alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
118
DayZ Nişancılık Rehberi | Bölüm 1
Serhat Ç.
20 Aralık 2014 21:46
NİŞANCILIK (TEMEL)

Girdiğiniz serverın özellik veya zorluk seviyesine göre, ortada nişangah (cross-hair) çıkar. Tabi zor serverlarda bu özellik kapalı olabilir.

Cross-hair ile çok iyi nişan alamayabiliriz. Yani yanılma payı vardır. Başlangıç rehberinde biraz bahsetmiştim 1st Person  açısına geçerek yani silahın gez, göz, arpacık dediğimiz bakış açısına geçerek daha iyi nişan alabiliriz. Peki 1st Person moduna nasıl geçeceğiz ? 3rd PERSON modunda silah elinizde iken sağ tuşa bir kere basarak (basılı tutmayın sadece bir kere basıp bırakın) veya "Num Enter" ile 1st Person moduna geçip sağ tuşa basarak yapabilirsiniz.Ama ilk yöntem daha mantıklı o yüzden onu kullanmanızı tavsiye ediyorum.


"Tabancada nişan almak için kullanılan görüş açısı"


"Tüfek, yarı otomatik, tam otomatik silahlarda nişan almak için kullanılan görüş açısı"


Resimde de gördüğünüz gibi 1st Person açısına geçtiğimiz zaman daha iyi nişan alabiliriz. Tabi her attığımızı vuracağız diye bir şey yok.Hedefleri vurabilmek silahın iyi olmasına ve biraz da sizin silah kullanma tecrübenize bağlıdır. Eh biraz da şansınız varsa iyi atışlar yapabilirsiniz.

Nişan almanızı etkileyen bazı durumlar olabilir. Şöyle ki eğer karakteriniz çok yorulmuşsa yani çok koşmuş ve yorulmuş ise hedef alırken baya bir zorlanırsınız. Tabi karakterinizin ağrı çekmesi veya üşümesi gibi durumlarda bu konuya dahil. Karakteriniz yorulmuş ise dinlenmesini bekleyin, ağrı çekiyorsa ağrı kesici kullanın, üşümüş ise karakterinizi ısıtın. Yoksa nişan almanız zorlaşır.

Uzaktaki hedefleri vurmanız daha zordur. Merminin bir hızı olduğu için mesafe uzadıkça hedefi vuramayabilirsiniz.Hareketli hedefleri vurması ise daha zordur. Hedefin sizin ateş ettiğiniz zaman nereye geleceğini, nerede olacağını tahmin edip atışınızı ona göre yapmalısınız. Yani hedef hareketli ise hareketine göre biraz önüne veya arkasına ateş etmeniz gerekebilir.

Silahların farklı modları olduğunu başlangıç rehberinde söylemiştik. Full, Sem , Burst diye 3 tane modumuz vardır.

  • Full: Silahınız sürekli mermi atar, yani sol tuşa basılı tutarsanız arka arkaya atışlar yapar.
  • Semı: Bastığınız kadar mermi atar. Sol tuşa ne kadar basarsanız o kadar atış yapar.
  • Burst: Tek seferde 3 tane mermi atar. İki kere sol tuşa basarsanız 6 mermi atar.


"F" tuşu ile modlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bazı modlar her silahta olmayabilir. Benim tavsiyem silahınızı "SEmı" modunda kullanın. "Full" modunda mermileri boşuna harcayabilirsiniz. "Semi" modunda ise boşa mermi harcamazsınız sol tuşa bastığınız kadar atış yaparsınız.
Cevap bulunamadı.