alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
166
DayZ : Stand Alone Nasıl Balık Yakalanır!
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 18:05
Merhaba arkadaşlar.Bugün sıkça sorulan bi soruyu cevaplamaya çalışacağım.DayZ'da Nasıl Balık Tutarım?Ve Nasıl Pişirip Yerim?? Bu soruyu birçok yerde gördüm ve cevaplamaya karar verdim.

1.ADIM:OLTA YAPIMI:Olta yapmak biraz zor bir iştir.Bunun için 1xAshWood,1xRope Ve 1xFishingHook.

AshWood zor bulunur ama ağaç keserek te bulabilirsiniz.Genellikle ince ve beyaz ağaçlardan çıkar.

Rope(İp) yaygın bulunur.Şehirlerin yanındaki(Ve köylerin)Küçük depo gibi şeylerden çıkar.Garajlardan da çıkar.Markettende çıkabilir.

FishngHook genellikle marketlerde bulunur.Ama spawnpointi düzensiz olduğu için heryerden çıkabilir.(*bkz askeriyelerden bile  )

Ve gereken bir şey deEarthworm(Solucan)'dır.Balık tutmakta yem olarak kullanırız.Solucanı elde etmek için bir kürek veya hoe(çapa)gerekli.

2.ADIM:OLTAYI CRAFT EDİYORUZ:Evet.Üstte saydığım herşeyi topladıktan sonra oltayı craft etmemiz gerekli.

-1:Önce Rope'yi AshWood'a sürüklüyoruz ve karşımıza 2 seçenek çıkıyor.

Make An Improvised Bow ve Make An Improvised Fishing Rod.Biz BuradaMake A Improvised Fishing Rod'u seçiyoruz ki oltamızı yapalım.Diğer seçenek ise Yay Yapımı ile ilgili.

-2:Solucan bulmak için açık ve topraklı vir araziye gidiyoruz.Ve mausun tekerleği ile seçeneklerden Dig Up Some Worms'u seçiyoruz ve envanterimize yavaş yavaş EarthWorm'lar geliyor.12 tane solucan bizim için yeterli.

-3:Solucanları Fishing Hook'a,onu da fishing rod'a takıyoruz.Sonra da Solucan Takılı Fishing Hook'umuzu alıyoruz ve deniz veya gölet(gölcük) kenarlarına gidip yerimizi alıyoruz.(*bkz. Arkadaslar,denizden balık tutup tutamadıgımızk bilemediğimden ondan süpheliyim.Yani olmayabilir.Deneyenler yazarsa sevinirim.)

3.ADIM:HADİ BİRAZ BALIK YAKALAYALIM!:Gölet(veya gölcük)e yaklaşıyoruz BURADA FPS MODUNA GEÇELİM.

-1:Öncelikle Başık tutmaya başlamamız gerekli.Mausun tekerleği ileStart Fishing seçeneğini seçiyoru ve karakterimiz başlıyor balık tutmaya.

-2:Elbette balık tutmak için hareketleri gözlemlememiz gerekli.Bu arada yine Maus tekerleği devreye giriyor ve karşımıza 2 seçenek çıkıyor Check The Bait ve Pull Out.Check The Bait Yemi kntrol et demektir.Pull Out ise dışarıya çek demektir.Biz İse Check The Bait seçeneğine sürekli basarak evreleri görüyoruz..

EVRELER:

Sürekli basıyoru ve sol alt köşede sunları görüyoruz.

I SENSE NO MOVEMENT NEAR BAIT(Yemin etrafında Hiç hareket hissedemedim.Bu evrede yeminizi çekmeyin çünkü daha balık yeminizi görmedi.

THERE IS SOME MOVEMENT NEAR BAIT(Yemin etrafında biraz hareketlenmeler hissettim.)Bu evrede balık yemi farketti ama ısırmadı.Halen yeminizi çekmeyin.

SOMETHING IS CAUTIOUSLY EXAMINING THE BAIT(Birşey yemi cidden fark etti.)[/b]Bu evrede balık yemi görmüş hatta birkaç uzuvu yeme değmiştir.Halen yeminizi çekmeyin.

SOMETHING HAS JUST BIT THE BAIT!(Birşey yemi ısırdı!!)Bu evrede balık yemi ısırdı hemen çekmelisiniz yoksa yemi kaçıracak.

4.ADIM:ATEŞ YAKMA:Balıklarmzı tuttuk.Ve şimdi sırada pişirmek gerekiyor.Çiğ çiğ yerseniz hastalanma ihtimaliniz var.Bunun için 1xWooden Stick,1xWoodd,1xRags(veya Paper) ve Kibrit gerekli.Stick ve Woodu ağaç keserek elde edebilirsiniz.Sticki ise bir Woodu baltayla keserek elde edersiniz.Bu işlemi envanterinizde yapararsınız.(Üstüne sürükleyin ve Cut Wood seçeneğini seçin.3-4Stixk envanterinize veya yere gelecektir.)

-1:Öncelikle WoodenStick ile Rags(veya Paper de olur) birleştiriyoruz.Ve çıkan seçeneklerden CraftFireplaceKit i seçerek KampAteşiKitini yapıyoruz.Kamp Ateşini yere koyuyoruz.(*bkz bu işi ormanlık bir alanda yaparsanız görlüme riskiniz azalır.)

-2:Kamp Ateşinin üstüne gelip Tab'dan(*bkz Vicinty den görebilirsiniz)FirePlaceKit in üstüne Woodu sürüklüyoruz ve Attach Wood u seçiyoruz.Gördüğünüz gibi odun artık KampAteşine yerleştirildi.

-3:Kibriti elimize alıyoruz ve Mausun tekerleği ile sürükleyerek(*bkz Bnları Fireplacekitin üstünde FPS modunda yapıyoruz.)Igniteyi seçiyoruz ve (*bkz Eğer hava rüzgarlı ve yağmurluysa yakamassınız.Bir evin içine veya ağaçlık alanlara gidin.)Ateşimizi yaktık şimdi sıra pişirmede..

5.ADIM:PİŞİRME:Evet şimdi ise ektiğimiz ağaçların meyvelerini alıyoruz.Pişirmek çok kolay.FirePlaceKitin üstüne geliyoruz,TAB'dan 5 slot görebilirsiniz.Bu slotlara balıklarımızı koyuyoruz ve yavaş yavaş (*bkz Zaten fark edebilirsiniz)renklerinin kırmızılaştığını görürsünüz.Ama balklar değil etrafı krmızılaşır.Ve en krmızıya geldiğinde(*bkz Çok çok çok koyu kırmızı D) BU SEFER BALIĞIN RENGİ PİŞMİŞ ŞEKİL ALIR ZATEN FARK EDERSİNİZ  o anda ATETEN ÇEKMEŞZ GEREKİR YOKSA BALIKLAR YANAR.Ve çektikten sonra ister soğumasını bekleyin iser sıcak yiyin bu size kalmış  Evet arkadaşlar balıklarımızı artık yiyebiliriz.Bunu okuduğunu için teşekkür ederim.Yardımcı olduysa ne mutlu bana.Sorularınız olursa yorumlara yazın ve cevaplarım.Hatalarımı da yazın ki düzeltebiliyim  İyi günler

Bana Ateşte Pişirmeyi Öğreten Saulman35'e buradan teşekkürlerimi iletiyorum..
Cevap bulunamadı.