alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
109
| Role Play Rehberi |
Erhan Ş.
20 Aralık 2014 21:06
İyi akşamlar arkadaşlar , forumda Clementha adlı arkadaşımızın Role Play üzerine bir rehber paylaştığını gördüm forumda da bu konu hakkında birkaç kişinin yazılarını görmüştüm Role Play adına daha fazla kişinin öğrenmesi ve ilgi duyması adına bende bir rehber hazırlamak istedim , fazla detaya girmeden Role Playin ne olduğunu nasıl yapılması gerektiğini kısaca sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım umarım beğenirsiniz.

1-) Role Play nedir?

Role Play , oyunda yönettiğiniz karakterinizin , gerçek hayata uyarlayarak yönetmektir.Örneğin , karakterinizin duyguları , hisleri , düşünceleri , fiziksel özellikleri vb. gibi şeyler.Adı üzerinde bir karakter oyunda yönettiğiniz ayrı bir "kişilik" olmaktadır.Daha iyi açıklamak için şöyle anlatayım.

Türk dizilerinden örnek vereyim hala televizyonda oynamakta olan Medcezir dizisinde ki Çağatay Ulusoy'u ele alalım.Çağatay Ulusoy , Medcezir dizisinde Yaman karakterini canlandırıyor.Yaman karakteri senaristin biçtiği kağıda döktüğü bir karakter o karakterin kendine ait fiziksel özellikleri , duyguları , yaşı vb şeyleri var.Fakat o karakteri Çağatay Ulusoy canlandırmaktadır.Role Play tam olarak budur siz senaristiniz canlandırdığınız karakter dizi oyuncusu bu şekilde daha iyi kavrayabilirsiniz.

2-) Role Play Terimleri

Role Play'e ait 10 'dan fazla terim var fakat ben sadece iki tanesini açıklayacağım oynayacağınız oyun Dayz-SA olacağı için bu ikisi yeterli olacaktır.Çünkü oyunun gerçekçiliği diğer terimleri zaten otomatik olarak yapmanızı sağlıyor.

IC (Oyun İçi) 

IC , Oyun İçi , yani üstteki anlattığım gibi açıklayayım , Oyun İçi Medcezir dizisindeki Yaman karakteri oluyor.Yani oyunda sizin canlandırdığınız karakter IC yani Oyun İçi.

OOC (Oyun Dışı)

OOC ise IC'nin tam tersi yine aynı örnekle Medcezir dizisindeki Çağatay Ulusoy yani kişinin kendisi olmaktadır yani siz(Canlandıran kişi).

3-) Nasıl rol yapabilirim?

Dayz-SA 'de rol imkanı oldukça fazladır bir takım arkadaşınızla loot yaparken , bir çatışmadayken , zombilerden kaçarken veya vururken yapabilirsiniz.Karakterinize ait bir geçmiş olabilir , bu nasıl bir karakter canlandırdığınıza bağlı , soğukkanlı , hoşgörülü , cesur vb gibi lootladığınız yerde ki yiyecekleri veya silahları , mermileri bunun gibi şeyleri arkadaşınızla paylaşırken rol yapabilirsiniz.

4-) Neden Role Play yapmalıyım?

Sizi kimse Role Play oyna diye zorlayacak değil fakat , oyunu oynarken yürüttüğünüz karaktere bir değer verirseniz oyununuz daha zevkli ve gerçekçi hale gelecektir oynamaktan daha çok zevk alabilirsiniz.Bunun size getirisi olacaktır hiçbir eksisi olmayacaktır.Yani sizin kararınıza bağlı bir şey.

5-) Role Play yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Role Play'de en önemli şey gerçekçiliktir , anlamıda zaten budur.Role Play yaparken gerçekçiliğin dışına çıkmadığınız sürece hiçbir sorun olmayacaktır.Zaten Dayz-SA'da bunu pek yapabilme imkanınız yok fakat en çok buna dikkat etmelisiniz.

6-) Rol Planı

Karakterinizi oluşturmadan önce karakterinizi kafanızda canlandırmanız sizin yararınıza olacaktır.Örneğin yeteneklerinizi vb. şeyleri buna dahil edebilirsiniz iyi bir nişancıysanız bununla ilgili bir birikim gibi geçmişiniz olabilir.Karakterinizi siz oluşturacaksınız ve nasıl bir "kişilik" olması gerektiğine siz karar vericeksiniz.
Cevap bulunamadı.