alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
239
DayZ Standalone Yeni Loot Respawn Sistemi İnceleme
Erhan Ş.
21 Aralık 2014 11:35
DayZ Standalone'nin bugün stabil sürümde yayınlanan 0.51 güncellemesi ile yeni bir eşya respawn sistemi gelmiş bulunmakta. Şimdi sizlere bu sistemin nasıl işlediğini açıklayacağım.


Öncelikle gelen respawn sistemi çok makul ve survival konusunu irdeleyen bir sistem. Normalde sunucular yeniden başlatıldığında eşyalar değişir ve yeniden spawn olurdu ve bu süreç sadece sunucu yeniden başladığında tekrarlanırdı ve sürekli devam ederdi yani her restart farklı eşyalar demekti. Ama artık böyle değil.Yapımcı Dean Hall eşyaların yeniden spawn olma sistemini kalıcı öğelere bağlayarak yeni bir sistem oluşturdu. Artık sunucularda eşyalar tekrar tekrar spawn olmayacak. Bu sistem şu şekilde işliyor ;Sunucunun ilk açılışında spawn olan eşyalar sürekli olarak kalıyor ve hiçbir restart o öğenin oradan siilinmesine yol açmıyor , örneğin yani bir eşyayı 3 gün oradan kimse almaz ise o eşya hala orada duruyor olacaktır taki birisi gelip o eşyayı oradan alıncaya dek. Eşyanın yerinde olmadığı algılayan sunucu restart'a ihtiyaç duymadan belirli aralıklar ise sunucudaki eksik spawn bölgelerine otomatik eşyaları spawn ediyor. Bir örnek daha , bir binada bir adet konserve gördünüz , onu almaz iseniz ve onu kimse oradan almaz ise o eşya 10 gün boyunca orada kalabilir. Ta ki birisi alana dek. Birisi onu aldığında yerine belirli bir süre sonra yenisi spawn olur.Dean Hall'in gelişmiş spawn sistemi diye nitelendirdiği bu sistem ile sunucuların gerçekçilik açısından oyunculara daha yakın olmasını hedefliyor. Kısaca gerçek bir Dünya havası hissi uyandırmaya çalışan bu sistem ile artık restart'lar kabusunuz olmayacak. Kısaca restartlar artık hiçbir eşyayı yerinden kıpırtatmayacak.
Cevap bulunamadı.