alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
416
DayZ Standalone - Stabil ve Experimental Sürümü İndirmeden Değiştirme Rehberi
Erhan Ş.
30 Aralık 2014 17:21


- Stabil ve Experimental Nedir ?
- Geliştirme aşamasındaki DayZ Standalone 2 farklı versiyonla oyuna sunulmaktadır. Biri Stabil sorun olmayan ve oyuncuların standart olarak indirdikleri versiyondur. Diğeri Experimental yani geliştiricilerin bir dahaki stabil sürümde ekeleyecekleri tüm özellikleri test ettikleri versiyondur.

- Bu Rehber Bana Ne Fayda Sağlayacak ?
- Ne Yazikki Stabil'den Experimental'a , Experimental'den Stabil sürüme geçerken büyük dosyalar Steam tarafından indiriliyor bu rehber sayesinde basit bir işlemle 2 sürümüde koruyarak bir daha steam'in dosya indirmesini önleyeceğiz. Göstereceğim işlem sadece 1 dakika sürüyor.

- Risk Var mı ?
- Hayır hiçbir risk yok yaptığımız işlem sadece Steam'in diğer versiyonu indirdiğinde sildiği dosyaları korumak ve silmesine engel olmak

1.Aşama

İlk olarak Stabil sürümümüz hazır ve son versiyonda olmalı bunu unutmayalım , ve sizde experimental sürüm indirip son sürümü test edeceksiniz buraya kadar herşey normal ama şimdi biz burada müdahale ediyoruz. Experimental sürümü indirmeden önce oyun dosyalarımıza gidiyoruz. 

C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\commonGördüğünüz resimdeki DayZ klasörü şuan Stabil sürüme sahip eğer direkt olarak experimental sürümü yükleseydik Steam onu silip Experimental versiyonu yükleyecekti. 

Şimdi DayZ klasösörünü kopyalayıp aynı yere yapıştırıyoruz ve yeniden isimlendirip ''DayZ- Stabil'' yapıyoruz.Şimdi standart experimental versiyona Steam üzerinden geçebilirsiniz.2.Aşama

Experimental sürüm indikten sonra oyun dosyalarımıza geri geliyoruz ve diğer ''DayZ'' klasörünün ismini ''DayZ -Experimental'' yapıyoruz.Gördüğünüz gibi artık iki oyun klasörününe de sahibiz fakat önemli olan bunu steam ile uygun çalışma şekline getirmek buda çok basit. Şimdi Steam'a girip DayZ'ye sağ tıklayıp diskteki dosyaları sil diyoruz. Herhangi ismi DayZ olan klasör olmadığı içib hiçbirşey silmiyor fakat silindi olarak gözüküyor.3.Aşama

Şimdi ise hangi versiyonu oynamak istiyorsak oyun dosyalarına giderek az önce ismini değiştirdiğimiz yüklemek istediğiniz versiyonun ismini yeniden DayZ yapıyoruz mesela ben Experimental oynayacağım için ''DayZ - Experimental'' klasörünün ismini yeniden ''DayZ'' yapıyorum.Şimdi ise Steam'a giderek DayZ'ye sağ tıklayarak hangi versiyonu oynamak istiyorsak onu şeciyoruz.Şimdi ise DayZ'ye sağ tıklayarak yükle diyoruz ve hiçbir indirme yapmadan 1 dakika bekleme süresi ile istediğiniz versiyonu yüklemiş oluyor. Bu işlemden sonra hiçbir indirme yapmadan dosyaları buluyor ve otomatik olarak geçiş sağlıyor. Bundan sonra ise diğer versiyona geçmek için yine aynı ilemleri yapıyoruz ve 2 dakikalık bir işme ile 2 GB boyutundaki dosyaları heep beklemekten hemde indirmekten kuruluyoruz.

- Peki Versiyon Yükselirse Ne Olacak ?
- Farklı bir işlem yapmanıza gerek yok eğer ufak bir güncelleme üzerine gelmiş ise otomatik olarak fazla olan dosyayı indirir ve mevcut dosyanın üzerine kurar sizin bir işlem yapmanıza gerek yok.

Bir sonraki rehberde görüşmek üzere arkadaşlar hayatta kalın !

 
Cevap bulunamadı.