alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
187
DayZ SİSTEM
Hakan S.
19 Aralık 2014 18:31
   merhaba arkadaşlar.gördüğüm kadarıyla oyuncularımızın ekran kartlarıyla ilgili pek bilgileri yok bu yüzden bu rehberi hazırlamak ve size sunma gereği gördüm. rehberde bulacağınız bilgiler ekran kartı alırken dikkat etmeniz gereken noktaları ve hali hazırda bulunan kartınızı başka kartlar ile karşılaştırabilmenizi sağlayacak..kendi ekran kartı özelliklerinize ayrıntılı bakabilmeniz için resimde adı geçen programa sahip olmanız gerekmekte.

1.) Bus interface : Kartın veriyolu arayüzünü ve onun bant genişliği ayarını gösterir.günümüzde en çok kullanılanlar 
   PCI-E 2.0 x16 ve 3.0 x16 dır.

2.) Kartın desteklediği directx ve shader sürümünü gösterir.oynadığımız oyun 9.0 sürümünü kullanıyor ama bizim kartımız directx 10 veya 11 nasıl oluyorda oynuyoruz? hemen söyleyim.kartınızda directx 11 ibaresini görüyorsanız bilinki directx 11 e kadar olan uygulamaları oyunları vs destekler.

3 ve 4 ü benzetme ile anlatacam.4 numarayı (Texture fillrate) kamyon üzerinde karpuzları ovalayıp indiren amca olarak hayal edin. 3 numarayı ise(pixel fillrate) tezgahın başında durup 4 numaralı amcadan aldığı karpuzları dizen yaşlı amca olarak düşünün.bu değerler ne kadar yüksekse bu amcalar o kadar hızlı çalışır.

5.) memory type yani belleğin tipi ve jenerasyonunu gösterir. gddr3 önceki ddr belleklerin bant genişliğini 3 e katlar. gddr5 dururmu madem sen ddrları 3 e katladın bende seni 3 e katlıyorum der ve katlar.jenerasyona göre(eskiden yeniye) ddr-gddr3-gddr5.

6.) bus width i ise bir yol olarak düşünün sağdaki değeri ise o yolun genişliği.yol ne kadar geniş olursa o kadar çok araba geçip gidebilir.geçen arabaların hızları ise gpu hızı ve memory hızına bağlıdır.(gpu clock,memory clock)

7.) bandwidth deki değer ise yoldan geçebilecek arabaların hız limiti olarak düşünün.

8.) memory size: bilgisayarımızda bulunan ramlara benzetebiliriz.grafik kartımızın üzerinde ne kadar ram varsa bi o kadar hafıza demek oluyor.grafik ayarları yükseldikce hafızaya alınması gereken veri miktarıda artıyor.

benim sistemim.amd fx4100(4 çekirdek) 3.6 ghz işlemci. 4 gb 1600mhz ram. ve resimde gördüğünüz ekran kartı ile dayz oyununu low ayarlarda şehir içi 25-30 şehir dışı 50-60 fps arası oynuyorum. buna göre karşılaştırma yapabilirsiniz.
Emirhan Ş.
19 Aralık 2014 23:50
yardımın için saol