alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
120
Hayatta Kalma 1
Salih Y.
20 Aralık 2014 22:16
BAŞLANGIÇ

1-Yolunuzu Bulma 

A-1 : Sahilde Doğmak :

Öncelikle ormanda spawn olmaya göre daha kolay yolunuzu bulursunuz. Neyse, önce ana yola çıkın ve sağa sola bakın. Bina vs. Görmüyorsanız tren yoluna çıkın. Sağa yada sola koşturun. (Bence sağa çünkü doğu tarafını çok fazla iyileştirdiler, daha iyi lootlanırsınız.

B-1 : Ormanda Doğmak : 

Önce etrafına göre daha yüksek bir yere çıkın. Ve etrafa şöyle bir bakın. Şehir görürseniz oraya koşun, göremezseniz ana yol veya tren yoluna koşun, onuda göremezseniz denize koşun, onuda göremezseniz göz doktoruna koşun.  Yüksek yer yoksa dümdüz koşun illaha karşınıza bir yer çıkar.

2-Yerinizi Bulmak:

Öncelikle her şehrin girişinde tabela olur. Tabelalar rusça o yüzden anlamanız zor ama izurvive.com/chernarusplussatmap adresindeki haritadan tabeladaki şekillere bakarak yerinizi bulun.

LOOTLANMA

1-Giysi

Badly damaged e kadar olan bulduğunuz ilk slotlu şeyi alın. Hiç bişe olmaz. Slotlu bir şey bulduğunuzda tShirt ü bandaja çevirin. [Tsihrte sağ tık > Tear to the Rags] Ama unutmayın bunlar kullanımlık değil idarelik. Daha iyi durumda olanını bulunca atın. Veya daha slotlusunu.

Öneri* Yeşi, kahverengi veya bej renklileri tercih edin kamufle konusunda + sağlar.

2-Çanta

Yine bulduğunuz ilk çantayı alın. Ama idarelik bunu unutmayın. Daha slotlusunu bulunca değiştirirsiniz. Çanta çantadır yani bunun hakkında birkaç öneriden başka söylenecek şey yok. Genelde inşaat alanlarında bulursunuz ve karakol depolarındada çıkar. Askeri alanlarda daha büyük çantalar çıkar.

Öneri* Mountain backpack (m.b diye bahsedeceğim) en slotlu çantadır ancak çok büyük olduğu için hemen açığa çıkarsanız. Onun yerine hunting backpack (h.b) dah çok kamufle olmanızı sağlar ve zaten arada 5 slot kadar bişey var çok değil yani. Ama 5 slot için tehlikeye girerim derseniz sizin seçiminiz.

İpucu# Eğer çanta bulamazsanız el yapımı çanta yapabilirsiniz. Yapımı:

Çuval (Burlap sack)+ İp (Rope) birleştirerek yapabilirsiniz. 12 slot
BU Çantaya wooden stick ekleyerek 20 slotluk daha büyük haline çevirebilirsiniz.


3-Yiyecek

Bu en önemli konulardan biridir. Besin zehirlenmesi geçirebilirsiniz o yüzden rotten (çürük) ve ruined (hasarlı) yiyecekleri tüketmeyin. 

A : Konserve :Şimdiye kadar Badly Damaged konserve 3-4 defa yedim ama hastalanmadım. Ama yinede siz biraz temkinli olun. Konserveler çok doyurucudur yani mutlaka yanınızda taşıyın. Ama açmak için Konserve açacağı veya keskin birşey gerekir. Ama konserve açacağı dışındakiler biraz yere döker.

Balta : %50+
Testere: %27
Tornavida - Bıçak : %23
Konserve Açacağı : %0 Yere Döker
(Kaynak:Genel Rehber (Başlangıç Gelişme Kaçınılmaz Eğlence)

Konserveler:

Canned Peaches (Şeftali Konservesi)
Canned Baked Beans (Kuru Fasulye Konservesi)
Can of Tactical Bacon (Pastırma)
Canned Spagettiv(Konserve makarna)
Canned Sardines (Balık Konservesi)

B-Meyve Sebze :Bunlar daha da dikkat etmeniz gereken şeyler. Worn dan sonrasını yemeyin. Bazen rotten patates - pristine diye gösterebiliyor ama çürük çürüktür. Zaten pek fazla doyurmuyor almayın gitsin.

C-Kuru YiyecekBunlar oyundaki en fazla doyuran besinlerdir. Bunlardan çok fazla yoktur. 

Cruncin Crisps ( Tahıl Gevreği )
Rice (Pirinç)
Powdered Milk (Süt Tozu)

D-İçecek

A-SuSuyu her yerden bulursunuz. Gerek çeşmeler gerek göller.Ama su en önemli ihtiyaçtır oyunda. Her yere koşarak gittiğimiz için 10 dakkada bir herif susar. Suları bulabileceğiniz yerler.

Tulumbalar (Ponds)Göller
Kutu içecekler (B'De)

Suları depolayabileceğiniz araçlar da vardır. Bunlar :
Canteens (Matara)
Bottles (Şişe)

Matara şişeye oranla %20 gibi bir oranla daha fazla su alır. Ve ikiside 2 slot kaplar.

B-Kutu İçeceklerHer yerden bulabileceğiniz ve susuzluğunuzu giderebileceğiniz küçük hayat kurtarıcılarıdır. Tek slot kaplar ve iş görür. Bunlar :

Rasputin Kwass
Pipsi (Çakma D )
Nota Cola (Double Çakma)
Spite (Multi Çakma)
Cevap bulunamadı.