alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
153
Dayz Başlangıç Rehberi Bölüm 7
Serhat Ç.
21 Aralık 2014 05:42


"Gel gel panayır var gel..."

Şehirlerde fazla zaman geçirmeyin, ihtiyacınız olan ne varsa alıp çıkın. Şehirde geçirilen her dakika sizi ölüme daha da yakınlaştırır. Diğer oyuncular tarafından indirilebilirsiniz. (Sniperlar yani anladınız siz onu)


"Bandaj ve cephane. Vazgeçilemez..."

Yerdeki malzemeleri uzaktan da ayırt edebilirsiniz. Örneğin yerde yemek, içecek veya cephane olduğunu uzaktan bakıp anlayabilirsiniz. Eğer yerde çöp, tuvalet kağıdı, boş şişeler vs. varsa onlara bakıp vaktinizi boşa harcamayın. İşinize yarayacak şeyleri alın.

Chernaus'u keşfedin. Chernaus sadece sahillerden ibaret değil. Daha çok bölgeyi gezin ve kendinize güzel bir yer bulun. İleride size lazım olabilir.(Neden bahsettiğimi anladınız. Kamp kurmak. İleride daha ayrıntılı anlatacağım.)"Hava karardı, annem eve çağırıyor yarın görüşürüz."

Şehirleri gezmek ve keşfetmek için en iyi zaman akşam (oyun saatiyle) 19:00 ve 21:00 arasıdır. Çünkü geceleri fazla görünmezsiniz ve hava da fazla kararmamış ise çok daha iyi olabilir. Geceleri zombilerin pek fazla dikkatini çekmeyeceğiniz ve oyuncular tarafından daha az görüleceğiniz için şehri rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz. Tabi bu tehlikede olmadığınız anlamına gelmez, dikkatinizden kesinlikle ödün vermeyin.04:00 ve 06:00 arası (oyun saatiyle) da keşif yapmak için iyi bir zamandır. Yani sabaha karşı güneş az da olsa yüzünü gösterdiğinde, etraf azıcık aydınlandığında da şehre inebilir ve şehirdeki eşyaları, silahları yağmalayabilirsiniz. Tabi bu gündüzleri şehre gidilmez anlamına gelmiyor, gündüzleri de gidin ama en az tehlikede olduğunuz saatler bu saatlerdir.

Dediğim gibi oyundaki her ölümünüz size tecrübe ve deneyim kazandırıyor, bir daha aynı hataları yapmanızı engelliyor. Düşe kalka az da olsa öğreniyorsunuz. Hayatta kalmak ve oyuncular ile mücadelede kazanmak biraz şansınıza ama en çokta oyunda ne kadar deneyimli olduğunuza bağlıdır.

ZOMBİ ÇEŞİTLERİ

Karakterden baya bir bahsettik zombilerden bahsetmezsek olmaz. Zaten DayZ'i DayZ yapan da zombilerdir herhalde. Son zamanlarda zombi temalı bir çok oyun çıktı, (bazıları hüsrana uğradı tabi bknz. The War Z) ama DayZ kadar iyisini pek göremediğimi söyleyebilirim. Mod olmasına rağmen (bağımsız sürümü de geliyor) bize o havayı yaşatabilen tek oyundur kanımca. Bazıları benim gibi düşünmeyebilir ama birçok insanın benim gibi düşündüğünü hissedebiliyorum. Neyse zombilerden bahsedecektik konu nerelere geldi.


"Selamün aleyküm kardeş..."

Zombiler oyuncular başına bela olan, yeni başlayanların korkulu rüyası olan ama haydutların pek takmadığı bir insan topluluğudur.Onlardan nasıl kurtulacağınızı da anlatacağız ama öncesinde biraz onlardan bahsedelim. 1 tane zombi tek başına sizi öldüremez yani öldürse bile 3-4 dk. boyunca size vurması lazım. 3-4 dk. DayZ'de çok büyük bir süredir yani bu süre içerisinde 1 tane zombi sizi öldüremez, kolay bir şekilde kaçıp kurtulabilir yada öldürebilirsiniz. (Tam dolu kandan bahsediyorum, eğer kanınız az ise bayıltıp öldürebilir.) Etrafınızda birikip size vurmaya başlarlar ise örneğin 5-6 yada daha fazla zombi 40-45 saniye içinde ölebilirsiniz.

Zombileri görünüşlerinden veya hareketlerinden tanıyabilirsiniz. Halkı etkisi altına alan virüs insanları zombiye çevirmiştir. Askeri alanlara gittiğiniz zaman (hava alanı, askeri kamplar) asker zombiler görürsünüz. Şehirlerde veya köylerde ise sivil halkı (çiftçi, köylü, iş adamı vs.) görürsünüz.Aralarında bir fark yoktur yani asker de sivil insanda aynıdır. Asker daha zor veya sivil insanlar daha zor ölmez. Ama zombilerden çok insanlardan korkun bana göre oyundaki en tehlikeli insanlar, diğer oyunculardır.


Yürüyen Zombi
Klasik her zombi temalı oyunlarda ve filmlerde gördüğünüz zombi tipidir. Yavaş yürürler ama sizi fark ettikleri zaman çok hızlı bir şekilde yanınıza gelebilirler.


Maymun Zombi
Hareketleri aynen maymuna benzer ve her zaman benim komiğime gitmişlerdir  Ellerini yere koyarlar ve maymun gibi zıplayarak giderler. Sizi fark ettikleri zaman hızlı bir şekilde ellerinin üstünde (maymun gibi) size doğru gelirler.Yürüyen zombilere göre daha yavaş oldukları için kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.


Sürünen Zombi
Adeta bir asker gibi yerde sürünürler, süründükleri için de çok yavaştırlar.Yani sizin için pek fazla tehdit oluşturmazlar, çok kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Zombiler oyuna girdiğiniz anda rastgele bir şekilde etrafta spawn olurlar. (Doğarlar) Öldürdüğünüz zombilerin üstünden de eşya, yiyecek veya içecek bulabilirsiniz. Tabi çok fazla bir şey beklemeyin. Örneğin; doktor zombilerden tıbbı malzemeler, sivil zombilerden yiyecek, içecek, cep sobası (heatpack) veya sıkça bulunan silahlar için cephaneler, asker zombilerden ise ağır silahlar için cephane veya saydıklarımdan herhangi biri olabilir.

Cevap bulunamadı.