alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
244
Açlık
Mert Fatih A.
4 Ocak 2015 23:56
Açlıktan bahsedelim. Oyunda gerçekçilik üst seviyelerde ilk sayfalarda biraz bahsetmiştim. Açlığımız azaldıkça neyse sonra ilgileniriz diyemiyoruz maalesef. Karakterimizin kanı azalmaya başlıyor. Öyle bir anda ölmüyor yani merak etmeyin yavaş yavaş ölüyor. Gösterge yanıp sönmeye başladığı zaman dakikada yaklaşık 20 kan (20.000 değil normal 20) gidiyor. Küçük bir rakam olabilir ama 1 saatte 1200 kanınızı götürüyor. Zaten yaralanmış iseniz ölebilirsiniz o yüzden açlığınızı gidermeye bakın. Açlığımızı konserve yiyeceklerle, etlerle, hazır yiyeceklerle ve çerezlerle giderebiliriz.


Konserve Yiyecekler (Baked Beans, Sardines, Pasta vb.)
Her yerde bulabiliriz. Binaların içinde, zombilerin üstünde veya diğer oyuncuların üstünde. Yemek için ise envanterden konservenin üstüne sağ tıklayıp "Eat food" seçeneğine tıklayarak yiyebilirsiniz. 1 konserve 200 kan verir.


Hazır Yemek
MRE (açılımı Meal Ready to Eat) yani hazır yemek. Oyunda pek fazla bulamayabilirsiniz. Yaklaşık 800 kan veriyor. Yanımızda bulunması gereken bir yemek.


Antep Fıstığı
Diyeceksiniz ki ne işi var antep fıstığının DayZ'de. Evet ne işi var harbiden bende merak ediyorum  Marketlerde veya evlerde bulabilirsiniz. Pek fazla kanımızı arttırmıyor ama açlığımızı gideriyor hiç çoktan iyidir. 1 paketi 100 kan arttırıyor.


Şekerleme (Tam şekerleme değil galiba içinde kaju fıstığı falan da var çerez karışımı bir şey)
Belki de en çok sevdiğimiz şeydir, ve çocukken en çok yediğimiz şeydir şekerleme  Neyse konumuza dönelim. Evlerde ve marketlerde bulabilirsiniz. Nadir bulunur. 1 paketi 100 kan verir.


Etler
Etleri her zaman yanımızda taşımalıyız. Çünkü etler sadece yemek için değil kanımızı arttırmak için de kullanılır. Eğer kanımız 1000 kadar azalmış ise 1 kan torbası yerine 1-2 et yiyerek arttırmak daha avantajlı olur yoksa 1000 kan için 1 kan torbası ziyan olur. Her hayvandan farklı sayılarda et çıkıyor ve her et aynı kan değerini vermiyor. Ona daha sonra değineceğiz.

"Sessiz olun keçi avlıyorum..."

Konserveleri kolayca bulabiliriz ama eti kendimiz bulmamız gerekiyor. (yani avlanmamız gerekiyor) Avlanmamız için gereken malzemeler ise; silah (balta daha iyi olur), avcı bıçağı, kibrit ve balta (odun kesmek için)

DayZ'de avlanacak 6 hayvan bulunuyor. İşte avlayacağınız hayvanların üstünden çıkan et ve değerleri:

  • İnek: 6 Et (Çiğ iken 100 pişirilmiş iken 400 kan veriyor)
  • Tavuk: 1 Et (Çiğ iken 100 pişirilmiş iken 400 kan veriyor)
  • Domuz: 4 Et (Çiğ iken 150 pişirilmiş iken 400 kan veriyor)
  • Keçi: 3 Et (Çiğ iken 100 pişirilmiş iken 400 kan veriyor)
  • Koyun: 5 Et (Çiğ iken 100 pişirilmiş iken 400 kan veriyor)
  • Tavşan: 1 Et (Çiğ iken 400 pişirilmiş iken 1600 kan veriyor)

İşte seni yakaladım !

Daha çok açık arazilerde bulacağınız hayvanlardan birini öldürdükten sonra hayvanın üstüne gelip mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak "Gut Animal" seçeneğine tıklayıp hayvanı kesin. Kestikten sonra altta yazı çıkacaktır (resimdeki gibi) sonra envantere basıp (yani G'ye) pişmemiş etleri (Raw Meat) alın. Boş yerinizin olduğundan emin olun isterseniz hayvanı gömebilirsiniz. (Tüm etlerini aldıysanız zaten kendiliğinden kaybolur ama hepsini alamadıysanız "Hide Body" seçeneğine tıklayıp gömebilirsiniz.)

Etleri kestik şimdi onları pişirmek gerekiyor. (Çiğ olarak ta yiyebilirsiniz ama enfeksiyon kapma riskiniz var.) İlk önce ateş yakmak gerekiyor. Ateş için de odun gerekiyor. Odun içinse ağaç. (neyse çok uzattım D ) Ormanlık bir alana girip ağaç kesebiliriz.

"Biz gideriz ormana hey ormana..."

Her ağacı kesemiyoruz tabi ki ağaçların çok olduğu yerlere girin ağaca yakınlaşın. Envantere basın. (G'ye) Baltanın üstüne sağ tıklayıp "Harvest Wood" (yukarıdaki resimdeki gibi) seçeneğine tıklayın. Odun parçaları kesecektir. Envanterinizde 2 yerin boş olduğundan emin olun odun parçaları 2 slot kaplıyor.Odunumuzu kestik sıra ateş yakmada. Ateşi yakacağınız yere gidin. Envanterinizi açın. (G) Aletler bölümünden kibrite (Box of Matches) sağ tıklayın ve "Make Fireplace" seçeneğine tıklayın. Odun parçalarını olduğunuz yere kuracaktır. Kurduktan sonra odun parçarının üstüne gelip mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak menüyü açın ve "Light Fire" seçeneğine tıklayın. Ateş yanacaktır.

Ateşimizi de yaktık sıra geldi etleri pişirmeye. Etleri pişirmek için yine aynı şekilde odun parçalarının üstünde mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak menüyü açıyoruz ve "Cook Meat" diyoruz.

"Afiyet olsun..."
Cevap bulunamadı.