alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
196
Neden Role-Play ?
Ekin G.
25 Şubat 2015 23:45
Kişiler ve Hikaye

Roleplay yapmak için kaç kişiye ihtiyaç duyarız? Roleplay yapacak nasıl bir hikaye yaratabiliriz? Doğrusu, bu soruların net ve kesin bir cevabı yoktur. Kendimiz, yaratmış olduğumuz karakterimizle IC modda oynarken tek başımıza bile roleplay yapabiliriz. Hikaye ise, önceden hazırlanmış olan belirli bir senaryo olmak zorunda olmayacağı gibi, tamamen enstantane gelişebilir. Unutulmamalıdır ki, roleplay tamamen bizlerin yaratmış olduğu bir senaryoya dayanır ve sonrasında yine bizlere bağlı olarak şekillenir, gelişir. 

Peki, roleplay yapmak için hazırım; nasıl başlamalıyım? Aslında herşey bizim ve tabii ki roleplay'in devam edebilmesi için karşımızdaki insanların elinde. Bazıları tanımadıkları insanlarla konuşmaktan kaçınabileceği gibi, kimileri de içki içip başlarından geçen maceralarını paylaşmaktan zevk alacaktır; DayZ dünyasındaki karakterinin yaşam hikayesi üzerine sohbet etmek isteyenler de olacaktır. 

Aslında güzel bir roleplay yapabilmek için, olabildiğince gerçekçi bir şekilde başlamak ve aynı şekilde devam edebilmek çok önemlidir. Karşılaştığımız kişiye kuşandığı garip silahlarla ilgili bir şeyler sorabileceğimiz gibi, bir yçn tarifi de sorabiliriz. Yapılan güzel bir başlangıç, daha güzel devam eden bir roleplay hikayesi icin çok olumlu olacaktır. 

Örnek vermek gerekirse; 

"Seni bir yerden tanıyor olmalıyım.." 
"Kolundaki bu pazuband… Sen eski askeri birliktensin!”
"Bi saniye! Salgının ilk patlak verdiği anca halkı komutanlığa alarak korumaya çalışan o komutan değil misin sen!? Evet, evet! Kesinlikle o’sun!


Tabii, karakterimize bağlı olarak daha düşmanca, hiddetli, agresif bir şekilde diyalog başlatmamız da mümkün. Yine örnek vermek gerekirse; 

"Beni süzmeye biraz daha devam edecek olursan, gözlerini oyacağımdan şüphen olmasın!" 
"Kimi kızdırdığına dikkat et genç adam! Daha fazla sabrımı taşırmadan kaybol bu mekandan!”


Benzer şekillerde yapılan bir giriş sonrası gelişecek hikayenin devamlılığı ve şekillenmesi de tamamen bizlerin elinde ve anlık gelişecek bir durumdur. 
Berkan Ç.
21 Mart 2015 12:09
Rolelay yapılırsa herzaman zevki çıkar