alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
165
Karakter Özellikleri ? ( Role-Playing)
Ekin G.
25 Şubat 2015 23:42
Roleplaying yapabilmemiz için, karakterimize ait olabildiğince detaylı bir geçmişe ve özelliklere ihtiyaç duyarız. Ne kadar detaylı bilgiler verebilirsek, hem karakterimizi o kadar iyi tanıtmış oluruz, hem de kendimizi nasıl bir karakteri canlandırdığımız konusunda daha iyi ifade etmiş oluruz. Peki, nedir bu özellikler ve karakterimizin geçmişi? Aklımıza gelen ilk soruları sorarak başlayalım: 

Karakterimiz nerede doğdu ? 
Karakterimiz aslen nereli ? Uzak bir yerse ve eger terk'etmişse, bunun bir nedeni var mı ? 
Karakterimizin bir ilk adı, ve/veya soyadı var mı ? 
Karakterimize verilmiş olan bir lakap var mı ? 
Karakterimizin bir ailesi ya da yakınlari var mı ? 
Karakterimiz hangi dili konuşmayı tercih ediyor ? 
Karakterimizin konuşmasında bir tuhaflık var mı ? (Örneğin, "R"leri söyleyememe, kekemelik, vb.) 
Karakterimiz Cherno'daki macerasına neden, nasıl ve ne için başladı ? 
Karakterimizin maceraya başlamadan önce bir mesleği var mıydı ? 
Karakterimizin görünüşü nasıl ? Göz rengi, (kel değilse) saç rengi, boyu, kilosu, ten rengi, vb. nasıl ? 
Karakterimizin bir inancı veya takip ettigi bir yol var mı? 
Karakterimizin ruh hali nasıl ? –Bu durum zamanla değişebilir-
Karakterimiz kanun ve kurallara baglı mı ? 
Karakterimizin tanımadıklarına karşı tavrı nasıl ? 

Görüldüğü gibi, karakterimize dair yapacağımız özellik tanımlamalarında bir çok sorular ortaya çıkabiliyor. Elbette ki buradaki tek limit, bizim hayal gücümüz. Yukarıdakiler, sadece bir fikir vermek amaçlı olarak yazılmış sorulardan ibaret olup, bu sorularin sayısı artırılabilir. Önemli olan nokta ise, karakterimize ait bilgileri olabildiğince detaylandırmak, ancak bunu yaparken de gereksiz detaylara girmemektir. Nasıl ki çok kısa verilen bir bilgi eksik olacaktır, fazlasıyla abartılmış bir bilgi de olumsuz olacak ve hoş karşılanmayacaktır.

Geçmişine ve özelliklerine dair bilgiler verdiğimiz karakterimizin oyun içerisindeki ideallerini, amaçlarını içeren bir yazı eklememiz de hiç fena olmayacaktır. Yine hayal gücümüz sınırımız olacak ve -tabii dilersek- karakterimizin amacını şekillendireceğiz. 

Örneğin, karakterimizin amacı, güvenli bir kasaba yaratmaktır. Diğer roleplay arkadaşlarımızda bu konuda bilgilendirdikten sonra, oyun sürecindeki tek amacımızın bu olduğunu ve karakterimizin sadece bu amaç için yasadığını farz'ederek oynayabiliriz. 

Karakterimiz için belirleyeceğimiz amaçlar, tek bir ana amaç olabileceği gibi, değişik zamanlar sürecinde değişiklik gösteren ara amaçlar da olabilir. 
Cevap bulunamadı.