alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
123
Dayz Bölüm 2
Serhat Ç.
20 Aralık 2014 21:23
BÖLÜM 2

ARAYÜZ VE ENVANTERÖncelikle arayüzden biraz bahsetmek istiyorum. Gayet basit bir arayüze sahip DayZ. Moddaki gibi karışık envanter sistemi de yok. Sürükle bırak sisteme geçmişler. Bu da oyuncuların işini kolaylaştırmış. Yani eşya düşürme ve kaybetme derdimiz ortadan kalkmış. Oralara da değineceğim. Ama öncelikle karakter seçme ekranından başlayalım.DayZ moduna göre daha detaylı bir karakter seçme ekranına sahibiz. Ya da tam tersimi bilemedim şimdi. Çünkü modda adamın sesini falan da ayarlıyorduk ama. Neyse fazla uzatmadan geçelim. Çok fazla detay beklemeyin. Demek istediğim diğer oyunlardaki gibi kilosunu, boyunu, suratını, burnunu vs. değiştiremiyoruz. Sadece ten rengini ve kıyafetlerini değiştirebiliyoruz. Ama öyle her istediğimiz kıyafeti seçemiyoruz. Sadece bir t-shirt, pantolon ve ayakkabı seçebiliyoruz. Gerisini siz oyun içinde kendiniz bulacaksınız. Kıyafetlere de daha sonraki bölümlerde değineceğiz. Ayrıca bayan karakterde var. İster bayan ister erkek karakter seçebilirsiniz.DayZ moduna göre daha basit bir envanter sistemi mevcut. Sürükle bırak şeklinde tasarlamışlar. DayZ modundaki gibi karışık bir envanter sistemi mevcut değil. Envanteri biraz inceleyecek olursak:• Kırmızı ile işaretli bölgede o anda etrafınızda bulunan eşyalar görünür. Evet DayZ modda bu biraz sorun oluyordu yerdeki eşyaları almak için şekilden şekile giriyorduk ama Standalone'da bu sorunu düzeltmişler.
• Turuncu bölge oyuncunuzun genel görünümünü gösterir.
• Yeşil bölge üstünüzde bulunan eşyaların olduğu bölgedir.
• Gri bölge elinizdeki eşyayı/silahı gösterir. Şu an için elimde silah var. Elimize sadece silah almıyoruz, diğer eşyaları da (yiyecek, içecek vs.) elimize alabiliyoruz.
• Sarı bölge ise hızlı seçim çubuğu. Evet artık eşyalara ve silahlara numaralar atayıp hızlıca seçebiliyoruz.• Artık sadece çantamıza eşya koymuyoruz. Üstümüzdeki kıyafete, pantolonumuza, varsa yeleğimize eşya koyabiliyoruz.
• Ayrıca eşyalar boyutlarına göre yer kaplıyorlar. Örneğin silah diğer eşyalara göre daha çok yer kaplıyor. Büyük eşyalar da küçük eşyalara göre daha çok yer kaplıyor. Bu güzel bir ayrıntı olmuş.
• Eşyalarımız artık buga girip kaybolmuyor. Bazı sunucularda yere attığınızda eşyanın kaybolduğunu görebilirsiniz. Düzelteceklerdir ama merak etmeyin. Bazen kayboldu zannettiğimiz eşyayı biraz sonra tekrar yerinde bulduk. Sunuculardaki lagdan olsa gerek. Yani kayboldu deyip gitmeyin iyice bakın.

ENVANTER KULLANIMI

Envanter kullanımda pek bir şey yok aslında gayet basit. Sürükle bırak şeklinde çalışıyor. Pek zorlanmayacaksınız.

Cevap bulunamadı.