alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
291
DayZ Helikopter Kullanma Rehberi
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 21:15
Merhaba arkadaşlar yeni bir rehberle daha karşınızdayım. Bu rehberde helikopterleri kullanmayı göstereceğim. Gerçi ArmA 2'yi açıp oradan da alıştırma yapabilirsiniz ama yine de göstereyim. Yine aynı şekilde diğer rehberlerden ayrı olarak yapıyorum. Neyse. Önce kontrolleri yazalım:

 • Q: Yükselme (aynı zamanda helikopteri çalıştırma)
 • Z: Alçalma
 • W: İleri gitme (aynı zamanda hızlanma)
 • S: Geri gelme (aynı zamanda yavaşlatma)
 • A: Sola gitme
 • D: Sağa gitme
 • X: Sola dönme
 • C: Sağa dönme
 • L: Helikopterin ışığını yakma (mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak da açabilirsiniz.)

Ayrıca fareniz ile de helikoptere yön verebilirsiniz. (Sağa oynatırsanız helikopter sağa, sola oynatırsanız helikopter sola, ileri iterseniz helikopter ileri, geri çekerseniz helikopter geri yada yavaşlayacaktır.)

Bilgilendirme: Sola, sağa gitme ve sola, sağa dönme karıştırılmasın. Sola, sağa gitme helikopteri sola, sağa yatırarak yön verir. Sola, sağa dönme ise olduğunuz yerde dönmenizi sağlar. Hareket ederken sola, sağa gitmeyi kullanın dururken ise sola, sağa dönmeyi kullanın. (Sola, sağa dönmeyi giderken de kullanabilirsiniz size kalmış bir şey nasıl kullanmak isterseniz öyle kullanın sadece karıştırılmasın diye bilgi verdim.)


Helikoptere Binme
Binmek için mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak "Get in X as pilot" diyin. (X dedim çünkü size başka bir helikopter olabilir bende Mi-17 (Civilian) var.) "Get in X ride in back" seçeneğine basarsanız arkaya yani yolcu bölümüne oturursunuz. Bu helikopterde silah yok o yüzden gunner bölümü yok. Bazı helikopterde gunner bölümü oluyor onlara binerseniz M240 silahını kullanabilirsiniz.


Helikopter Göstergeleri ve Radar
Araç bulma ve tamir etme rehberinde göstermiştim oradan bakabilirsiniz. Helikopterin ne kadar benzini olduğunu solda bidon ikonunun hemen altındaki çizgiden anlayabilirsiniz. Helikopterin diğer parçalarının da hasarlı olup olmadığını burada görebiliriz. • SPD: Helikopter gittiği hızı gösterir.
 • ALT: Yerden ne kadar yüksekte olduğunuzu gösterir.
 • N,E,S,W: Gittiğiniz yönü gösterir. (Kuzey, Doğu, Güney, Batı)


Motoru Kapatma
Helikopter Q tuşuna bastığınız anda çalışmaya başlar. Kapatmak için mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak menüyü açın (resimdeki gibi) "Engine off" seçeneğine tıklayın.


Helikopterden Çıkma ve Atlama
Helikopterin içinde kalmak istiyorsanız (örnek olarak bir arkadaşınızı almaya gittiniz onu bekliyorsunuz) "Engine off" ile motoru kapatıp bekleyebilirsiniz.Eğer çıkmak istiyorsanız helikopter yerde iken "Get out" seçeneğine tıklayın. Hem motoru kapatıp hem de helikopterden inecektir. Havada iken inmek istiyorsanız "Eject" seçeneğine basıp helikopterden atlayabilirsiniz. (Pilot siz iseniz atlamayın ne olacağını biliyorsunuz.) "Eject" ile atladığınız zaman paraşüt ile aşağı inersiniz.


Auto-Hover (Otomatik Yön Verme)
DayZ'de helikopter sürmesi gerçekten zor ama imkansız değil. Biraz pratikle çok iyi öğrenebilirsiniz. DayZ ArmA II askeri simulasyon oyununa mod yapıldığı için gerçekçi bir şekilde helikopter sürebiliyoruz. Auto-hover helikoptere otomatik yön veriyor yani helikopterin çok fazla öne yada geri eğilmesini, yana yatmasını vs. engelliyor. Helikoptere kendiniz de yön verebilirsiniz ama düşürmeyi riske edemiyorsanız helikopteri "auto-hover" modunda kullanmanızı tavsiye ediyorum. Eğer pek fazla helikopter kullanmayı bilmiyorsanız "Auto-hover" modunda kullanın. En azından öğrenene kadar. Aksi taktirde kendinizi yerde bulabilirsiniz. "Auto-hover" açıkken pek fazla hız yapamazsınız. Daha hızlı gitmek için auto-hover'ı kapatmanız gerekir. Peki açık veya kapalı olduğunu nasıl anlayacağız ?


Auto-hover [KAPALI] (Açmak için "Auto-hover On" seçeneğine basın)


Auto-hover [AÇIK] (Kapatmak için "Auto-hover Off" seçeneğine basın)

Biraz pratik yapalım;

 • Helikopteri çalıştırmak ve yerden kaldırmak için Q tuşuna basılı tutun.
 • İleri gitmek için W'ya basın yada fareyi ileri doğru ittirin.
 • Yavaşlamak için S'ye basın yada fareyi geriye doğru çekin.
 • Hız göstergesini (SPD) kontrol edin. Sıfıra gelmiş ise geri gelebilirsiniz. (Yani giderken S'ye veya fareyi geriye doğru çekerseniz helikopteri yavaşlatırsınız. Gösterge sıfırda iken yani helikopter durduysa geri gelebilirsiniz. Yine aynı şekilde geri gelmek için S'ye basın veya fareyi geriye doğru çekin.)
 • Yön vermek için fareyiA, D tuşlarını yada X, C tuşlarını kullanın. (İstediğinizi kullanabilirsiniz.)
 • Alçalmak için Z tuşunu kullanın. (Eğer fazla basarsanız Q tuşuna basıp dengeleyin. Yere çok hızlı inmeyin yoksa helikoptere zarar verirsiniz.)
 • Motoru kapatmak için mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak menüyü açın listeden "Engine off" seçeneğine tıklayın. İnmek istiyorsanız menüyü açarak "Get Out" seçeneğine tıklayın. Motoru kapatıp helikopterden inecektir.

Bir rehberin daha sonuna geldik. Herkese kazasız belasız uçmalar 
Cevap bulunamadı.