alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
177
Başlangıç Rehberi 9
Salih Y.
20 Aralık 2014 21:12
Birazcık aranın ardından yedinci bölümden devam ediyorum.

Zombiler

"Hişşşşş, çaktırma..."

Zombilerin DayZ moduna göre daha aptal olduklarını söylemiştik. Şuan için sayıları çok az. Oyuna pek bir etkileri olduğu da söylenemez. Sadece silahsızken sizi etkiliyorlar. Maraton koşucusu gibi arkanızdan sürekli gelemiyorlar. Yeterince hızlı koşarsanız ellerinden kurtulabilirsiniz. DayZ moddaki gibi merdiven tırmanıp yüzmüyorlar merak etmeyin.

"Gel kız kaçma..."

Şehir içinde biraz fazla oldukları söylenebilir. Eğer şehir içinde bir tur atarsanız 9-10 tane zombinin arkanızdan sizi takip ettiğinizi görebilirsiniz. İleride daha da fazla olacaklarına inanıyorum. O yüzden zombi deyip geçmeyin. Neyse peşimize takıldılar bir kere nasıl kurtulacağız bunlardan ?

"Sersemlet!"

Öncelikle elinizde herhangi bir silah yoksa zombilerle uğraşmayın. Yumruk atabilirsiniz ama ben tavsiye etmiyorum. Çünkü yumrukların pek bir etkisi yok. Vursanız bile sersemleyip yere düşüyorlar. Ayrıca silahtan kastım sadece ateşli silahlar değil. Yakın dövüş silahlarıyla zombileri kolaylıkla alt edebilirsiniz. En etkilisi baltadır. Herhangi bir zombiyi itfaiye baltasıyla tek vuruşta öldürebilirsiniz. Oduncu baltasıyla 2-3 kere vurmanız gerekiyor. Bazen 1 vuruşta da öldürdüğüm oldu. Ama diğer yakın dövüş silahları ile (beyzbol sopası, tahta sopa, boru anahtarı vb.) zombileri öldürmeniz gerçekten çok zor. O yüzden elinizde balta veya ateşli bir silah yoksa zombilerle fazla uğraşmayın.

"Aaarrrhhhhhhhhhhh!"

Zombi sizi farkettiğinde üzerinize doğru koşacaktır. Eğer niyetiniz öldürmekse sizde üzerine doğru koşun. Tam yanınıza geldiğinde sol tık ile baltayla vurun. İlk vuruşta ıskaladıysanız veya ölmediyse ileri doğru koşun. Zombi arkanızdan gelmeye devam edecektir. Biraz arayı açtıktan sonra tekrar geri dönün ve üzerine doğru koşmaya başlayın. Yine aynı şekilde tam yanınıza geldiğinde sol tık ile baltayı geçirin. Daha çok bu taktiği kullanın. Zombilerin etrafında dolaşarak vurmaya çalışmayın. Zombilerin yakınında durursanız size zarar verebilir.

"Her zaman gövdeye nişan alın."

Ateşli silahlar ile zombileri tek vuruşta öldürebilirsiniz. Daha çok zombilerin gövdesine veya kafasına nişan alın. Ama size tavsiyem baltayla öldürmeniz. Silahla ateş ederseniz yakınınızdaki oyunculara yerinizi belli etmiş olursunuz. 1-2 zombi için kurşunlarınızı harcamayın. Cephanenizi oyunculara saklayın.

"Aaa pıçak!"

Bir de küçük silahlarımız var. Ekmek bıçağı, çekiç, tornavida gibi. Pek işe yaradıklarını söyleyemem. Ama ekmek bıçağı diğer silahlara göre daha güçlü.Birçok zombi öldürmüşlüğüm vardır kendisiyle. Eğer balta bulamadıysanız ekmek bıçağını kullanabilirsiniz. Baltanın yerini tutmaz tabi. İdarelik kullanım için idealdir.

"Bu şekilde üstünüze gelseler nasıl kaçarsınız acaba ?"

Zombilerin fazla hızlı olmadıklarını söylemiştik. Yeterince arkanızda bırakırsanız peşinizden gelmeyeceklerdir. DayZ moddaki gibi ormana dalarak kolayca kurtulabilirsiniz. Ağaçların arasından geçin veya zikzak yapın. Ormanda kolaylıkla atlatabilirsiniz. Şehirlerde atlatmanız biraz zor olabilir.Zombiler DayZ moddaki gibi binaların içinde yavaşlamıyorlar. Yine aynı hızda üzerinize gelmeye devam ediyorlar. Şehir içinde ateş etmenizi pek tavsiye etmem. Diğer oyuncular kolaylıkla yerinizi saptayabilir. Bu yüzden zombileri daha çok baltayla alın. Çok mecbur kalmadıkça ateş etmeyin.

• Ek Bilgi: Yakın dövüş silahlarında dar veya küçük binalarda (özellikle okul binası) vurma sorunu çıkabiliyor. Yani zombiye vurmak için hamle yapıyorsunuz ama duvara vuruyorsunuz. Bu yüzden zombileri mümkün olduğunca açık/büyük/ferah mekanlarda temizleyin.

• Ek Bilgi 2: Eğer gardınızı kaldırıp koşmaya başlarsanız normal koşmaya göre daha hızlı bir şekilde koşarsınız. Eliniz boş iken [Space] tuşuna basın ve gardınızı kaldırın. Sonra 2 kere [W] tuşuna basın.

Zombilerde Gizlilik

"Bu zombi bozuk. Alın bunu buradan..."

Zombiler görüş alanına girmediğiniz ve fazla ses çıkarmadığınız sürece sizi farketmezler. Arkasından sessizce yaklaşıp zombileri kolayca indirebilirsiniz.

Ses demiştik. Zemine göre çıkan ses değişebilir. Yumuşak zeminlerde ayak sesiniz fazla olmazken sert zeminlerde ayak sesiniz oldukça yüksek çıkabilir. Ayrıca koşmak da ayak sesinizi fazlasıyla arttırır. Bu yüzden mümkün olduğunca az ses çıkarmaya bakın. Ve zombilerin görüş alanına girmemeye çalışın. Fark edilmek istemiyorsanız mümkün olduğunca eğilerek ilerlemeye çalışın. [C] tuşu ile eğilebilirsiniz. Yavaş yürüme seçeneğimizde bulunuyor. [LSHIFT] (yani sol shift) tuşuna basılı tutarak yavaş yürüyebilirsiniz. Yavaş yürümek ayak sesinizi azaltır ve zombilerin sizi farketmesini iyice zorlaştırır. Sürünerek de ilerleyebilirsiniz. [Z] tuşuyla sürünmeye geçebilirsiniz. Ama pek tavsiye etmiyorum. Zira karakteriniz ayağa kalkana kadar oldukça zaman geçiyor. Bu geçen zamanda zombiler size 2-3 tokat çakabilir. Aman dikkat.

Yakın Dövüş Silahları

Evet yakın dövüş silahlarımızdan bahsetme zamanımız geldi. Önce liste halinde sıralayalım ardından tek tek inceleyelim.

 • Baseball bat (Beyzbol sopası)
 • Pipe Wrench (Boru anahtarı)
 • Shovel (Kürek)
 • Fire Extinguisher (Yangın söndürücü)
 • Kitchen Knife (Ekmek/mutfak bıçağı)
 • Crowbar (Levye/manivela)
 • Hammer (Çekiç)
 • Hacksaw (Demir testeresi)
 • Chainsaw (Motorlu testere) - Yeni güncellemeler ile oyuna gelmesi planlanıyor.
 • M9A1 Bayonet (M9A1 Süngü)
 • M91 Bayonet (M91 Süngü)
 • Splitting Axe (Oduncu baltası)
 • Firefighter Axe (İtfaiye baltası)

- Baseball bat (Beyzbol sopası)
Pek fazla etkili olduğu söylenemez. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- Pipe Wrench (Boru anahtarı)
Aynı şekilde pek fazla etkili değildir. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- Shovel (Kürek)
Beş veya daha üzeri vuruşlarda öldürebilir. Pek fazla etkili değildir anlayacağınız. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- Fire Extinguisher (Yangın söndürücü)
Pek fazla etkili değildir. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- Kitchen Knife (Ekmek/mutfak bıçağı)
Kesici olduğu için etkilidir. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- Crowbar (Levye/manivela)
Delici olduğu için etkilidir. Gövdeye üç vuruşta, kafaya tek vuruşta öldürebilir. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- Hammer (Çekiç)
Etkili olduğu söylenemez. Hatta vurmuyor bile diyebilirim. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- Hacksaw (Demir testeresi)
Hakkında pek fazla bir bilgim yok. O yüzden yorum yapmıyorum. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- M9A1 Bayonet (M9A1 Süngü)
Kesici olduğu için etkili diyebilirim. Aslında M4A1 için kullanılıyor ama yakın dövüş silahı olarak da kullanabiliyoruz. Sivil veya askeri alanlarda bulabilirsiniz.

- M91 Bayonet (M91 Süngü)
Yine aynı şekilde kesici olduğu için etkili diyebilirim. Aslında Mosin 9130 için kullanılıyor ama yakın dövüş silahı olarak da kullanabiliyoruz. Sivil veya askeri alanlarda bulabilirsiniz.

- Splitting Axe (Oduncu baltası)
Gövdeye iki, kafaya tek vuruşta öldürebilirsiniz. Oldukça etkilidir. Sivil alanlarda bulabilirsiniz.

- Firefighter Axe (İtfaiye baltası)
Yakın dövüş silahları arasında en etkilisidir. Tek vuruşta öldürür. Sivil veya askeri alanlarda bulabilirsiniz.

• Bilgilendirme: Yukarıdaki vuruş değerleri zombilere göre hesaplanmıştır
Cevap bulunamadı.