alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
218
Detaylı Yön Bulma Rehberi 2
Salih Y.
20 Aralık 2014 21:22
Evet arkadaşlar hız kesmeden ikinci bölümle devam ediyoruz.

PUSULA İLE YÖN BULMA

DayZ Standalone'da pusula kullanma işi biraz değişmiş. Yani "K" tuşuna bastığınız zaman pusula ekranda gözükmüyor. Pusulayı elinize alıp açmanız gerekiyor. Nasıl kullanacağınıza gelince:

Pusulayı envanterde elinize sürükleyin yada kısayola ekleyip elinize alın. Ardından mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak pusulayı açın. Pusula açıksa (yada açtıysanız) birinci kişi açısına geçip silahı kaldırma tuşuna "Space" basın. Pusulayı sadece birinci kişi açısından görebilirsiniz.

Peki GPS'e ne oldu ?

Evet şu an için oyunda GPS mevcut değil. İleride eklenecek dememe gerek yok herhalde çünkü DayZ modda vardı. Ve kullanması çok kolaydı. Özlüyoruz seni GPS geri dön artık !

Haritalarla ilgili bir şeyden daha bahsetmek istiyorum. Artık haritaları tam olarak bulmuyoruz. Dean Hall beyefendi haritaları parça parça bölmüş.Ve sonra bu parça parça haritaları kendiniz birleştirin demiş. İyi olmuş mu diye sorarsanız şunu söyleyebilirim. Gerçekçilik açısından iyi olmuş. Ama kolaylık açısından pek de iyi olmamış. Zaten haritayı zar zor buluyorduk iyice zorlaşmış. Yada biz mi kolaya kaçıyoruz acaba ?

Parça haritaların listesini de yazalım:

Chernarus+ Haritaları

• Map of SW Chernarus
  • Map of NW Chernarus
  • Map of SE Chernarus
  • Map of NE Chernarus
  • Map of W Chernarus
  • Map of E Chernarus
  • Map of S Chernarus
  • Map of N Chernarus

Şehir Haritaları

• Map of Chernogorsk
  • Map of Berezino
  • Map of Elektrozavodsk
  • Map of Zelenogorsk
  • Map of Krasnostav

NEREDE OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAKSINIZ

"Ne yazıyo abi burda ?"

Eğer bir kentte veya şehirde iseniz yukarıda görmüş olduğunuz tabelalardan nerede olduğunuzu anlayabilirsiniz. Evet Chernarus'ta tabelalar rusça yazıyor. Ve bu sizin için biraz sıkıntı teşkil edebilir. Bir önceki bölümde rusça yazılara anlam verememiş olabilirsiniz ama şimdi anladığınızı varsayıyorum. Hala anlamadınız mı ? İyi o zaman açıklayayım; bir önceki bölümde gördüğünüz şehir ve kasaba adlarının yanına oyundaki tabelalarda göreceğiniz hallerini de koydum. Yani resimdeki kasaba Kamyshovo'dur. Yani sizin anlayacağınız nerede olduğunuzu anlamanın en kolay yolu tabelaları dikkatli bir şekilde okumaktır.

"Yakınlarda hızlandırılmış rusça kursu var mı ?"

Peki herhangi bir şehirde veya kasabada değilim. Nerede olduğumu nasıl anlayacağım ? Evet en azından bir yolda ilerlediğinizi varsayıyorum. Yolda gördüğünüz mavi tabelalar ile hangi şehre veya kasabaya kaç kilometre yol kaldığını görebilirsiniz. Eğer tabelada herhangi bir ok yoksa düz gitmeniz gerekmektedir. Ok varsa dönmeniz gerekmektedir.

Bu tren yolları ne işe yarıyor diyorsanız inanın pek bir işe yaradıkları yok. En azından oyunda şimdilik tren yok. Belki de ileride eklenir kim bilir. Ama şimdilik bir kasaba veya şehir bulmak için kullanılıyor. Tren yollarını takip edin illa ki bir şehre veya kasabaya varacaksınız.

"Belediye es geçmiş buraları. Hani asfalt yollar ?"

Ormanda veya açık bir arazide kaybolduğunuzu varsayıyorum. Köy yolları bu aşamada çok işe yarıyor. Herhangi bir köy yolunu takip ederek küçük bir kente veya kasabaya varabilirsiniz. Yoldaki tabelaları takip etmeyi de unutmayın.

Ormanda veya açık arazide kayboldunuz. Etrafta hiçbir yol veya tabela yok. Ne yapmam gerek ? O zaman etrafı dikkatlice gözlemleyin. Resimde gördüğünüz gibi bir elektrik hattı görüyorsanız takip edin. İlla ki bir kente veya kasabaya varacaksınız.

Daha da Olmadı...

Yüksek bir yere çıkıp etrafı gözlemleyin. Etraftaki önemli noktaları arayın. Önemli noktalardan kastım haritada görünebilecek herhangi bir şey. Bir ev, önemsiz bir kasaba, ağaçlık bir alan, bir dağın yüksekliği yani haritada görülebilecek her şey.  Gördüğünüz manzarayı veya şekli aklınızda tutun ve harita ile karşılaştırın. Benzer yerler aramaya çalışın. İlla ki yönünüzü en azından bir kasabayı yada birkaç evin olduğu küçük bir yerleşim alanını bulacaksınız. Chernarus'ta kaybolmamanız dileğiyle.
Cevap bulunamadı.