alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
176
DayZ Başlangıç Rehberi | Bölüm 11
Serhat Ç.
21 Aralık 2014 05:34
ÇATIŞMA İÇİNDE HAYATTA KALMA VE ÖNEMLİ BİLGİLER


"Dön abi dön..."

Önceki sayfada herhangi bir oyuncu ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini ve önemli bir kaç bilgi vermiştik. Şimdi herhangi bir çatışmada nasıl hayatta kalacağınızla ilgili bilgileri sizinle paylaşacağım. Herhangi bir garanti veremem bu bilgileri kullanıp yine ölebilirsiniz ama yinede hayatta kalma şansınız daha yüksek olur.

DayZ'de zombileri etkisiz hale getirmek kolaydır ama normal oyunculara gelince iş değişir. Oyuncularla çatışmak ve hayatta kalmak oldukça zordur, acemi oyuncuların sonu genellikle hüsranla sonuçlanır. Neyse. Biz nasıl hayatta kalacağınızla ilgili bilgileri vermeye devam edelim. Çatışmalarda kolay yem olmamak için kendinize iyi bir siper bulmanız gerekir. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi düşük bir siperin önüne yatarak kendinizi savunabilirsiniz. Kenarlardan ateş açın. Diğer oyuncuda size ateş edecektir hemen Q yada E tuşuna basarak yerde yuvarlanın. Bu düşmanın ateşinden kaçınmanızı sağlayacaktır. Ateşinizi açın ve Q yada E tuşuna basarak yerde yuvarlanın. Bu yöntem sizi koruyacaktır. Ayrıca düşmana sessizce yaklaşmak için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. En sessiz ilerleme yuvarlanma ile olur.


"Yatcaz kalkcaz yatcaz kalkcaz hoooop ordayım : ) "

Peki açık arazide saldırıya uğradım ne yapmalıyım ? Yere mi yatmalıyım ? Hayır. Yakınınızda bir siper yoksa (ağaçlar, düşük siperler, taşlar vs.) ve yere yattıysanız açık bir hedef olabilirsiniz. E otluk çimenlik bir alandayım yine de görebilir mi beni ? Evet görebilir. Eğer kamuflaj bir kıyafetiniz yoksa sizi görme olasılığı daha fazladır. Kamuflaj kıyafette de göremeyecek diye bir şey yok dikkatli baktığı zaman görebilir. Ama hareket etmezseniz görmesi epey zor olur. Neyse. Soruya dönelim. Açık bir arazide saldırıya uğradınız. En etkili yöntem bir siper bulana kadar zik zak yapıp düşman ateşinden kaçmaya çalışmaktır. Zik zak yapmak düşmanın size hedef almanızı aşırı derecede zorlaştıracaktır. Bu yüzden bunu mutlaka uygulayın. Bir iki kurşun geldiyse siper bulana kadar bandaj yapmayın yoksa kafanıza kurşunu yersiniz. Siperinizi bulduktan siperin durumuna göre eğilin yada yere yatın.

Ads by savinshop


"Kim bu bana yan bakan mahlukat ?"

Evet siperinizi buldunuz. Düşman tarafından görünmeyecek yada size kurşun gelmeyecek şekilde pozisyonunuzu alın. Resimde de gördüğünüz gibi kafanızı çıkarıp düşmana ateş etmeniz gerekiyor. Q veya E tuşlarına basılı tutarak yana yatıp (ayakta veya eğikken oluyor yerde sürünüyorsanız yuvarlanırsınız) düşmana ateş edebilirsiniz. Size ateş geldiği zaman bu tuşları hemen bırakın düşmanın silahından çıkan bir kurşun tehlikeli bir yerinize gelip sizi öldürebilir.

Keskin nişancılar için iş biraz değişebilir. Keskin nişancılar genellikle yüksek yerlerden size ateş açarlar. Kullanan oyuncuda iyi bir nişancı ise sizi vurması içten bile değil. Neyse. Peki nasıl kurtulacağız bu keskin nişancılardan ? Kurtulmanın pek de bir yolu yok. Zik zak yaparak keskin nişancının ateşinden kaçabilirsiniz.Ama unutmayın keskin nişancı tüfeklerinin mermileri ağırdır yani kalibresi yüksektir. Bir tanesi bile sizi komaya sokup öldürebilir. Bu yüzden keskin nişancılar tarafından vurulmamaya çalışın. Zik zak yaparak kaçabilirsiniz demiştik.Keskin nişancının görüş alanından çıkarsanız sizi göremez ve dolayısıyla da vuramaz. Eğer keskin nişancının nerede olduğunu görmüşseniz sessiz bir şekilde ona yaklaşın. Yüksek bir yerde ise oraya çıkın ve nişancıyı avlayın. Uzaktan ateş ederseniz sadece yerinizi belli edersiniz ve bu da sizin açınızdan kötü olur.Keskin nişancıları daima yakın mesafeden vurun ve öldüğüne emin olun.


"DayZ'de Pusu..."

Bir binanın içinde saldırıya uğradınız yada bir düşmanın geldiğini anladınız. Ne yapacaksınız ? Tabi ki bir kör nokta bulup düşmanın gelmesini bekleyeceksiniz. Resimde de gördüğünüz gibi köşeleri kullanarak düşmanlarınızı avlayabilirsiniz. Asla kafa kafaya çarpışmayın bir köşe bulup yani pusu kurup düşmanınızın gelmesini bekleyin.Düşmanlarınızın yerini saptamak için ayak seslerini dinleyin. Sesler çoğalıyorsa bilin ki düşman yakındadır. Kapıdan içeri girdiği anda kafasına sıkın. Direk yere düşecektir. Muhtemelen komaya girer yada direk ölür. Komaya girmiş ise yerde iken tekrar sıkın ve öldüğünden emin olun. Ne kadar acımasız bir dünya değil mi DayZ ? İnsanlar bir kaç şey için birbirlerini öldürüyorlar. Siz de buna dahil oldunuz artık.

Dediğim gibi bu bilgiler sadece çatışma sırasında hayatta kalma şansınızı arttırır. Bir garantisi yoktur. Ölebilirsiniz de öldürebilirsiniz de. Gerisi sizin yeteneğinize kalmış.

Cevap bulunamadı.