alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
195
Emote/Konuşma Sistemi ( Role-Playing )
Ekin G.
25 Şubat 2015 23:43
Öncelikle, roleplay yaparken IC modunda olduğumuzu tekrar hatırlatmam gerekiyor. Gerçek hayattaki kimliğimizle oynamadığımız için, yazışırken kullanmış olduğumuz bazı kısaltmaları, (örn. "slm", "nbr?", "lol" "bb", vb.) kullanmaktan kat'i suretle kaçınmamız gerekiyor. 

Bazen, duygu davranışlarımızı -emote- belirtirken, "...", *...*, [...], vb. ifadeler kullanırız. Örneğin, "güler"; *liderini saygıyla selamlar*; gibi. Bu tür yazı kullanılması, her ne kadar bazı RP'ciler kullanıyor olsa da, genel anlamda pek de hoş karşılanmaz. Genel kanı, bu tür emote belirtmeleri için “İsmimiz, yavaşça eğilerek yerdeki pet şişeye uzanır.” 

Başka oyunlarda emote sistemleri mevcut olmasına rağmen, maalesef DayZ’de bu sistem bulunmuyor.

Roleplay yaparken, diğer oyunlarda genellikle normal “say – chat” bölümü kullanılır. Fakat DayZ ise buna pek elverişli değil. 

Normal oyun microfonu mu olacak, say chat bölümü mü olacak bu büyük tartışma konusu olabilir. Çünkü her ikisinin de eksileri – artıları var.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise, roleplay yaparken kendimiz gibi değil, canlandırdığımız, oynadığımız karakter gibi konuşmamızdır. Alman bir karakter canlandırıyorsak, kaba bir dil kullanmamız gerekiyor. Tabii bu tarz şeylerin benzerini dilimize uyarlamak zor olabilir; ancak karakterimizin özelliklerini belirlerken konusma stili ile ilgili detayları belirtmiş isek eğer, (örn. kekeme, "R"leri söyleyememe, dinlemekten çok konuşmayı seven, boş konuşan, vb.) bunlara bağlı olarak konuşmamız önemli olacaktır. 

Yine bu konu altında, tavırlara da değinmemiz gerekecektir. Karakter özelliklerinde belirleyecepimiz bazı özellikler, örn. agresiflik, suskunluk, konuşkanlık, vb karakterlerin  iletişimlerine de yansımalıdır. Yeni tanıştığımız kişilerle, veya karşılaştığımız arkadaşlarımızla ne şekilde konuşacağımız, sözlerimizi nasıl seçeceğimiz, nasıl davranacağımız, vb. konularda bütün bu özellikler önem taşımaktadır. 
Berkan Ç.
21 Mart 2015 12:07
Roleplay yapmak herzaman iyidir bazen görüyorum bazı arkdaşlarımız yazıyor şekliniz varsa yiyorsa gelin şuraya kapışalım felan arkdaşım bu arma3 değil hani sebepsizce gördüğün herkesede sıkma birinde bol yiyecek sende bol su vardır git takas yap arkdaş edin beraber hayatta kalın beraber mücadele edin roleplay yaparsanız çok zevk alırsınız