alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
213
Dayz Standalone ll Ayrıntılı Role Play Rehberi
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 18:22
Merhaba herkese, öncelikle forumda ki bir çok kişinin Role Play'e hevesli olduğunu ve çoğunun'da RPG deneyiminin olduğunu gördüm bunun için oldukça ayrıntılı bir Role Play rehberi hazırlama gereği duydum. Umarım bilmeyenler için ayrıntılı ve bilgilendirici olur.

A-1 ROLE PLAY NEDİR

"Roleplay/roleplaying -Rol yapma- gunumuzde bircok oyuncu tarafindan begenilerek ve uzun sureler boyunca oynanan ve en cok tercih edilen oyun turlerindendir. Ister masaustunde olsun isterse de bilgisayar ekraninda, oyun oynanirken gecirilen sure icerisinde cesur bir savasci kimligine burunuyor olmak, engin zekasinin kullanimi ile etrafina korku salan bir buyucuyu oynamak, veya golgelerde sinsice gezip tuzaklar kurarak dusmanlarini en gafil zamanlarinda avlayan bir suikastci kimligine burunmek pek cok kisiyi cezb'etmistir."

 RP/RPG ve MMORPG adi altinda gelistirilmis olan bu tur oyunlarin bizlere vermis olduklari farkli bir karakteri canlandirma imkani nasil zevkli ve ilgi cekici geliyorsa, oyun icerisinde canlandirdigimiz karakterin kimligine gore davranma sekli de bir o kadar ilgi cekici ve ragbet goren bir oyun oynama seklidir"Demiş bir arkadaş Role Play'in bir çok tanımından en açıklayıcısı budur. Ve kısacası bu bir "oyun oynama şeklidir". Unutulmasın RPG'yi SAMP ( San Andreas Multiplayer ) tarzı oyunlarla kısıtlamak yanlıştır. Star Wars : Galaxies, World of Warcraft, Second Life vb. oyunlar da RPG türüne girer.

Role başlamadan önce karakterinizi ve hedeflerinizi belirlemelisiniz, bu konu hakkındada kendinize seneryo hakkında paralel bir hikaye hazırlayabilirsiniz.Unutmayın sanal tabanlı gerçek bir karakter yönetiyorsunuz ve fantastik rpg yapmıyorsunuz. Bunun süper güçleri olamaz veya daha başka güçleri vs. Kişisel özelliklerini, hayat hikayesini, yeteneklerini sizin belirlemeniz gerekmektedir. Karakterinizin giyim tarzını ve yaşam alanını sizin belirlemeniz gerekir.

Bir önemli husus ise karaterinize vereceğiniz olan isimdir, karakterinizin ismini verirken "RPG" terimini iyi kavramış olmanız gerekmekte.  Çünki rol yaparken kullanıcı adı değil, tam bir isim kullanmanız gerekmekte. Örnek vermek gerekirse; mrtexas6312, awbdjnlk1235098, Revenge252 gibi isimler kullanmak Role Play terimlerine/kanunlarına aykırı kaçar. Bunlar yerine, kendinize özgün isimler kullanmanız gerekir. Mesela Jackson Reynolds, Adolpha Jackson ve Michael Clarkson isimler rol oyuncusu için daha sağlıklı isimlerdir.  

Ardından ise karakterinizin kim olduğuna dair bir özgeçmiş hazırlamanız gerekir. Genellikle özgeçmişler karakterin doğduğu ve büyüdüğü şehir hakkında olur. Fakat Dayz gibi bir evrende karakterinizi bilincini kaybetmiş, nerede olduğunu, kim olduğunu hiç hatırlamayan bir insanı da canlandırabilirsiniz. Role playi sergileme konusuna gelirsek; konuşmalarınızda ve tavırlarınızda benliğinizden çıkıp, karakteriniz her kim ise o role bürünmelisiniz. Diğer oyuncularla konuşurken edebi metinler kurmanız gerekmez. Temelinde role play, güzel konuşmak veya bilge gözükmek değil, kimi nasıl canlandırdığınız ile alakalıdır. 

A-2 GENEL ROLE PLAY TERİMLERİ

IC:Canlandırdığımız karakteri temsil eden kanaldır, bu kanal üzerinden karakterimizi canlandırabiliriz. IC olarak sorulan her soru, yapılan her konuşma karakterinizi ilgilendirir.Mesela birisi size IC kanaldan bir takım tavırlar takındı, bunu admine şikayet edemezsiniz. Bu tavırları IC kanaldan sürdürmelisiniz. Çünki bu size değil, oyunda ki karakterinize takınmış bir takım tavırlardır. İngilizce açılımı In Character yani Karakter İçi anlamına gelir.

OOC: Bu kanal tamamen şahsınızı ilgilendiren kanaldır, yani oyunda bir arkadaşınıza PM attığınız kanal OOC kanaldır. Sizin gerçek hayatla ilgili konuşmalarınız, karakterinizi ilgilendirmez veya gidişatını değiştirmez. Biri size OOC kanaldan bir takım tavır tutarsa oyunda ki karakterinize değil, tamamen size yani şahsınıza tuttuğu bir tavırdır. Karakterinizin hikayesini değiştirmez veya engellemez.

A-3 ROLE PLAY AMACI

Basitleşmiş oynanışı hayal gücünüzle geliştirip ayrıntılaştırmaktır, tabi bunları rol'ü kavramış kişileri yapabilir genellikle. Olaylar, karakterler ve öykü yapısı yerine, öykü tecrübesinden bir fikir verir. Hikâyeler gibi rol yapma oyunları, hayali gücünü tuttukları için başvururlar. Etkileşim, rol yapma oyunları ve geleneksel kurgu arasındaki kritik farktır. Hâlbuki, bir televizyon programının seyircisi pasif bir gözlemci, rol yapma oyunda bir oyuncu hikâyeyi etkileyen seçimler yapar. Bu gibi rol yapma oyunları, hikâye meydana getirmek amacıyla arkadaşların, küçük bir partide işbirliği yaptıkları hikâye anlatma oyunlarının eski bir geleneğini devam ettirmektedir. Unutmayın, rol ufkunuz ne kadar genişse hayal gücünüz o kadar güçlüdür.

Basit rol yapma kalıpları, "polisler ve hırsızlar" ve "kovboylar ve Kızılderililer" gibi çocuk geleneksel çocuk oyunlarında bulunurken; rol yapma oyunları, oyun kolaylaştırıcıları ve etkileşimin ilkeleri gibi eklerle, bu temel kanıya, bir entelektüellik ve süreklilik seviyesi ilave eder. Rol yapma oyunundaki katılımcılar, özel karakterler ve gelişmekte olan bir plot oluşturacaklardır.


A-4 ROLE PLAY NASIL YAPILIR

İlk önce karakterimizi iyi tanıyıp hedeflerimizi belirlememiz lazım, yaptığımız hareketleri bir mantık çerçevesine oturtmalıyız. Hareketiniz önce size mantıklı gelmeli, ardından diğer oyunculara mantıklı gelip gelmediğini düşünmelisiniz. Bunları eğer yerine oturtursanız terimlerde hiç bir sıkıntı çekmezsiniz, ayrıca mantık yürütmek bu işin büyük bir kısmını oluşturur. Zombi ordusunu görüp bunların hepsini ben öldürürüm "heeeeyt dağılın uleee" diyemezsiniz. Kendinizi hayal edin, büyük bir zombi ordusu veya en azından bir zombi topluluğu gördünüz ne yapardınız? Evet işte o aklınıza geleni yapmalısınız daima gizlenmelisiniz veya arkanıza bakmadan koşmaya başlamalısınız. Bu durum aynı oyunda ki insanlar içinde geçerlidir. Bunun yanında ise Yazım ve İmla'ya dikkat edilmelidir, Türkçeyi bozacak yazılardan ve özellikle " Msn Dili " olarak tabir edilen konuşma tarzından şiddetlekaçınılmalıdır. 

Rol yaparken hiç kimseden, hiç bir kuruluştan, hiç bir şeyden örnek almamalısınız yani anlatmak istediğim; TWD izleyip rol yapmaya kalkışmayın hayal kırıklığına uğrayıp RP'den soğuyabilirsiniz. Çünkü rolün akışı ile bir dizinin veya herhangi birşeyin akışı belli olmaz değişebilir, karakteriniz her kim ise o role bürünmelisiniz. Kısacası; kendinize özgü olmalısınız!

A-5 ROLE PLAY VE DAYZ (!)

Survival oyunların kaderidir RP zaten Dean Hall'da oyunda RP öğelerinin bulunacağını Dayz SA yapım aşamasındayken de dile getirmişti. DayZ modda da bu durum başarıyla aktarılmış ve küçük rütuşlarla RP modu çıkarmışlardı, sanırım Demirherif'in bu modla ilgili bir videosu bile vardı isteyenler izleyip bilgi alabilir. Her neyse bu oyunda istiyorsanız bir Ranger ( İzci, Serbest Takılan ) olabilirsiniz, isterseniz bir yerleşkenin haydutları veya sakini olup orada kendinizi ve takımınızı koruyabilirsiniz biliyorsunuz, bir çok seçenek de mevcut. Bu olay artık sizin düşüncelerinize ve fikirlerinize kalmış bir unsur. 

Gelecek olan Base ( Üs, Yerleşim, Takım vs. ) sistemiyle RP kavramı daha çok oturacaktır yerine. Şuan oyunda yaptığınız bazı şeyler bile RP kulvarına girmekte mesela yağmurlu bir havada mataraya su doldurmak ve bu animasyonlarla destekli, bunları fırsata çevirebilirsiniz. Anlatmak istediğim eğerPost Apokaliptik RP seviyorsanız Dayz bir "Hurma" bu oyunda gerçeklik ile alakası olan herşeyle RP yapabilirsiniz. Bir çok amaç, konu, yön ve fikir edinebilirsiniz. Malum oyun şuan Alpha aşamasında, bir çok eklenecek özellik var. Oynadıktan bir kaç hafta sonra oyun klişeleşiyor ve sürekli PVP yapmak zorunda kalıyorsunuz. Oyunu klişeleştirmek istemiyorsanız kendi çapınızda veya arkadaşlarınıza RP yapabilirsiniz. Boş bir arazinin ortasında ki binanın içinde kamp ateşi yakıp sohbet edebilir, yemeklerinizi kızartabilir ve karnınızı doyurabilirsiniz hatta bundan daha fazlası.( Oyunda rol öğeleri fazla. ) 

B-1 KARAKTER

Rolün akışını belirleyen karakteriniz ve karakterinizi yöneten sizlersiniz. İlk önce karakterinizi kafanıza hayal edip amaçlarınızı belirlemelisiniz ki bir Survival oyundasınız en büyük amacınız daima hayatta kalmak olacaktır. Zaten seneryo oyunda bizlere bağlı olarak oyunda şekillenecek, gelişecektir. Dediğim gibi TWD izleyip rol yapmanızı önermiyorum, kendiniz olmanız kendi fikirlerinizle karakterinizi yönetmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bunun nedeni; yapıcağınız rolü tam anlamıyla benimseyip, karakter ile bütünleşmenizdir. Bu konu üzerinde durmayacağım Clementha'nın hazırladığı RP rehberinde oldukça ayrıntılı şekilde açıklamış zaten.

B-2 DEATHMATCH OYUNCULAR ( ANTI ROLEPLAYER'LAR )

Kendi tabirimdir, DM oyuncuları. Rolcüler için en büyük sıkıntı, çünkü bu oyuncuların Rol kavramı ile uzaktan yakından ilişkileri yoktur. Tek yaptıkları şey karakterlerini yaşatıp ölmemeye çalışmaktır. Bu tarz oyuncuları yok sayabilirsiniz, kesinlikle münakaşaya girmeyin. Zaten bu tarz oyuncular olduğu sürece genel sunucularda kendi aranızda rol yapmaya mahkumsunuz. Ayrıca hayali olarak onlarıda hikayelerinizde yer verebilirsiniz, sizi nerde vurdukları? nerde soydukları? vs...


Dipnot: Zaman buldukça bu konu üzerinden rehber'e devam edeceğim. Kelime hatalarını bana iletebilirsiniz.
Cevap bulunamadı.