alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
215
Role Playing Kılavuzu #2 İLK ADIMLAR | (Türkiye DayZ RP Topluluğu)
Erhan Ş.
30 Aralık 2014 17:11

*** ROL YAPMA KILAVUZU ***

İÇİNDEKİLER;

2. İlk Adımlar;
a. ICC & OOC
b. Karakter Özellikleri
c. Karaktere Hakim Olmak 

________________________________________________________________

A. IC & OOC 

IC (İn Charachter) - Karakter içi
OOC (Out Of Charachter) - Karakter dışı

Roleplaying için iki önemli kavramdır. 
IC, oynanan karakterin kimliğine uygun şekilde davranıldığını, kısaca roleplaying yapıldığını ifade ederken, OOC ise, karakter dışında kalındıgını ve gerçek(oyuncu) kimlikte oynandığını belirtir. 

OOC, bazı durumlar için yasaklanabilir. Ağırlıklı olarak RP üzerine yoğunlaşmış bir grup içinde yasaklanması gibi durumlar oluşabilir. Ancak, tamamen kişisel bir tercih olmakla beraber, karşımızda ki kişileri RP içinde olup olmadığımız konusunda bilgilendirmek açısından önemlidir.


2.   İLK ADIMLAR

Roleplaying yapmak istiyoruz, o halde ilk iş olarak neler yapmamız gerekiyor? Bu bölümün amacı, bu sorunun cevaplarını aramak ve kafamızdakı bazı soru işaretlerini cevaplamaktır. 

Öncelikle temel bir kuralı belirtmekte fayda var. Roleplaying yapabilmek için öncelikle oynayabileceğimiz bir karakter ve bu karaktere dair bir geçmiş hikayesine ihtiyacımız vardır. DayZ oynayan birisi olarak oyun içinde karakterimiz olduğuna göre, "geçmiş hikaye" derken neyi kast'ediyoruz ? Sırasıyla bunları açıklamaya çalışalım. 


A. KARAKTER OZELLIKLERI 

Roleplaying yapabilmemiz için, karakterimize ait olabildiğince detaylı bir geçmişe ve özelliklere ihtiyaç duyarız. Ne kadar detaylı bilgiler verebilirsek, hem karakterimizi o kadar iyi tanıtmış oluruz, hem de kendimizi nasıl bir karakteri canlandırdığımız konusunda daha iyi ifade etmiş oluruz. Peki, nedir bu özellikler ve karakterimizin geçmişi? Aklımıza gelen ilk soruları sorarak başlayalım: 

Karakterimiz nerede doğdu ? 
Karakterimiz aslen nereli ? Uzak bir yerse ve eger terk'etmişse, bunun bir nedeni var mı ? 
Karakterimizin bir ilk adı, ve/veya soyadı var mı ? 
Karakterimize verilmiş olan bir lakap var mı ? 
Karakterimizin bir ailesi ya da yakınlari var mı ? 
Karakterimiz hangi dili konuşmayı tercih ediyor ? 
Karakterimizin konuşmasında bir tuhaflık var mı ? (Örneğin, "R"leri söyleyememe, kekemelik, vb.) 
Karakterimiz Cherno'daki macerasına neden, nasıl ve ne için başladı ? 
Karakterimizin maceraya başlamadan önce bir mesleği var mıydı ? 
Karakterimizin görünüşü nasıl ? Göz rengi, (kel değilse) saç rengi, boyu, kilosu, ten rengi, vb. nasıl ? 
Karakterimizin bir inancı veya takip ettigi bir yol var mı? 
Karakterimizin ruh hali nasıl ? –Bu durum zamanla değişebilir-
Karakterimiz kanun ve kurallara baglı mı ? 
Karakterimizin tanımadıklarına karşı tavrı nasıl ? 

Görüldüğü gibi, karakterimize dair yapacağımız özellik tanımlamalarında bir çok sorular ortaya çıkabiliyor. Elbette ki buradaki tek limit, bizim hayal gücümüz. Yukarıdakiler, sadece bir fikir vermek amaçlı olarak yazılmış sorulardan ibaret olup, bu sorularin sayısı artırılabilir. Önemli olan nokta ise, karakterimize ait bilgileri olabildiğince detaylandırmak, ancak bunu yaparken de gereksiz detaylara girmemektir. Nasıl ki çok kısa verilen bir bilgi eksik olacaktır, fazlasıyla abartılmış bir bilgi de olumsuz olacak ve hoş karşılanmayacaktır.

Geçmişine ve özelliklerine dair bilgiler verdiğimiz karakterimizin oyun içerisindeki ideallerini, amaçlarını içeren bir yazı eklememiz de hiç fena olmayacaktır. Yine hayal gücümüz sınırımız olacak ve -tabii dilersek- karakterimizin amacını şekillendireceğiz. 

Örneğin, karakterimizin amacı, güvenli bir kasaba yaratmaktır. Diğer roleplay arkadaşlarımızda bu konuda bilgilendirdikten sonra, oyun sürecindeki tek amacımızın bu olduğunu ve karakterimizin sadece bu amaç için yasadığını farz'ederek oynayabiliriz. 

Karakterimiz için belirleyeceğimiz amaçlar, tek bir ana amaç olabileceği gibi, değişik zamanlar sürecinde değişiklik gösteren ara amaçlar da olabilir. 


B. KARAKTERE HAKIM OLMAK 

Yaratacağımız özellikler ve karakterimizin geçmişine dair bilgiler için nasıl ki sınır hayal gücümüzden ibaret, bu özellikleri belirlerken de kendimizi bu özelliklere adapte etmemiz bizim elimizde olan önemli bir durumdur. Sonuçta, karakterimizi, ona ait geçmişi ve özellikleri tamamen kendimiz yaratıyoruz. Bu yaratmış olduklarımıza uygun şekilde davranacak olan da biziz. O nedenle, karakterimizi canlandırırken yapamayacağımızı düşündüğümüz ozelliklerden olabildiğince kaçınmalı, vermiş olduğumuz bilgilere dikkat etmeliyiz. 

Örnek vermek gerekirse, karakterimiz bir süper kahraman değil; Zombi istilasına uğramış evrende hayatta kalmaya çalışan insanlardan sadece birisi. Ne bir komutan, ne bir Polat Alemdar... Öncelikle bunu bilmemiz, bu yönde karakterimizin artıları olabileceği gibi eksilerinin de olabileceğini kabul etmemiz gerekir. 

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki insanlara karşı acımasız, karşı tarafa nefret duyan ve öfkesi günden güne artan bir haydut canlandırmaya karar verdik. Böyle bir karakterin, başka bir oyuncuyu gördüğü zaman, emote'lar kullanarak selam vermesi, karşısındakinin önünde eğilmesi vb. pek de mantıklı olmayacaktır. 

Yine benzer bir şekilde, Hristiyanlık kurallarına sadık, humanist düşüncede ve zor kullanmayı son çare olarak gören eski bir rahibin, yeni karşılaştığı oyunculara karşı düşmanca bir tavırla yaklaşması da pek doğru olmayacaktır. (Sizce?)

Tekrar özetlersek, karakterimizi kendimiz yaratıyoruz ve tek limit yine kendimiziz. Eğer roleplay yapacaksak bunu aklımızdan çıkarmamalı ve oynayamayacağımız karakter özelliklerinden kaçınmalıyız. Yarattığımız özelliklere de bağlı olarak roleplay yapmalıyız.
________________________________________________________________

Rehber daha ayrıntılı bir şekilde sürekli genişletilecektir. Hepinize teşekkür ediyorum.

Bir yandan da, Profesyonel bir topluluk yaratmak adına, adımlarımı da yavaş yavaş atıyorum.

Sevgilerle 
Mert Fatih A.
4 Ocak 2015 20:17
Güzel bir rehber olmuş. Role play yapmak da biraz oyunculuk ister değil mi :)