alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
238
Hayatta Kalma 2
Salih Y.
20 Aralık 2014 22:18
SİLAHLANMA

Gelelim can alıcı noktaya. Gerçektende can alıyor. Silahlar bu oyunun herşeyi. Ama silahlar deyince hemen aklınıza makineliler sniperler gelmesin. Bazen en iyi dostunuz bile bir balta olabiliyor. Önce yakın dövüş silahlarıyla başlıyoruz. 

A-Yakın Dövüş Silahları

*En Güçlüler

Firefighter Axe (En Güçlü Silahtır ve Tek vuruşta öldürebilir.) İtfaiyede Çıkar




Splitting Axe (İkinci En Güçlü Silahtır 2-3 vuruşta öldürür) Her yerde çıkabilir




Pickaxe (Çok Seri vurur) Aynı şekilde her yerde çıkıyor




Kürek (Çok Güçlü Değildir ama Bayıltmak İçin iş görür) Çiftliklerde



Çapa . Aynı şekilde çiftlikte çıkar



_______

Bence firefighter axe kullanın zombileri tek vuruşta öldürür. Eğer adamın kaskı yoksa tek vuruşta onuda öldürür yelek yoksa 3-4 vuruşta yada daha az vuruşta adamı öldürür. 

B-Ateşli Silahlar

Oyunda pek çok ateşli silah vardır. Ve her silah farklı mühimmat kullanır. Ve her kurşunun boyutu farklı olduğu için gücüde farklıdır ve haliyle silahlarında gücü farklıdır. Önce silahları ve çıktıkşarı yerler neler onlara bakalım:

(En güçlüden güçsüze doğru sıralama)

Mosin 9130 - Sivil yerlerde çıkar. Özellikle okul (ofis bkz: Önemli Binalar*)




CZ527 - Aynı şekilde sivil yerlerde çıkar



AKM - Askeri Üsler ve Havaalanları



SKS - Yine sivil ve askeri yerlerde çıkar



M4 - Helicrash lerde çıkar.



Magnum - Genelde sivil ve askeri yerler



1911 - Askeri Yerler




FNX45 - Sivil Ve Asker




CR75 - Askeri Yerler




Amphibia S - Hiçbir işe yaramaz yani herife su tabancasıyla sıksanız daha çok işgörür . Sivil yerler



Sporter  - Amphibia nın tüfeği işte. Çiftliklerde



PU Scope, Long Range Scope (LRS) Pso scope askeri ve polisi alanlarda çıkar. Ve tuğlalı uzun tek katlı bar veya kafe gibi yerlerde tezgahın üstündede çıkar.

C-Mermiler

Her silah ayrı kurşun kullanır. Dolayısıyla her silahın gücü farklıdır.Mermileri güçlüden güçsüze sıralarsak:

7.62x51mm - Mosin mermisidir. Sivil ve askeri yerlerde rahat bulunur



7.62x39mm - SKS, CZ527 ve AKM mermisidir. Sivil ve Askeri yerlerde çıkar



5.56mm.     - M4 ve AK101 mermisidir. Helicrash ve askeri alanlarda çıkar



.357            - Magnum mermisidir. Sivil ve Askeri yerlerde çıkar



9mm.          - CR75 ve P1 mermisidir. Askeri alanlarda çıkar



45 ACP.        - FNX ve 1911 Mermisidir. askeri ve sivil yerlerde bulunur.



.22 mm.      - sporter ve amphibia mermisidir sivil yerlerde bulunur.



YOLCULUK YAPMA

Bir şehirden başlakasına giderken ana yolu fazla kullanmayın. Kabak çiçeği gibi ordata kalırsınız. Yolun 15-20 metre ötesinden ormanın içinden gidin. Pusulanız varsa hiç yolu takmayın. Verdiğim haritadan bakın gideceğiniz yola dümdüz yardırın. Şehirin yakınlarına geldiğinizde silahınız elinizde olsun ki adam çıkarsa vurabilesiniz.

KAMP KURMA VE AVLANMA



Öncelikle ateş yakmalıyız. Bunun için bir kutu kibrit (matchbox), bez veya bandaj, tahta çubuk ve baltaya ihtiyacımız var. Öncelikşe ateşi koyacağımız yer ormanın içinde ana yoldan çoook uzak ve kolay bulunamayacak bir yer olsun. Sonra evanterde bezi veya bandajı tahta çubuğun üstüne sürükleyip çıkan yerde Craft Fireplace Kit e basın, ve yerde kül gibi bir şey oluşur. Sonra baltayı çıkarın ve ağacın yanına gelin. Bir yazı çıkar .... Firewood diye tam hatırlayamadım. Ağacı kesince bir odun gelir Firewood diye. Onu yerdeki kamp ateşi yerinin yanına gelip TAB a basın. Odunu fireplace kitin içine sürrükleyin. Odunu koyduk. Şimdide kibriti elinize alıp ateşe yaklaşın ve ignite diye bir seçenek çıkınca f ye basın ve tatatatam .d Ateşimizi yaktık. Birde çadırımız olsun. Çadır ormanlık alanlarda avcı kulübelerinde falan çıkıyor. Bulunca çadırı da kurun. Nasıl kurulduğunu bilmiyorum ama kısa sürede ekleyeceğim. Sağ yık yapınca kur gibi bir seçenek çıkıyordur heralde. Avlanmak için bir tüfek ve bir bıçağınız olmalı. Ormanlık alanda gezinin. Hayvanlar öyle sık çıkan bir şey değil ama şanslıysanız 2 tane aynı yerde bulursunuz. Ben buldum mesela D en fazla yarım saate bulursunuz. Çok yaklaşmamaya dikkat edin korkup kaçabilirler. Iskalamamaya çalışın. Vurunca bıçağı elinize alın ve hayvanın yanına gidip Mouse tekerleği ile yukarı aşağı yapın işaret çıkınca f ye basın ve etini alın. Kampınıza geri dönüp ateşin yanında tab a basın ve etleri ateşe sürükleyip koyun. Renk tamamen kırmızı olunca pişmiş demektir yakmamaya dikkat edin. Çadırın içine fazladan eşyaları ve pişirmediğiniz etleri koyun yeteri kadar konserve alın fazlalıkları bırakın.

ÇATIŞMA SIRASINDA

Yeni olduğunuz için heyecanlanırsınız ama sorun değil. Mutlaka çatışmaya girin. Öğrenmeniz için bu gerekli. Mesela adamla aranızda 50 metre var o bir evin siz bir evin arkasındasınız. Arkadaşlarınız olursa ve 3v3 çatışmaya girerseniz daha eğlenceli olur. Öncelikle siperinden çıkıp size ateş edememesi için yaylım ateşine tutun. Siperlerine doğru ateş edin. Ama siperlerinin duvarına sıkın havaya değil. 2 kişi yaylım ateşi yaparken bir kişi yer değiştirip daha iyi bir pozisyona geçsin. Herifler iyi lootluysa kafası hariç bir yerine sıkmamaya çalışın. Gerisi sizde. 1v1 çatışma yapıyorsanız yaylım ateşini biraz daha sık tutun. Yaylım ateşi yapıp yer değiştirin. Herif kafayı çıkarınca vurun. Çatışma esnasında yaralanırsanız ve kan kaybı başlatsa durup bandaj lıyım demeyin. Herifle aranızda mesafe varsa uzaklaşıp öyle yapın. 

Taktik* Aranızda mesafe çok yoksa bandaj yapın. Bandaj yaparken cırt cırt diye ses çıkınca cancel action deyin. Herif belki bandaj yaparken indirem der siperden çıkar sizde o ara indirirsiniz. 

SAĞLIK

Evet dayz de vurulup yaralanabilirsiniz veya zombiler tarafından saldırıya uğrayıp kan kaybı yaşayabilirsiniz. Bacağınız veya kolunuz kırılabilir. Hastalanabilir yada zehirlenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yapmanız gerekenleri bu bölümde anlatıyorum:

1-Kanama



Kanamayı durdurmak çok basittir. Tişörtünüzü yırtıp Rags yani bez parçası elde edip bandaj niyetine kullanabilirsiniz yada bulunan bandajları kullanabilirsiniz. Uzun süre kanamayı durdurmazsanız ekranınızın rengi solacaktır ve grileşecektir. Eğer biraz daha kanama devam ederse ekran bulanıklaşır ve en sonunda bayılabilir yada ölebilirsiniz. 

2-Hastalanma



Antibiyotik ve düzenli yemek yiyip su içerek hastalığı atlatabilirsiniz. Tedavi edilmezse kan kaybına yol açar. Antibiyotik ve vitaminleri hastanelerden bulabilirsiniz.

3-Zehirlenme



Rotten veya ruined yemek yerseniz veya dezenfektan, tentürdiyot gibi şeyleri içerseniz zehirlenirsiniz. Bunu atlatmak için kömür tableti kullanmalısınız. Hastanalerde bulabilirsiniz.

4-Kırılma



Ayağınız kırılırsa ayağa kalkamaz ve yerde sürünürsünüz. Bunu tedavi etmek için morfin kullanmalısınız. Bunu hastanelerde ve okulun 2. Katında bulabilirsiniz.

Eğer bulamazsanız Rags veya bandajı tahta çubukla birleştirip Splint craft ederek de el yapımı alçı da yapabilirsiniz.

CRAFT

Oyunda eşyaları kombine ederek veya eşyaları bölerek craft edebileceğimiz bir sürü şey vardır. Bunlardan bazıları:

Burlap Sack + ip = El yapımı çanta



El yapımı çanta + Tahta çubuk = Bir boy daha büyük el yapımı çanta

Tişörte sağ tık > Tear to the Rags = Bez parçası ( rags )



RAGS + Wooden stick = Alçı - Atel yada el yapımı morfin 



Rags + Wooden stick = Fireplace Kit (Kamp ateşi şeysi)

Ashwood + İp = Yay



Ashwood + İp = Olta
 
Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.
Erhan Ş.
21 Aralık 2014 10:52
Gayet işe yarayabilir bu bilgiler teşekkürler envatner bey
Emre S.
21 Aralık 2014 12:14
Yararlı bir bilgi oyuna yeni başlamışlar için kullanışlı olur.