alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
160
DayZ İletişim Rehberi
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 21:28
- DAYZ İLETİŞİM REHBERİ -

Herkese merhaba arkadaşlar yeni bir rehberle daha karşınızdayım. Bu rehberimizde iletişim kanallarından bahsedeceğiz.

"Adamlar test yapıyor beyler sessiz olun..."

DayZ'de chat ve sesli olmak üzere iki tane konuşma kanalı vardır. Chat ve sesli konuşmaların da dört tane konuşma kanalı vardır. Evet durumun farkındayım bir şey anlamadınız ayrıntısına giriyorum hemen.

Chat ve konuşma kanallarını [ç] tuşu ile değiştirebilirsiniz. Chat kutusunu ise [.] nokta tuşu ile açıp mesajınızı yazabilirsiniz. Konuşma kanalını nasıl açacağınızdan da bahsedeceğim ama öncelikle şu kanalları bir tanıyalım:

  • Group Channel: Oyunda kullanılmıyor ama yine de koymuşlar. (Yazılar ve mikrofon yeşil renkli)
  • Vehicle Chat: Araçların içinde iken kullanılıyor. Yazdıklarınızı ve konuştuklarınızı sadece araç içindekiler görüp duyabiliyor. (Yazılar ve mikrofon turuncu renkli)
  • Direct Communication: Yakın çevrenizdeki insanlar ile iletişime geçmenizi sağlar. (Yazılar ve mikrofon beyaz renkli)
  • Side Channel: Yazdıklarınızı ve konuştuklarınızı sunucudaki bütün oyuncular görüp duyabilir. (Yazılar ve mikrofon açık mavi renkli)

"İletişim kanalına göre farklı renkte mikrofonlar çıkacaktır."

Sesli konuşma DayZ'de çok işinize yarıyor. Tanımadığınız oyuncular ile iletişime geçerken vs. katkısı çok büyük. Yazabilirsiniz de ama konuşmak daha hızlı olacağı için olası ölümlerden kurtulabilirsiniz. [Caps Lock] tuşuna basılı tutarsanız sesli konuşabilirsiniz. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi ekranın sol tarafında renkli mikrofonlar görürsünüz, bulunduğunuz iletişim kanalına göre mikrofonun rengi değişir.

Yanınızdakiler ile iletişime geçerken "Direct Communication" kanalında olduğunuzdan emin olun. Ayrıca oyuncudan uzakta olursanız konuştuklarınızı duymayabilir. Tam bilemiyorum ama konuşma menziliniz 80 metredir. 80 metre içinde de oyuncudan ne kadar uzakta olursanız sesiniz o kadar az duyulur.

Ama size tavsiyem oyun içi iletişimi pek fazla kullanmayın. Onun yerine skype, teamspeak, steam vb. programlar ile iletişime geçin.Herkese iyi sohbetler...

Bir sonraki rehberde görüşmek üzere...
Cevap bulunamadı.