncelikle 9V pile ihtiyacınız vardır. Zaten başlangıçta oyun size 1 tane pil veriyor. Sivil mekanlardan da pil bulabilirsiniz. Pili envanterde defibrilatör'ün üstüne sürükleyin.


Ardından defibrilatör'ü envanterde "hands" kısmına sürükleyin veya kısayola ekleyip elinize alın.


Mouse'ın orta tuşunu yuvarlayıp işlem menüsünü açın, menüden "Turn On" seçeneğine tıklayın.


Sonra da baygın oyuncunun üstüne gelin ve "Defibrillator" tuşuna tıklayın.


Eğer baygın oyuncu hala yerden kalkmamışsa kan transferi veya serum transfer edip tekrar  deneyin. Ayrıca defibrilatör ölen birini tekrar canlandıramaz. Zaten cesetler üzerinde kullanamazsınız.
Cevap bulunamadı.