alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
382
DayZ Standalone Rehberi || FPS Yükseltme Rehberi
Erhan Ş.
30 Aralık 2014 17:09
ilk olarak oyunun neden kastığını anlasak daha iyi olur diye düşünüyorum bildiğiniz gibi DayZ'in haritası gerçekten büyük işin içine itemler ve Zombiler (veya da diğer AI)ler girince oyun kasmaya başlıyor bütün bu bilgilerin oyunca gitmesi bilgisayarınızı biraz zorluyor

Tamam neden kastığını anladıkta nasıl düzeltecez diyorsunuz sanırım tamam geliyorum konuya   :D

lütfen ayarlara gelmeden önce bütün sürücülerinizin güncel olup olmadığına bakın eğer güncel değiller ise GÜNCELLEYİN

NVIDIA : http://www.nvidia.com.tr/drivers

AMD ATI : http://support.amd.com/en-us/download

Hemen Steam'i açın kütüphane'ye gelin oradan DayZ'ye sağ tıklayın oradan özellikleri seçin ve çalıştırma seçeneklerine gelin buraya aşağıda olan komutları kendinize göre ayarlayıp yapıştırabilirsiniz gerçekten büyük yardımı dokunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim

"-high -nosplash -cpucount=2 -exThreads=3 -winxp" (BURADAKİ KOMUTU YAPIŞTIRMAYIN KENDİ BİLGİSAYARINIZA GÖRE AYARLAYIN LÜTFEN)

benim ayarlarım bunlar
şimdi bu komutların neye yaradıklarını açıklayacağım bazılarını pek bilmesemde  :D
-high : bu komut işlemcinizin oyuna daha çok önem vermesini sağlar 
-nosplash: bu komut ise oyunun girişindeki bohemia gibi yazılardan kurtulmanızı sağlar pek önemli değil ama kullanmanızı tavsiye ederim
-cpucount=() : bu komut ise işlemcinizde kaç çekirdek varsa oyunun okadar kullanmasına izin verir gerçekten önemlidir işleminizi kaç çekirdekli olduğunu bulmak için çalıştıra "DxDiag" yazıp oradan bakabilirsiniz
-exThreads=() : yine işlemci ile ilgili birşey tam olarak neye yaradığını bilmiyorum ama işlemciniz iyi ise yüksek değerlerde tutabilirsiniz örneğin 7 gibi (değer sayıları 1,3,5,7'dir)
-maxmem=() bu komut oyunun ne kadar ram kullanıcağını ayarlar çok fazla yapmananızda yarar var(ama örneğin 4 gb ram gibi raminiz varsa 8192 yazmayın :D) (değerleri 2042,4096,8192vb...)
-winxp: ve geldik son başlangıç komutumuza bunu açıklamak biraz zor en kolayı özetini geçmek olsa gerek yaptığı iş ekran kartına binen yükü hafifletirmek kesinlikle kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum(BU KOMUTU GİRDİĞİNİZDE OYUNDA İKEN ALT+TAB ÇEKERSENİZ OYUNUNUZ CRASH VERECEKTİR)(Bu komutu yazdığınızda oyununuz DX9 ile çalışacaktır.)(Bir ekleme daha Skype veya da TeamSpeak gibi programları kullanmak istiyorsanız veya da stream snipe yapmak istiyorsanız :D OverWolf adlı programı kullanabilirsiniz program'a Steam Overlay'in gelişmişi diyebiliriz sanırım.)

geldik DayZ Cfg'ye burda yapacağımız iş ise kolay ve basit sadece Belgelerime gidin ve oradan DayZ klasörünü açın orada DayZ adlı bir cfg dosyası bulacaksınız onu word pad veya da notpad gibi programlarla açın
ctrl+f yaparak şunu yazın "GPU_MaxFramesAhead" böyle bir kod bulacaksınız bunun default değeri "1000"'dir siz bunu "1" yapın ardından altındaki değer olan "GPU_DetectedFramesAhead" default değeri "3"dür onu da 1 yapın ve ctrl+s yapıp kaydedin

yine belgelerime gidiyoruz ve oradan DayZ other files giriyoruz orada iki dosya ile karşılaşıyoruz bunlardan daha çok yer kaplayını not pad veya da wordpad ile açın
buradan yine Ctrl+f ile "sceneComplexity" aratın ve değerini "100000;"(500 YAPIN) yapın 
ardından onun 2 altında olan 
"viewDistance" da 1000 yapın onun altında PreferredObjectViewDistance var onuda 1000 yapın ve kaydedip çıkın

küçük bir tweak daha fakat bu tweak'i oyunun başlangıcında winxp komutu varken yapmayın komutun silin ve tweaki yapın daha sonra komutu tekrar yazarsınız
öncelikle sisteminizin 64 bit veya da 32 bit olduğunu bilmeniz gerekiyor
sonra da şu programı indirmeniz

kurduktan sonra oyun açık iken CTRL+ALT+DELETE yapın ardından işlemlere gelin oradan DayZ.exe'ye sağ tıklayın öncelik ata deyip oradan yükseği seçin yüklediğimiz program sayesinde oyuna her girişimizde bu ayarı yapmaktan kurtulmuş oluyoruz ve bu sayede oyunumuz daha hızlı çalışmış oluyor

Eğer benim gibi NVIDIA kullanıyorsanız Denetim masasından 3d ayarlar bölümünden bütün ayarları yüksek performans ve kapalı konumuna getirseniz FPS'niz artacakatır ATI kartları bilmediğim için pek birşey söyleyemem fakat onlarda da benzer seçenekler var

geldik son bölüme hala fps değeriniz düşük ise oyun içerisindeki bütün ayarları düşürün ve Game Booster gibi programlar kullanın  eğer hala düşük fps alıyorsanız sisteminizi değiştiriniz yada sisteme overclock yapabilirsiniz

Win 8 geçmenizi tavsiye ederim şahsen  bende DayZ ve Arma oyunlarında Fps artışları oldu.

Cevap bulunamadı.