alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
147
Başlangıç Rehberi 8
Salih Y.
20 Aralık 2014 21:11
Bölüm 6'dan devam ediyoruz.

Ağrı/Acı Çekme


Herhangi bir darbeye (zombi saldırısı, ateşli silahlar tarafından zarar görme) mağruz kaldığınız zaman karakteriniz bir süre sonra ah, uh gibi sesler çıkarmaya başlar. Bu sesler karakterinizin ağrı/acı çektiğini gösterir. Ağrı kesici (painkillers) alarak karakterinizin ağrısına son verebilirsiniz.Karakteriniz iyi durumdaysa ağrı kendi kendine de geçebilir.


Ağrı kesiciye sağ tıklayın ve "Consume" butonuna tıklayın.

Kırık Kemik


Daha çok yüksek bir yerden atladığınızda/düştüğünüzde oluşur. Kemiğiniz kırıldığında yürüyemez ve koşamazsınız. Ayağa kalkabilirsiniz veya eğilik durabilirsiniz ama hareket ettiğiniz zaman karakteriniz sürünmeye başlar. Kırık kemiklerinizi iyileştirmenin iki yolu var. Birincisi morfin kullanarak iyileştirme, ikincisi ise atel kullanarak iyileştirme. Atel ne peki abi ? Sakin olun açıklayacağım. Öncelikle morfini nasıl kullanacaksınız ona değinelim.


Envanterde sağ tıklayın ve "Inject" butonuna tıklayın.


Atel sanıyorum tıbbı bir terim. Biz ona kırık tahtası diyelim. Kırık tahtasıyla kırık kemiklerinizi iyileştirebilirsiniz. Kırık tahtasını kendimiz yapıyoruz. Sivil alanlardan bulacağınız tahta sopalardan kırık tahtası oluşturabilirsiniz. Tek başına tahta sopa yeterli olmuyor. Bez parçası (rags) da bulmanız gerek.Bez parçalarını kıyafetlerden oluşturabilirsiniz eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bir önceki rehbere bakabilirsiniz. Kırık tahtasını nasıl oluştururuz şimdi de ona bakalım.

Kırık Tahtası (Splint) Oluşturma ve Kullanımı


Herhangi bir bez parçasını (rags) tahta sopanın (wooden stick) üzerine sürükleyin.


"Craft splint from Rags and Wooden Stick" seçeneğine tıklayın. (İstediğinize tıklayın farketmez)


Başarıyla oluşturdunuz. Kullanımına gelecek olursak;


Envanterde sağ tıklayın ve "Use" butonuna basın.

Kırık Kemik Bugu

Oyunda şuan için kırık kemik bugu var. Yani kemiğiniz kırıldığı zaman sunucudan çıkıp tekrar girdiğinizde hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorsunuz. Umarım yapımcılar bir an önce bu sorunu düzeltirler. Yoksa diğer işlemlerin hiçbir anlamı kalmıyor.

Hasta Olmamak İçin Ne Yapmalıyız ?


Hastalıklardan bahsettik. Peki hasta olmamak için ne yapmalıyız ? Madde olarak sıralayalım.

- Çok fazla aç ve susuz kalmayın.
Fazla aç ve susuz kalmak hasta olmanızı tetikleyebilir. Çok fazla aç ve susuz kalmamaya çalışın. Aşırı olmayacak şekilde belli aralıklarla yemek yiyin/içecek için.

- Çok fazla yemek yemeyin/içecek içmeyin.
Çok fazla yemek yemeyin/içecek içmeyin. Karakteriniz doydum diyorsa yemek yemeyi bırakın. Aksi takdirde kusacak ve hasta olacaksınız.

- Çürümüş yiyecekleri yemeyin.
Çürümüş yiyecekleri yerseniz hasta olursunuz. O yüzden yiyeceklerin başında "rotten" yazan hiçbir şeyi yemeyin. Açıklamasında "Pristine" yani temiz yazsa bile yemeyin.

- Vitamin alın.
Vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalıklara karşı sizi korur. Yani bir nevi de olsa hasta olmanızı engeller ve hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar. Hastanelerde bulabilirsiniz.


Kullanmak için envaterde sağ tıklayın ve "Consume" butonuna tıklayın.

- Hasta olmadıkça kömür tableti veya antibiyotik kullanmayın.
Evet birçok kez hasta olmadığım halde kömür tableti vb. ilaçları kullandığım zaman hasta olduğumu gördüm. Hasta olmadıkça antibiyotik veya kömür tableti almayın aksi takdirde hastalığa davetiye çıkarabilirsiniz.

- Tentürdiyot veya dezenfektan spreyi içmeyin.
Sakın tentürdiyot veya dezenfektan spreyi gibi şeyleri içmeyin zehirlenirsiniz. Ama size zorla içiren biri olduysa tedavisi için başlangıç rehberinin dördüncü bölümüne bakabilirsiniz.

- Islak kıyafetlerle dolaşmayın.
Herhangi bir gölete, su birikintisine veya denize girdiyseniz kıyafetleriniz ıslanacaktır. Islak kıyafetlerle dolaşmak hastalığı tetikleyebilir. Bu yüzden kıyafetlerinizin ıslak olmamasına dikkat edin. Peki kıyafetinizin ıslak olup olmadığını nasıl anlayacaksınız ?

 

Kıyafetlerinizin üstüne geldiğiniz zaman "Damp" veya "Wet" gibi ifadeler görebilirsiniz. Bu ifadeler kıyafetlerinizin ıslak olduğunu gösterir. "Damp" yazıyorsa muhtemelen bir süre sonra kuruyacaktır. "Wet" yazıyorsa kurumayabilir eğer kurumaz ise yeni bir kıyafet bulmaya bakın. Aksi takdirde hastalığa davetiye çıkarabilirsiniz.

• Ek Bilgi: Islak kıyafetten bez parçası yapamazsınız.

- Zombiler/oyuncular tarafından darbe/zarar almamaya bakın.
Ateşli silahlar veya zombiler tarafından darbe/zarar almak enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Bu yüzden çok dikkatli olun. Özellikle zombiler tarafından darbe almamaya bakın.

- Uyumsuz kan transferi yapmayın.
Önceki rehberlerde dediğim gibi uyumsuz kan grubundan kan transferi kesinlikle yapmayın. Henüz bir tedavisi de yok. Bu yüzden kan grubu uyumlu kişilerden kan transferi yapın.

- Yanınızda her zaman tıbbı malzeme ve ilaç bulundurun.
Hastanelere uğradığınız zaman bolca ilaç ve tıbbı malzeme stoklayın. Hasta olmasanız bile yapın çünkü her zaman hasta olma ihtimaliniz vardır.

Eşyaları Dezenfekte Etme


Bazı eşyaları dezenfektan spreyi kullanarak temiz hale getirebilirsiniz. Daha çok bez parçalarında veya yakın dövüş silahlarını temizlemek için kullanılır. Her kullanışta %10 değer götürür. Hastanelerde veya sivil alanlarda bulabilirsiniz. Şuan için pek bir geçerliliği yok ama yine de yazayım dedim.


Dezenfektan spreyini sıkmak istediğiniz eşyanın üzerine sürükleyin ve "Spray Disinfectant Spray on XXX" tuşuna basın.

Su Arıtma


İçtiğiniz suları da arıtabilirsiniz. Hastanelerden veya sivil alanlardan bulacağınız "Water purification tablets" yani su arıtma tabletlerini su ile karıştırarak temiz hale getirebilirsiniz. Dediğim gibi şuan oyun alpha aşamasında olduğundan bu işlemler şuan için pek gerekli değil. Belki ileride gerekli olabilir. Neyse nasıl yapacağınıza gelecek olursak;


Su arıtma tabletlerini pet şişenin üzerine sürükleyin. (Matara ve sodalarda işe yaramıyor.)


"Purify Water" seçeneğine tıklayın.


Gördüğünüz gibi pet şişemiz "Pristine" yani temiz haline geldi.

Artık hastalık ve tıbbi bölümleri bitiriyorum. Yeni şeyler aklıma gelirse yada eklenirse bu konudan düzenleyeceğim. Yada ayrı bir konu olarak da açabilirim karar veremedim şimdi. Neyse bakacağım artık ona. Bir sonraki rehberde hayatta kalmanız hakkında önemli bilgiler vereceğim. Evet bu rehber biraz kısa oldu farkındayım ama ikisini birleştirmek istemedim. Neyse bir sonraki rehberde görüşmek üzere hoşçakalın...

Yardımları için Lavi'ye sonsuz teşekkürler.
Cevap bulunamadı.