alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
343
DayZ Nişancılık Rehberi | Bölüm 2
Serhat Ç.
20 Aralık 2014 21:43
NİŞANCILIK (GELİŞMİŞ)

Tabanca ve tüfekler yani temel silahlarla ilgili nasıl nişan alacağınızdan bahsettik. Şimdi biraz gelişmiş yani zor olanlara geçeli SNIPER silahlar.

DayZ'de bir çok silah bulunmakta tabi SNIPER  silahlar olmazsa olmazlardan. Sniperları en çok haydutlar kullanır. Bir çatıya yada dağa pusarlar ve gelen geçeni avlarlar. Bende haydut olmak istiyorum, bende sniper kullanmak istiyorum diyenleriniz varsa bu rehberi dikkatli bir şekilde okusunlar.

Sniper silahlarında belirlediğiniz hedefi vurabilmeniz için "zeroing" ayarı kullanılır.Sniper silahlarının çoğunda "Zeroing" yani türkçeye çevirirsek "Sıfırlama" diye bir seçenek bulunuyor. Şimdi biraz bahsedelim şu sıfırlamadan.


"Boom Headshot !"

Çoğu sniper silahlarda zeroing seçeneği bulunuyor. Zeroing sniper silahların menzillerini ayarlamak için kullanılıyor.Zeroing'i [Page Up] ve [Page Down] tuşları ile ayarlayabilirsiniz. Varsayılan ayarı 300'dür. Peki menzilin ölçü birimi nedir ? Tabi ki metredir. Varsayılan ayarı 300 demiştik. Yani varsayılan ayar 300 metredir. Silaha göre zeroing ayarı değişebilir. 1600 metreye kadar atış yapan silahlar da DayZ'de mevcut.


"Sağ üst köşede silahınızın hangi ayarda olduğunu görebilirsiniz."

Hedefi vurmak için önce ne kadar uzaklıkta olduğunu bilmemiz gerekir. Bunun için en iyi yöntem "Rangefinder" yani mesafeyi ölçen dürbündür.Rangefinder ile hedefin kaç metre uzaklıkta olduğunu görebiliriz. Peki rangefinder yok normal dürbün olmaz mı ? Olmaz, ama gözlemleme yeteneğiniz biraz var ise hedefin az çok kaç metre uzaklıkta olduğunu tahmin edebilisiniz. Zeroing ayarını hedefe göre yaptığınız zaman atışınızı yapabilirsiniz. Pratik yapacak olursak;

  • Chernogorsk'ta yüksek kuleye çıktım ve aşağıyı gözlemliyorum. Aşağıda koşan bir insan var. Elimde de AS-50 keskin nişancı tüfeği var. Rangefinder ile insanın kaç metrede olduğuna bakıyorum. İnsan benden 492 metre uzaklıkta. Peki size bir soru, sizce hedefi vurmam için zeroing ayarını kaç metre yapmam gerekir ?
  • 400 ? Hayır yanlış. 500 yapmam gerekir. Çünkü 492 metre 500'e çok yakın bir sayı olduğu için zeroing ayarını 500 yaparsam hedefi daha iyi vurabilirim.
  • Peki hedef 450 metrede olsaydı ? 400 mü 500 mü yapmamız gerekir ? İşte burada biraz zorlanabiliriz. Zeroing ayarını 400 metreye alıp hedefin konumuna göre biraz sola yada sağa ateş etmeniz gerekir. Biraz pratikle bu işi çözebilirsiniz.Nasıl atış yapıldığını vs. daha ayrıntılı görmek istiyorsanız aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.Ads by savinshop
Ad Options"1000 metre ha ?"

Başka bir yöntem daha var. Eğer zeroing ayarı yapmak istemiyorsanız dürbün üzerindeki noktaları kullanarak atış yapabilirsiniz. Resimde gördüğünüz gibi dürbündeki noktaları kullanarak da atış yapabilirsiniz. Örneğin; ortadaki kırmızı nokta ile 200 metre uzaklıktaki bir hedefi vurabilirsiniz. Kırmızı noktanın altındaki nokta ile de 400 metre uzaklıktaki bir hedefi vurabilirsiniz. Bana soracak olursanız ilk yöntemi seçin bu yöntem ile biraz zorlanabilirsiniz.


"SVD Camo, herkesin isteyeceği silahlardan biri ama kullanmadan önce iki kez düşünün."

Bazı keskin nişancı tüfeklerinde zeroing ayarı yoktur. Bu yüzden manüel olarak ayarlamanız gerekir ve bu da baya zor bir iştir. Örneğin SVD silahının zeroing seçeneği yoktur. Resimde de gördüğünüz gibi 2,4,6,8 gibi sayılar vardır. Ama iyi bir haber vereyim sizlere, SVD'nin içinde kendinden mesafe ölçer dürbündür yani dürbünü ile rangefinder'a gerek kalmadan hedef mesafesini ölçebilirsiniz. Solda gördüğünüz 2,4,6,8 gibi rakamlarda mesafeyi ölçmek için kullanılır. Resimde de gördüğünüz gibi kıvrık ve düz çizgiler bulunuyor. Peki ne işe yarıyor bunlar bir bakalım;

  • Yatay Çizgi: Ayakta duran bir hedefin temelini gösterir.
  • Küçük Kıvrık Çizgi: Eğilmiş bir hedefin yüksekliğini gösterir (~0,5m)
  • Büyük Kıvrık Çizgi: Ayakta duran hedefin yüksekliğini gösterir (~1,5m)


Yatay çizgiyi hedefin tam altına koyun, yani hedef o çizginin üstünde olsun. (Anlamayanlar olabilir demek istediğim hedef o çizginin üstünde olsun hani çöp adam çizeriz altına zemin olarak bir çizgi çekeriz ya onun gibi yani) Hedefin eğilmiş veya ayakta olmasına bağlı olarak küçük veya büyük kıvrık çizgiyi ona göre ayarların. Örneğin; baktığınız hedefin kafası 4 ile 6 arasında ise hedefin uzaklığı 500 metredir. Düşük veya yüksek mesafelerde nasıl atış yapıldığını görmek istiyorsanız aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.


"Ayrıntılı görmek için videoya göz atabilirsiniz."

Uzak mesafelerde daha iyi hedef almak için sürünmeniz gerekebilir.Snıper silahlarda sürünürken daha iyi hedef alırsınız.

TERMAL VE GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLÜ SİLAHLAR

Ads by savinshop
Ad Options"Abi adam ölecek hala selam veriyor  "

DayZ'de ısıya duyarlı dürbünlü silahlar (termal) ve gece görüş dürbünlü silahlar da (FN FAL AN/PVS-4 ve L85A2 AWS) bulunuyor. Bu silahlarda da zeroing ayarı bulunuyor ama bu silahlarda hedefi vurması daha kolay çünkü tek bir nokta var. Zeroing ayarını ona göre yapıp atışınızı ona göre yapabilirsiniz. Yalnız bu silahlar çok uzak mesafeye atış yapamazlar. En fazla 300 veya 400 metreye kadar atış yapabilirler.

Cevap bulunamadı.