alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
221
Dayz REHBERİ
Batuhan S.
20 Aralık 2014 18:24
Herkese merhabalar arkadaşlar. DayZ'e yeni başlayanlar için rica üzerine rehberler hazırlamaya karar verdim. Tabi ki ilk olarak oyuna başlayanlar için rehber hazırlamak gerekir. Bu yüzden sizlere başlangıç rehberini sunuyorum.

DAYZ'İN DÜNYASINA HOŞGELDİNİZ !

Kurulum, servera girme, ayarları yapma vs. derken kendimizi oyunun içinde buluyoruz. İlk olarak karakter seçme ekranı geliyor. Bizden bir erkek yada bayan karakter seçmemiz isteniyor (bazı serverlarda istemiyor nedense). Seçtikten sonra bir kıyıda başlıyoruz. Denizin sahile vuran dalga sesleri, rüzgarın hafif esintisi, yerdeki çimlerin otların dalgalanmasını izlerken oyunun atmosferine dalıp gidiyor insan. Ama unutmamamız gereken bir şey var. Biz Chernaus'ta hayatta kalan sayılı kişilerden biriyiz ve öyle kalmamız gerekiyor. Denizi, rüzgarı ve otları bir kenara bırakıp hayatta kalmamız gerektiğini hatırlıyoruz ve oyuna girişimizi yapıyoruz.

DayZ Chernaus adındaki bir hayali ülkede geçiyor (ARMA II'den de hatırlayacaksınız çünkü bu harita ARMA II'de de var) ve baya büyük bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. 225 km2 genişliğindeki bu harita bize yetiyor da artıyor. Harita çok geniş olduğu için baya bir şehirler ve kasabaları var. 4 tane büyük kent ve önemli kasabalar ve köyler sizin onları keşfetmenizi bekliyor.

ŞEHİRLER VE ÖNEMLİ YERLER

Keşfetmeniz gereken koca bir harita olduğunu söylemiştik. Oyuna yeni başlayanlar için önemli yerleri, şehirleri açıklığa kavuşturacağız. Peki bu şehirler ve önemli noktalar hangileri nasıl yerler onları da açıklığa kavuşturalım;

Chernogorsk


"Chernogorsk'un Genel Görünüşü"

Chernogorsk (kısa adıyla cherno) Chernaus'taki en büyük şehir. Şehir tabelaları "Черногорск" şeklindedir. Oyuncuların çok olacağı gibi zombilerinde yoğun şekilde var olduğunu söyleyebiliriz. Oyundaki 4 hastaneden ikisini içinde barındıran Chernaus gitmek isteyeceğiniz yerlerden. Haydutlarından bahsetmek bile istemiyorum zaten ona da değineceğiz. Büyük şehir demek bir sürü malzeme ve silah demek. Şehir içerisinde kilise, belediye binası, bolca fabrika ve indüstriyel binalar, itfaiye binası, süper market, ambar ve 5 tane apartman binası bulunuyor."Chernogorsk'un Üstten Görünüşü"

Elektrozavodsk


"Elektrozavodsk'un Genel Görünüşü"

Elektrozavodsk (kısa adıyla elektro) Chernogorsk'tan sonra gelen büyük şehirdir. Şehir tabelaları "Электрозаводск" şeklindedir. İnsanların ve zombilerin çok olacağını söylememe gerek yok sanırım. Cherno'da olduğu gibi bu şehirde de işinize yarayacak şeyler fazlasıyla mevcut. İçerisinde kilise, itfaiye binası, hastane, ofis binası, elektrik santrali, süpermarket ve ambar bulunuyor.


"Elektrozavodsk'un Üstten Görünüşü (Güneybatıdan)"

"Elektrozavodsk'un Üstten Görünüşü (Kuzeydoğudan)"

Berezino


"Berezino'nun Genel Görünüşü"

Berezino daha çok haritanın yukarılarında kalan pek kimsenin uğramadığı büyük bir kenttir. Şehir tabelaları "Березино" şeklindedir. İndüstriyel bakımından çok geniştir. İçerisinde bolca hangarlar ve fabrika binaları mevcuttur. Yani parça arayanların gitmek isteyecekleri yerlerden birisi. Tabi sadece bunlarla sınırlı değil. Onu önemli yapan içindeki süpermarketleri. Berezino'da 2 tane süpermarket bulunuyor. Diğer yapılarına gelecek olursak Berezino'da küçük olan bir askeri kamp, 6 adet apartman binası, kilise, hastane, ofis binası, tren istasyonu, 3 av standı ve ambar bulunuyor.


"Berezino'nun Üstten Görünüşü"

Solnichniy


"Solnichniy'in Genel Görünüşü"

Solnichniy (evet ismi söylemesi biraz zor o yüzden kısaca Solni diyebilirsiniz) Elektro ile Berezino'nun arasında bulunan küçük bir şehir. Şehir tabelaları "Солнечный" şeklindedir. Öyle ahım şahım şeyler beklemeyin. Hastane, askeri kamp, süpermarket vb. şeyler bu şehirde bulunmuyor. Sadece şehrin ilerisinde bir fabrika bulunuyor oradan araba parçaları, yemek, içecek vs. bulabilirsiniz. Şehirden fazla bir şey beklemeyin ama yinede bir kaç hangar ve evlerden işe yarayacak şeyler bulabilirsiniz.


"Solnichniy'in Üstten Görünüşü"


"Solnichniy'deki Fabrikanın Üstten Görünüşü"

Krasnostav


"Krasnostav'ın Genel Görünüşü"

Krasnostav Berezino'nun ilerisinde haritanın kuzeydoğusunda bulunan küçük bir kasaba. Ona giden tabelalar "Красностав" şeklindedir. Hemen yakınında hava alanı bulunan Krasnostav güzel görünümü ile de bizleri büyülüyor ve gitmek istediğiniz yerlerin arasına eklenmeyi başarıyor. Kasabadan ise pek fazla bir şey beklemeyin süper marketi dışında ve birkaç evden başka bir şeyi yok.


"Krasnostav'ın Üstten Görünüşü"


"Krasnostav'ın Hemen Üstünde Bulunan Havaalanının (North East Airfield) Üstten Görünüşü"

Balota


"Balota'nın Genel Görünüşü"

Havaalanı ile meşhur Balota oyuncuların gitmek isteyecekleri yerden. Ona giden tabelalar "Балота" şeklindedir. Kasabadan pek fazla bir şey beklemeyin Balota'yı Balota yapan tek şey havaalanıdır.


"Balota'nın Üstten Görünüşü"


"Balota'daki havaalanının Üstten Görünüşü"

Stary Sobor


"Stary Sobor'un Genel Görünüşü"

Ve geldik en kritik noktamıza, Stary Sobor. Ona giden tabelalar "Старый Собор" şeklindedir. Bu bilgiyi de verdikten sonra sanırım ne kadar tehlikeli bir yer olduğunu söylemeye geçebiliriz. Stary Sobor içerisinde büyük bir askeri kamp bulunduruyor ve bu onu tehlikeli yerler listesine sokmaya yetiyorda artıyor. Büyük bir askeri kamp demek silah ve mühimmat demek. Onun olduğu yerlerde de oyuncuların olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Eğer kötü bir şekilde giriş yaparsanız kafanıza kurşunu yersiniz. Bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekiyor. Ama bu tehlikeye değer çünkü oradan bulacağınız silahları ve mühimmatları başka hiç bir şehirde bulamazsınız. Tabi yapılar sadece askeri kamp ile de sınırlı değil. Süper market, çiftlikler ve evlerde şehir içerisinde mevcut.


"Stary Sobor'un Üstten Görünüşü"

Zelenogorsk


"Zelenogorsk'un Genel Görünüşü"

Zelenogorsk haritanın alt taraflarında yer alıyor ve onu önemli yapacak özelliklere de mevcut bir şehir. Ona giden tabelalar "Зеленогорск" şeklindedir. İçerisinde süper market bulunduruyor. İçerisinde bulabileceğiniz arabalar da onu gidilmesi gereken yerler listesine sokuyor. Onun dışında önemli bir şeye sahip değil ama çiftlikler ve fabrikalar bakılması gereken yerler.


"Zelenogorsk'un Üstten Görünüşü"

YÖN BULMA VE HARİTA

Önemli noktaları ve şehirleri açıklığa kavuşturduk. Peki nasıl gideceğiz ? "Haritamız yok, pusulamız yok yönümüzü nasıl bulacağız ?" dediğinizi duyar gibiyim. Sakin olun hepsini açıklayacağız. Oyun ilk başladığınızda size harita veya pusula vermiyor yani kısacası sizin bulmanızı istiyor. Haritayı ve pusulayı bir evde, süper markette, askeri kampta kısacası her yerde bulabilirsiniz en kolay bulabileceğiniz yerler evler ve süper marketler. Buralara dikkatlice bakın inceleyin. Peki ilk doğdumuzda nerde olduğumuzu nasıl anlayacağız ?


Resimde de gördüğünüz gibi oyuna ilk spawn olduğunuzda (yani doğdunuzda) nerde olduğunuz kısa bir süre için yazar. Buraya dikkatlice bakın. Dalgınlığınıza gelmiş görememiş iseniz "Abort" atıp (yani lobiye geri dönüp) oyuna tekrar girip nerede olduğunuzu görebilirsiniz. Nerede olduğumuzu bulduk peki büyük kentlere nasıl gideceğiz ? Eğer şansınız var ise zaten büyük kentlerden birinde başlarsınız.

Bu siteden haritadaki şehirleri, önemli yerleri, binaların küçük orta veya büyük olduğunu vs. hepsini görebilirsiniz. Tabi nerede olduğunuzu göremezsiniz onu kendimiz bulacağız.

Harita bulduk ama pusula bulamadık yönümüzü nasıl bulacağız ? Kuzeye mi gidiyoruz batıya mı yoksa güneye mi ? Eğer pusula bulamadıysanız ve kıyıda iseniz yön bulma şansınız var demektir. Deniz yardımı ile yönünüzü bulabilirsiniz. Aranızda ne diyor bu arkadaş diyenleriniz olacaktır. Hemen açıklayayım eğer denizi sağımıza alıp ilerlersek kuzeye gitmiş oluruz. Denizi solumuza alıp gidersek ise güneye. Peki etrafta deniz yok yönümü nasıl bulacağım derseniz işte o biraz zor onun için mutlaka pusula gerekiyor. Saat ile yön bulma da var ama o biraz uğraştıran ve karışık bir iş o yüzden onu pas geçiyorum.

HAYATTA KALMA VE KARAKTER (KISACASI MURAT THE SURVIVOR  )

DayZ oynarken böyle bir isim görmüştüm o yüzden yazayım dedim ve her zaman komiğime gider bu nick  Neyse hayatta kalma kısmına gelelim. Etrafımız zombi dolu ve hayatta kalmış kişilerden biriyiz. Zombiler sizi farketti ve üstünüze doğru geliyor ne yaparsınız ? Tabi ki gel canım kardeşim sana bir sarılayım demezsiniz herhalde direk koşmaya başlarsınız. Biz de aynen öyle yapıyoruz ve zombilerin bizi farkettiğini gördüğümüz anda direk koşmaya başlıyoruz. Öncesine bir flashback yapalım yani zombinin bizi görmediği ana geri gidelim   Bir kasabanın yanından geçeceksiniz ama içinde zombiler var ve siz onların sizi görmesini istemiyorsunuz yapacağını ilk şey kasabanın etrafından dolaşmak. Ama ben kasabaya göz atmak istiyorum derseniz en azından eğilerek dolaşmalısınız. Eğilmek demişken şimdi soracaksınız hangi tuş eğiliyor hangisi ayağa kalkıyor vs. diye hemen kontrolleri yazıyorum.


 • Escape (yani ESC): Oyunun menüsünü açar.
 • W/A/S/D: Standart oyuncu kontrolleri (ileri gitme, sola gitme, geri gelme, sağa gitme)
 • W (2x basma): Hızlı koşma
 • Z: Yere yatma (sürünme)
 • X: Eğilme
 • C: Ayağa kalkma
 • V (basıp bırakma): Çitlerin, duvarların üzerinden vs. atlama
 • V (basılı tutma): Takla atma (Combat Roll)
 • Shift (basılı tutma): Yürüme
 • Shift (basıp bırakma): Yürüme/Tempolu koşmaya geçiş

 • Sol Fare Tuşu: Ateş etme (balta varsa vurma, flare yada chemlight varsa atma)
 • Sağ Fare Tuşu (basıp bırakma): Silah varsa dürbüne geçme, nişancılık yaparken nefes tutma
 • Sağ Fare Tuşu (basılı tutma): Yakınlaştırma
 • Orta Fare Tuşu (yuvarlama): İşlem menüsü
 • LCtrl (2x basma): Silahı indirme/kaldırma
 • F: Silah modu ve taktiksel eşyalara geçiş (flare, chemlight gibi)(diyelim ki AK-74'ünüz var. AK-74'ün iki modu var "Full" ve "Semi". Full modunda basılı tutarsanız arka arkaya atışlar yapabilirsiniz. "Semi" modunda ise tek tek yani sol tuşa ne kadar basarsanız o kadar atış yaparsınız. Her silahta aynı modlar olmayabilir. Mesela FN-FAL'da "Burst" modu var tek sol tık ile 3 mermi atıyor)
 • R: Silahı yeniden doldurma
 • Page Up: Sniper dürbününün zeroing ayarını yükseltme
 • Page Down: Sniper dürbününün zeroing ayarını düşürme

 • Q: Sola yatma
 • E: Sağa yatma
 • Alt (basılı tutma): Serbest bakınma
 • Numerik Eksi Tuşu (basıp bırakma): Uzaklaştırma
 • Numerik Artı Tuşu (basıp bırakma): Yakınlaştırma (Sağ fare tuşu ile aynı işlemi görür)
 • Numerik Enter Tuşu (basıp bırakma): 3rd/1st Person (Arkadan gösterme ve gözden görmeye geçiş)
 • Ö: Önceki konuşma kanalı
 • Ç: Sonraki konuşma kanalı
 • (.) (Nokta tuşu): Konuşma penceresini açma
 • Caps Lock (basılı tutma): Sesli konuşma
 • (,) (Virgül tuşu): Asker selamı (ayakta iken)

 • G: Envanter (yani Gear)
 • O: Saat
 • B: Dürbün
 • K: Pusula
 • N: Gece görüşü
 • Ctrl+M: GPS arayüzünü açma
 • M: Harita
 • L: El feneri (ve araç ışıkları) açma kapama

Saat ve pusula düğmelerine iki defa basarsanız sürekli ekranda gözükür. Kapatmak için yine iki kere basın. 

Kontrolleri öğrendik sıra geldi zombilerden nasıl saklanacağımıza. Eğilmek zombilerin sizi görmemesini kolaylaştırır. Yere yatarken zombiler sizi göremez (zemine göre değişebilir, kaya, çimenlik vs.). Zombilerin yanından sürünerek de geçebiliriz ama fark edildiğimiz zaman ayağa kalkarken ki süreyi hesaplarsanız bunun iyi bir fikir olmadığını da görürsünüz. Yani siz ayağa kalkana kadar zombiler size birkaç tokat vurmuş olurlar. O yüzden sürünmeyi zombilerin yakınında kullanmayın eğilmeyi tercih edin. Kasabanın veya şehirin içinde iken asla yollardan yürümeyin. Otlardan yürüyün otlar yoksa da kaldırımlardan yürüyün. Yoldan yürümek zombileri üstünüze çekecektir. Ayrıca hızlı koşmayın tempolu koşun yani yavaş koşun. Her zaman farkedilmeyeceğiz diye bir şey yok diyelim ki farkedildik. Zombi üstünüze doğru geliyor. Hemen en yakın eve girin eğer evin ikinci bir çıkışı varsa oradan çıkın yoksa (tek girişli ev gibi yada bir oda gibi bir yerde iseniz) zombinin size yaklaşmasını bekleyin (mesafenizi uzak tutun) sonra yanından hızlıca çıkın. Yanımda ev yada bir bina yok o zaman ne yapacağım diyenler şimdi sorunuzu cevaplıyorum. Hemen ormanlık bir alana girin ve ağaçların arasında zik zak yapın. Zombiler ağaçlara takılıp size yetişemeyecekler. Böylece onlardan kurtulmuş olacaksınız (bir süreliğine de olsa).

Zombiler her zaman yakanızı bırakacak değiller, bazen öyle bir noktaya geliyor ki kilometrelerce kovalamacalar bile olabiliyor. Bu yüzden dediğim taktikleri mutlaka uygulayın aksi taktirde zombileri peşinizde kuyruk gibi sürüklersiniz.

Karakterimize gelince DayZ kendisini ARMA II oyunundan yani askeri simulasyon oyununa mod yapıldığı için (zaten yakında bağımsız sürümü de çıkacak) gerçekçilik en üst seviyede oluyor. Karakterimiz acıkıyor, susuyor, üşüyor. Bunların dışında bizim bir kan seviyemiz var ve bu seviye düştükçe karakterimiz değişik reaksiyonlar gösterebiliyor. Kanımız çok fazla azalmamış ise ekran azıcık soluyor, yarıya düşmüş ise ekran iyice soluyor, baya azalmışsa belirli aralıklarla bayılmaya başlıyorsunuz. Bittiği zaman ne olduğunu sormayın zaten biliyorsunuz. Karakteriniz ölüyor. Zombilerin yada diğer oyuncuların saldırısına uğradığınız zaman karakterde kanamalar baş gösteriyor. Kanama başladığı zaman hastanelerden, evlerden yada diğer yerlerden bulacağınız bandajlar ile yaralarınızı sarıp kanamayı durdurmanız gerekiyor. Eğer durdurmazsanız kanamadan dolayı ölebilirsiniz. Kan göstergesini sağ taraftaki ikonlardan anlayabilirsiniz zaten onları da birazdan açıklayacağım. Kanımız azaldı peki yapabilecek bir şeyimiz yok mu ? Tabi ki de var evlerden bulabileceğiniz tahin ile pekmezi karıştırıp yiyoruz. (Şaka yapıyorum ciddiye almayın sakın oyunda da öyle bir şey yok zaten D ) Neyse konumuza dönecek olursak kanımızı arttırmanın bir çok yolu var. Süper marketlerden bulduğumuz yiyecekleri yiyerek kanımızı az da olsa arttırabiliriz. Bir yolu daha var; avlanmak. Evet oyunda avlanabiliyoruz. Açık arazilerde bulunan hayvanları avlayarak kanımızı arttırabiliriz. Eğer ben uğraşamam daha kolay yolu yok mu diyorsanız tabi ki de var. Kan torbaları. Hastanelerden bulduğunuz kan torbalarını kendinize enjekte edip kanımızı son seviyeye kadar arttırabiliriz. Ne yazık ki bunu tek başımıza yapamıyoruz. Bir oyuncunun daha olması gerekiyor. Göstergelere gelicek olursak;


Vücüt Sıcaklığı: Karakterin vücut sıcaklığı sağda gördünüz termometre simgesi ile gösterilir. Vücut sıcaklığınız 35 derecenin altına indiği zaman ekran titremeye (FPS açısından) ve göstergedeki sıcaklık azalmaya başlar. Gösterge mor ile mavi arasında bir renk ise vücut soğumaya başlamıştır. Kırmızı ise sıcaktır. Yani kırmızı ise endişe edecek bir şey yoktur. Vücut sıcaklığımızı koşarak, evlerin içine girerek, ateş yakarak ve heatpack kullanarak arttırabiliriz.


Susuzluk: Susuzluğumuz matara simgesiyle gösterilir ve susuzluğumuz arttıkça göstergedeki su seviyesi düşmeye başlar. Kritik duruma geldiğinde dibine iner ve yanıp sönmeye başlar. Gidermek içinse kutu kola veya su şişelerinden içeceğiniz suyla susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Bu arada su şişelerini yeniden doldurabiliyorsunuz. Tabi ki de denizi görünce ah şurdan bi su doldurayım demeyin. Göletlerden yada su kuyularından su doldurabilirsiniz.


Kan Seviyesi: Kan seviyemiz damla simgesiyle gösterilir. Yukarıda da açıkladığım gibi kan seviyemiz azaldıkça göstergedeki seviyede azalmaya başlar ve bitersede ölürsünüz.


Açlık: Açlık göstergesi çatal kaşık ile gösterilir. Açlığımız arttığı zaman çatal kaşık simgesi kararmaya başlar. Dibe indiğinde yanıp sönmeye başlar. Gidermek içinde konserve, et vb. yiyecekleri yemelisiniz.


Kırık Kemik: Çatışmada, zombilerin saldırısına uğradığınızda, yüksek bir yerden düştüğünüzde kemiğiniz kırılır. Kemiğimiz kırılınca neyse kemik kırıldı aksiyona devam sonra hallederiz diyemiyoruz tabi ki de. Karakterimiz koşamıyor, yürüyemiyoruz. Yerde sürünmeye başlıyoruz. Tamam da bunun bir çaresi yok mu tabi ki var. Morfin. Hastanelerden bulacağınız morfini kendimizi enjekte ederek kırık kemiğimizi düzeltebiliriz. Bunun için ikinci bir oyuncu gerekmiyor kendimiz yapabiliyoruz.


Duyulma ve Görülme: Zombilerin sizi duyma ve görme (kulak duyma, göz görme) oranlarıdır. Çubuklarla gösterilir. Eğilerek yada yürüyerek gidersek daha az gürültü çıkar ve bu da buraya yansır. Eğer koşarsak duyulma oranını arttırır ve zombileri üzerinize çekersiniz.
Cevap bulunamadı.