alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
188
DayZ Kan Rehberi
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 21:23
      Kan Rehberi

Arkadaşlar bildiğiniz gibi dayz de diğer oyunlar gibi bir can sistemi yok.Onun yerine oyunda kan barımız var.Bu kan değerimizi nasıl arttırabileceğimizi yada kanamayı nasıl durdurabileceğimizi anlatıcam.Her oyuncu 12000 kanla oyuna başlar.Zombilerden tokat yedikçe yada vurulunca kanımız azalır.Eğer kan değerimiz ;
< 9000'den düşükse zombiler tarafından bayıltılabiliriz.
< 8000'den düşükse renkler ve sesler kaybolmaya başlar.
< 3000'den düşükse %1 ihtimal bayılabilirsiniz.Bayılma olayı şansınıza göre üst üste 2 kerede bayılabilirsiniz 1-2 dakika sağlamda kalabilirsiniz.
< 2000'den az ise ekran kararmaya başlar ve karakteriniz sağır olur.
0 - Öldünüz. Sağlıklı bir oyuncunun kan ibresi böyle gözükür.

Eğer ibreniz bu şekildeyse kanamanız vardır.Karakterinizde abartı bi şekilde etrafa kanlar fışkırtır.Bu durumdayken 1-2 dakika içinde ölebilirsiniz.Kanama çok şiddetli şekilde size kan kaybettirir.

Kanamayı durdurmak için 2 yol vardır.Eğer şanslıysanız kanama kendi kendinede durabilir.Yada bandaj yapmalısınız.
Bandaj:

Oyun başlangıçta size 1 adet bandaj verir.Zaten bulması da kolaydır.Çantanızdan sağ tıklayarak bandaj yapabilirsiniz.Maceraya çıkmadan önce en az 2 tane bulundurmanızı tavsiye ederim.

Eğer yiyecek ve içecek barınızda sıfırlanırsa kan değeriniz hafif hafif azalmaya başlar.
Kan Değerimizi Artırmak
1)Kan Torbası

Kan torbaları sadece hastahanelerde yada sağlık merkezlerinde bulunur.Bazen zombi doktorlardan düştüğüde olmuştur.Kan torbasını tek başınıza kullanamazsınız.Sadece başka biri size kan verebilir.Tek bir kan torbasıyla canınızı tamamen doldurabilirsiniz.
2)Konserve Yemekler

Konserveler kan değerinizi 200 kadar arttırır.Toplam kan değerimiz 12.000 olduğunu düşünürsek pek yararları yoktur.
2)Pişmiş Etler

Pişmiş eti konserve gibi markette kolayca bulamıyoruz.Pişmiş et için 1 adet balta,1 tane kibrit ve 1 tane avcı bıçağına ihtiyacımız var.İlk önce oyundaki koyun,domuz,inek gibi canlılardan birini öldürmemiz gerek.Ardından avcı bıçağımızla etlerini yüzüyoruz.İstersek etleri çiğde yiyebiliriz ama çiğ yersek hastalanma riskimiz çok yüksek.Ateş yakmak için oduna ihtiyacımız var.Odunları ormandan toplayabiliriz.Sakın şehirdeki tek tük ağaçları kesmeye çalışmayın onlardan odun düşmüyor.Ormanda bir ağacın dibine gidip çantanızı açın sonrada baltaya sağ tıklayıp harvest wood seçeneğini seçin.Odunuda topladıktan sonra kibritlerinize sağ tıklayıp make fireplace diyin.Sonrada etleri pişirip ateşde ısınabilirsiniz. 
Spoiler for Hiden
Spoiler for Hiden
* Çiğ Tavşan Eti(Tavşan yakalamak çok zor arkadaşlar hemen sıvışıyorlar): 400 kan
            * Çiğ Biftek: 100 kan
            * Çiğ Domuz Eti: 150 kan
            * Çiğ Koyun Eti: 100 kan
            * Çiğ Tavuk Eti: 100 kan


  * Pişmiş Tavşan: 1600 kan
            * Pişmiş Biftek: 600 kan
            * Pişmiş Domuz Eti: 400 kan
            * Pişmiş Koyun: 400 kan
            * Pişmiş Tavuk: 400 kan

Ortalama 4 et düştüğünü düşünürsek pişmiş etler kanımızı arttırmakta çok yararlıdır.
Arkadaşlar ilk rehberim olduğu için biraz karışık ve yazım hataları olabilir.Unuttuklarım varsa söylerseniz rehbere eklerim.Herkese iyi oyunlar.
Cevap bulunamadı.