alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
152
Başlangıc Rehberi
Salih Y.
20 Aralık 2014 21:00
» DAYZ STANDALONE - BAŞLANGIÇ REHBERİ | BÖLÜM 1 «

Herkese merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra yepyeni bir rehberle karşınızdayım. Tam olarak rehber de denemez aslında ilk bölümümüz biraz oyunu incelemekle geçecek. Sonraki bölümleri rehber olarak hazırlayacağım. Gerçekten çok uzun bir zaman oldu rehber yapmayalı bu yüzden bir hatam olursa affınıza sığınarak özür diliyorum. Ama bir sonraki rehberlerde olmayacak bu hatalar merak etmeyin şuan da yeniden başlamış bulunmaktayım. Evet biraz paslandık ama düzeleceğiz.

İNCELEME TADINDA BAŞLANGIÇ REHBERİ

İntroyu geç dediğinizi duyar gibiyim. Tamam geçiyorum. DayZ Standalone nihayet çıkışını gerçekleştirdi. Erken erişim de olsa oyun elimize geçti. Büyük bir hevesle oynadık, yorumladık, yapımcıları konuştuk. Peki sizce oyun beklediğimize değdi mi ? Yoksa büyük bir hayal kırıklığı mı yaşadık ?

Bana sorarsanız beklediğimize değmiş diyebilirim. "Diyebilirim" deki kasıt Dean Hall beyefendinin biraz uyuşuk ve vurdumduymaz olması. O kadar zamanda bu kadar mı iş yapılır diyenler benim gibi çoktur herhalde. Ayrıca verdiği sözleri tutmayarak oyunu 30 dolar gibi bir fiyattan erken erişim olarak satışa sundu. Evet biraz kötülediğimin farkındayım ama hak ediyor bence bu kötülemeyi. Belki elinden geleni yapıyor ama birçok kişi benim gibi düşünüyordur buna eminim. 

"Eski günler... Pardon, eski zombiler..."

Evet biraz daha kötülemeye devam edelim. Bu kadar zamanda bu kadar iş yapabilmek ? Başka bir yapımcı olsaydı eminim daya iyi işler yapabilirdi. Tamam o kadar büyük bir yapımcı yok karşımızda küçük bir gruptan bahsediyoruz ama Dean Hall'ın gezmelere tozmalara gitmesi de ayrı bir konu. Adam gibi yapacaksan yap, yapmayacaksan da yapma bu kadar basit. Buglar hala daha devam ediyor, optimizasyon yerlerde. Aslında Dean Hall'ı bu konularda suçlamamak lazım. Sorun ArmA'nın kıytırık Real Virtuality motorunda. Ah bu motor yok mu bu motor ömrümüzü yedi. Ayarlar low'da olmasına rağmen hala kasıntı oluyor. Şehirlerden bahsetmiyorum bile. Resmen PC'niz bu motor karşısında eziliyor, büzülüyor. Az kalsın sistemi değiştirecektim, neyse ki çok iyi bir bilgisayarım olduğunu diğer oyunlarda farkettim ve vazgeçtim siz düşünün artık.

Oyunu yerden yere mi vurmaya geldin yoksa bize rehber hazırlamaya mı geldin dediğinizi duyar gibiyim. Evet biraz oyunu yerden yere vurdum kabul ediyorum ama bana hak veren birçok insan bulabilirim buna emin olun.

"Eski karakterler bir arada ! Ama maalesef yeni oyunda yoklar."

Bilmeyenler için konusunu söyleyeyim. Aslında oyunun bir konusu yok. DayZ zombi felaketinden sonra Chernarus adlı bir haritada geçiyor. Yani post apokaliptik bir dünyaya sahip. Herhangi bir göreviniz, yapmanız gereken bir iş vs. hiçbir şey yok. Amacınız sadece hayatta kalmak. Daha doğrusu kalmaya çalışmak. Çünkü bu gerçekten zor bir iş. Modda da zordu ama Standalone sürümde bu iş iyice zorlaşmış.

"Gözüm bir yerden ısırıyor ama..."

Öncelikle haritadan bahsedelim. Chernarus yaklaşık 225 km2 civarında (eğer yeni oyunda değişmemişse) bir alana sahip. Evet gerçekten dudak uçuklatacak cinsten. DayZ modu oynamış olanlar bilir zaten harita ArmA 2'den alıntıdır. Oyunu yapanlarda Bohemia'da yani ArmA'nın ekibinde çalışıyorlar zaten söylememe gerek yok herhalde.

"Buralar eskiden hep dutluktu..."

Şimdiki harita Chernarus+ olarak geçiyor. Yanındaki artının sebebi de harita üzerindeki değişiklerden. Bazı yerleşimlere binalar ve su birikintileri eklenmiş. Bazı yerlerde de ufak tefek değişiklikler yapılmış. Ama geri kalanı hala aynı merak etmeyin.

Oyun şuan da alpha aşamasında. Hatta pre-alpha diyelim biz ona. Çünkü versiyon 0.30 civarlarında. Yani v1 olmasına daha çok var. 1 yıl gibi bir süreden bahsediliyor. Ama bu süre içerisinde oyun sürekli güncellenecek ve oyuna yeni özellikler eklenecek. Merak etmeyin diğer yapımcılar gibi paraları alıp kaçmayacaklar D

"Nerlerde araç vardı kanka şu rehbere bi baksana ya..."

Evet gelelim en üzücü kısma (sizi bilemem ama ben çok üzüldüm) oyunda şuan için herhangi bir binilebilir araç yok. Yollarda bir sürü araç görebilirsiniz ama hiçbirine binemiyoruz maalesef. Ama yapımcılar en kısa sürede ekleyeceklerini söylüyorlar. Oyunda araç olmaması gerçekten büyük bir eksiklik. Ve bu eksiklikte oldukça hissediliyor. Her yere yürüyerek gitmek bir süre sonra can sıkabiliyor.

"Bunlarda kim böyle ?"

Grafiklere gelecek olursak gelişme olduğunu söyleyebilirim. O eski detaysız karakterlerden eser kalmamış. Gayet de iyi olmuş. Animasyonlardan falan bahsetmeye pek gerek yok. Gayet iyi duruyorlar. Karakterin yürüyüşü, hareketleri vs. gayet iyi. O konudan pek bir açığını bulamıyoruz DayZ'nin.

"Yeni nesil zombiler..."

Zombiler ne durumda peki ? Zombilerde gelişmeler olduğunu söyleyebilirim. Artık maraton koşucusu zombiler kalmamış. Biraz daha aptallaşmışlar. Daha iyi olmuş. Zaten zombiler de öyle olur değil mi ? Evet birkaç buglar var ama düzelteceklerdir hiç şüpheniz olmasın.

İlk sayfa biraz inceleme tadında oldu kabul ediyorum ama bölüm 2'den itibaren oyunun detaylarına ve derinliklerine ineceğiz hiç şüpheniz olmasın. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 21:09
arkadaşım paylaştığın konu dayz mod konusudur burası dayz standalone forumudur derhal burayı terk et ! :D